مقایسه انبارداری اختصاصی، اشتراکی و عمومی

 • ۳۰ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۳:۵۷
 • مدیریت
 • زمان مطالعه تقریبی : 7 دقیقه

در دنیای پرشتاب و مصرف گرای امروزی، کسب و کارهایی که کانال های فروش چندگانه دارند، برای باقی ماندن در این فضای رقابتی باید از یک استراتژی انبارداری و توزیع مطمئن استفاده کنند. انبارها باید به طور موثر و کارآمد اداره شوند تا از هزینه های زنجیره تامین کاسته شود.

اما کسب و کار شما برای انبار کردن، مدیریت و توزیع محصولات خود، از کدام مدل انبار داری استفاده می کند؟

واقعیت این است که سازوکار انبارداری یک شرکت بزرگ با سرمایه کلان ممکن است برای یک کسب و کارهای کوچک یا متوسط چندان کارآمد، مقرون به صرفه و مفید نباشد.

انواع انبارداری در دنیای امروز

یافتن یک شریک انبارداری مناسب و متخصص در یک زنجیره تامین پویا، یک نیاز اساسی و مهم است. امروزه اکثر کسب و کارها قسمتی از عملیات انبارداری خود یا تمام آن را به شرکت های لاجستیکی طرف سوم (Third-party logistics)  یا همان 3PLها می سپارند، زیرا آن ها دریافته اند که در کار انبارداری و توزیع تخصص کافی و لازم را ندارند.

در هنگام برون سپاری روند انبارداری، کسب و کار شما با سه گزینه روبرو می باشد: شما می توانید از یک انبار اختصاصی (که به آن انبارداری قراردادی نیز اطلاق می شود)، اشتراکی و یا عمومی استفاده کنید.

 • انبارداری اختصاصی (انبارداری قراردادی) عبارت است از برون سپاری مدیریت عملیات انبارداری، معمولا در مقیاس های بزرگ، برای تسهیل در روند کارها، با تمام خدمات نیروی انسانی، خدمات ارزش افزوده، فرایندهای عملیاتی، تکنولوژی و فضای اختصاص داده شده به یک مستاجر. برون سپاران انبارداری اختصاصی، که شامل کسب وکارهای متوسط تا بزرگ می شود، اغلب اوقات با بهره گیری از چندین مکان مستقل، کانال های مختلف توزیع را پشتیبانی می کنند.
 • انبارداری اشتراکی (انبارداری با چند مشتری) عبارت است از برون سپاری مدیریت عملیات انبارداری به مجموعه ای که با چند مشتری دیگر مشترک می باشد و شامل خدمات ارزش افزوده مانند: بسته بندی مجدد، بسته بندی انبوه، فرآیند و عملیات کراس داکینگ  (Cross Docking) و خدمات دیگر می شود.
  کسب و کارهای کوچک تا متوسط، کسب و کارهایی که در پی ورود به بازارهای جدید می باشند و مشاغلی که به خدمات فصلی نیاز دارند از مشتری های انبارداری اشتراکی هستند.
 • انبارداری عمومی عبارت است از برون سپاری ذخیره کالاها و اجناس در یک انبار عمومی یا دولتی، که خدمات ارزش افزوده خاصی را ارائه نمی دهد. انبارداری عمومی برای کسب و کارهای کوچک تا متوسط، خصوصا مشاغل دارای نیازهای فصلی مناسب است.

در نهایت همه چیز به اهداف شما بستگی دارد. این که آیا شما یک خرده فروش، توزیع کننده یا تولید کننده کالاهای مصرفی یا اجزای صنعتی هستید. هدف شما باید تعیین چگونگی تاثیر عوامل داخل انبار، بر هزینه ها باشد. این عوامل عبارتند از: ساختار هزینه های مربوط به انبارداری و خدمات آن، همچنین شرایط قرارداد مربوط به مدت و میزان خدمات.

یکی دیگر از عوامل مهم، زیرساخت های پشتیبانی است که در هر نوع انبارداری وجود دارد. اینکه املاک، دیگر زیرساخت ها، تجهیزات مدیریت مواد، یا دیگر اجزاء مانند فناوری سیستم مدیریت انبار، متعلق به چه کسی است.

در ادامه بطور مفصل و دقیق به هر کدام ازاین نوع انبارداری ها می پردازیم.

 

انبارداری اختصاصی: تقسیم هزینه ها، قراردادها و خدمات ارزش افزوده

انبارداری اختصاصی که به عنوان انبارداری قراردادی نیز شناخته می شود، تقریبا همیشه یک قرارداد چند ساله (معمولا بین دو تا پنج سال) است. در این نوع از انبارداری یک قرارداد مابین شرکت برون سپار و شرکت لاجستیکی طرف سوم  (Third-party logistics)، درمورد عناصر مختلف دخیل در عملیات انبار، از جمله ساختمان، نیروی کار و همه ی فرایندهای عملیاتی و سیستم ها منعقد می شود. در مدل انبارداری اختصاصی، تاسیسات فیزیکی متعلق به مشتری یا شرکت ارائه دهنده خدمات لاجستیکی طرف سوم می باشد یا از طرف آن ها اجاره داده می شود.

