چالش های تجار و شرکت های ایرانی در کشور چین (قسمت اول)

  • ۰۲ مهر ۱۳۹۸ - ۱۶:۲۱
  • مدیریت
  • زمان مطالعه تقریبی : 9 دقیقه

در حال حاضر یکی از اصلی ترین اهداف کشور چین، حفظ سرمایه های خارجی و همچنین جذب سرمایه و سرمایه گذاران جدید از کشورهای مختلف دنیا، از جمله کشورهای اروپایی و آسیایی می باشد. برای سرمایه گذاران خارجی، شرکت های کوچک و متوسط و همچنین شرکت های بین المللی، دلایل قانع کننده ای برای ورود به بازار بزرگ چین وجود دارد. پتانسل های روند رو به رشد اقتصاد چین که سریع ترین رشد جهانی را دارد، نگرانی ها درمورد شرایط نا پایدار اقتصادی و کند شدن رشد آن در کشورهای خود و همچنین دسترسی به تکنولوژی های مدرن و خطوط تولید بروز و کارآمد از جمله دلایل مهم تجار و شرکت ها برای ورود به این بازار جذاب و در عین حال آشفته است! در کنار تمام جذابیت های تجارت در چین، چالش های عمده و متعددی وجود دارد که معمولا پس از ورود به بازار چین و با گذشت زمان برای بازرگانان و شرکت ها آشکار می شود.

چین با وسعت خاکی بزرگتر از ایالات متحده، دارای ۲۲ استان، ۵ منطقه خودمختار و با جمعیتی قریب به دو میلیارد نفر، کشوری پهناور در شرق قاره آسیا است. وسعت و تنوع جغرافیایی، تغییرات سریع جمعیتی، زبان ها و گویش های مختلف، شرایط اقتصادی بسیار مختلف و نقش دولت چین در آن، یک چالش بزرگ برای افرادی هست که قصد تجارت در چین را دارند. روش های تجارت در این کشور با فرهنگ و آداب و رسوم و سنت های مناطق مختلف چین ارتباط عمیقی دارد. در کشور چین تاریخ، فرهنگ و سنت بسیار با اهمیت بوده و از جمله عواملی هستند که بر فکر، شیوه زندگی و تجارت تاثیر گذار هستند.

بازار چین یک بازار یکنواخت و یکدست نیست؛ به همین دلیل یک بازار پیچیده و متشکل از مجموعه ای از بازارهای مجزا می باشد که بر اساس ساختارهای جمعیتی، عوامل اجتماعی – اقتصادی و شرایط محلی شکل گرفته است. برای مثال، تجارت در شهرهای درجه یک مانند پکن و شانگهای، با تجارت در شهرهای درجه دو و سه متفاوت است. چنین تنوعی در ساختار بازار به انعطاف پذیری، سازگاری و یک رویکرد عملی و تست شده نیاز دارد.

این کشور بطور پیوسته در حال تغییر و بازارها همچنان در حال تحول و دگرگونی می باشند. فضای تجاری چین با تغییراتی غیر منتظره و وسیع شناخته می شود. چین در حال عبور از مشکلات بازسازی های گسترده اقتصادی می باشد، زیرا رهبران جدید این کشور متعهد شده اند تا اصلاحات اقتصادی برای پی‌ریزی یک اقتصاد مدرن را انجام دهد. یکی از مشکلات عمده دیگر در این کشور، عدم تناسب سرعت رشد اقتصادی با رشد فرهنگی است! بر خلاف تجارت در دیگر نقاط جهان، فعالیت در محیط پیچیده و مبهم بازار کشور چین بسیار دشوار بوده و افراد را با چالش های منحصر به فردی روبرو می کند.

در این سری از مقالات، ما برخی از چالش های مهم که باید هنگام فعالیت تجاری در چین در نظر گرفته شود را بررسی می کنیم و سعی می کنیم تا برخی از راهکارهای موفقیت در این بازار را ارائه دهیم.

دسترسی به بازار

شبکه های توزیع محلی، عادات خرید مصرف کنندگان بومی، الزامات نظارتی دولتی و قوانین حاکم، دسترسی به بازار چین را دشوار می کنند. علاوه بر این، فضای بازار کشور چین به طور کامل از بیشتر اقتصادهای جهان جدا شده است و برداشتن اولین قدم و شروع به کار در این بازار را دشوار کرده است.

ارتباطات

بر کسی پوشیده نیست که شیوه برقراری ارتباط با طرف مقابل، یکی از عوامل موفقیت در تجارت است. از آنجایی که بیشتر چینی ها هیچ گونه آشنایی با زبان های بین المللی مانند انگلیسی ندارند، کسانی که قصد تجارت در کشور چین را دارند، با گذشت زمان متوجه می شوند که نه تنها برای ارتباطات کاری و تجاری، بلکه برای انجام امور ساده و روزمره زندگی نیز مجبور به یادگیری و بکارگیری زبان چینی هستند. زبانی که دارای ظرافت ها و مفاهیم خاص خود است و یادگیری آن چندان ساده نیست. راهکار دیگر بکارگیری افراد مسلط به این زبان است که هر کدام از این گزینه ها نیازمند صرف زمان و هزینه خود است.

فرهنگ تجارت

فرهنگ تجارت چین با کشورهای غربی متفاوت است. ممکن است مدل تجاری موفقی که غربی ها به خوبی از آن برای انجام تجارت در کشور خود استفاده می کنند، در بازار کشور چین موثر و کارآمد نباشد. برای هماهنگی و تطبیق با فرهنگ تجارت چین که با ویژگی های چینی ها مشخص شده است، انعطاف پذیری و سازگاری لازم است.

اهمیت ایجاد شبکه ای از روابط شخصی قوی در تجارت، برای همه ی تجار و بازرگانان حاضر در چین روشن می باشد. اصطلاح Guanxi (در زبان چینی به معنای "شبکه ها" یا "ارتباطات") در فرهنگ تجارت چین، نقش برجسته تری نسبت به بازارهای دیگر دارد. برای برقراری روابط Guanxi در چین به زمان و صبر نیاز است و میزان روابط Guanxi تأثیر عمده ای در موفقیت تجارت دارد. ایجاد Guanxi نیازمند یک درک عمیق از نگرش چینی است که بصورت طبیعی با فرهنگ و تاریخ متمایز و پیچیده این تمدن ایجاد و پرورش یافته