ساختار هزینه انبارداری اختصاصی می تواند اشکال مختلفی داشته باشد، از جمله پرداخت تمام هزینه ها برای انجام کار، پرداخت هزینه مازاد برای استفاده از خدمات خارج از قرارداد در هربار استفاده یا ترکیبی از این دو. روش اول ساده است، همه ی مخارج برای شرکت برون سپار و شرکت لاجستیکی طرف سوم شفاف و شناخته شده می باشد. شرکت لاجستیکی طرف سوم متعهد می شود که زیرساخت ها، سیستم ها، فرآیندها و نیروی کار را مدیریت کند. در روش دوم، هزینه ها مبتنی بر تراکنش ها و فعالیت ها، بر اساس نرخ های توافق شده می باشد. هر عملیات مازاد بر قرارداد مربوط به حمل و نقل های داخلی یا خارجی، مدیریت ذخیره سازی و موجودی، و خدمات ارزش افزوده می تواند جداگانه محاسبه شود. هزینه های سرمایه ای از جمله زیرساخت های انبار، سیستم ها و فناوری می توانند فقط برای مدت قرارداد تهیه شوند یا در مجموع متعلق به شرکت برون سپار باشد.

یکی از مزیت های انبارداری اختصاصی این است که امکان شفافیت هزینه ها اضافی، تأثیر مستقیم آنها بر معیارهای عملکردی اصلی و درک هزینه های واحد هر قسمت را فراهم می آورد. کل این عملیات در حیطه جریان محصول و درخواست های مشتری در کسب و کار شما طراحی شده است. در این مدل انبارداری، کسب و کار شما به خدمات تخصصی، که غالباً در قراردادهای انبارداری اشتراکی و عمومی وجود ندارند، دسترسی دارد.

این خدمات در یک سطح کاملا تخصصی، شامل موارد زیر می شود:

 • بسته بندی انبوه
 • تکمیل سفارش های مبتنی بر تجارت الکترونیکی
 • خدمات کراس داکینگ (Cross Docking)
 • خدمات بازرسی کالاها و انبار
 • Kitting (جمع آوری قطعات مورد نیاز برای ساخت یا مونتاژ محصولی خاص)
 • بسته بندی و انجام سفارش های B2B و B2C
 • تجمیع سفارشات
 • خدمات بسته بندی
 • انجام فرآیندهای مرجوعی
 • خدمات لاجستیکی معکوس

معمولا خدماتی از قبیل کنترل کیفیت، برچسب زدن، بارکد زدن و دیگر موارد نیز در قراردادهای انبارداری اختصاصی قرار می گیرند.

انبار اختصاصی برای کسب و کارهایی که به دنبال بهینه سازی شبکه های توزیع، هماهنگی موجودی ها در کانال های متعدد فروش و بهبود بهره وری هستند، به طور معمول در یک محیط با حداقل 500 متر مربع فضا، منطقی و دارای توجیه اقتصادی است.

 

انبارداری اشتراکی: تقسیم هزینه ها، قراردادها و خدمات ارزش افزوده

انبارداری اشتراکی اکثر اوقات شامل یک توافق قراردادی ماهیانه یا سالیانه می باشد. شرکت های لاجستیکی طرف سوم (3PL) یک طرف قراردادهای انبارداری اشتراکی هستند که دارای انباری مجهز به زیرساخت های لازم و سیستم های فناوری اطلاعات از جمله سیستم مدیریت انبارداری (WMS)، فناوری های الکترونیک RF/RFID و.. می باشند.

انبارداری اشتراکی معمولا شامل ترکیی از قیمت گذاری مبتنی بر فعالیت ها (که در بالا توضیح داده شد)، هزینه های ذخیره سازی ثابت برای فضای مورد استفاده و هزینه های حمل و نقل کالا ها و مرسولات می باشد. معمولا خدمات ارزش افزوده، مشابه مدل انبارداری اختصاصی می باشد، اما نه آنقدر تخصصی برای مشتریان خاص.

برای کسب و کارهایی که مدل انبارداری اشتراکی را انتخاب می کنند، توانایی استفاده حداکثری از زیرساخت های انبارداری موجود، ورود سریع به بازار های جدید و بالابردن تعداد مشتریان با سرعت بالا حائز اهمیت است، زیرا این مدل باعث سرعت بخشیدن به رشد در بازارهای هدف می شود.

 

انبارداری عمومی: تقسیم هزینه ها، قراردادها و خدمات ارزش افزوده

از نظر ساختاری، انبارداری عمومی به انبارداری اشتراکی شباهت دارد. در هر دو مدل، برون سپار یک شرکت ارائه دهنده خدمات لاجستیکی طرف سوم را بکار می گیرد. در انبار داری عمومی اکثر اوقات، قراردادها بصورت کوتاه مدت و ماهیانه می باشد. در این مدل انبارداری، معمولا فقط خدمات ذخیره سازی و ورود و خروج پالت ها فراهم می شود، و خدمات ارزش افزوده را شامل نمی شود.

انبارداری عمومی برای کسب و کارهایی که نگهداری از محصولاتشان به کارهای تخصصی کمتری نیاز دارد، شرکت هایی که چرخش موجودی کمی دارند و افرادی که به دنبال ذخیره سازی فصلی و کوتلاه مدت می باشند، منطقی است. این نوع از انبارداری برای افرادی که به دنبال انبار کردن کوتاه مدت برای لوازم و وسایل شخصی خود مانند خودرو می باشند نیز مناسب است.

 

سخن پایانی

سپردن کارهای انبارداری و توزیع به یک شرکت ارائه دهنده خدمات لاجستیکی طرف سوم، می تواند یکی از موثرترین راهبردها برای بهینه سازی هزینه خدمات و همچنین یک راه حلی کارآمد برای کسب و کار شما باشد. البته برای این کار، شما به یک شریک متخصص در حوزه مدیریت زنجیره تأمین نیاز دارید.


\n \n \n \n\n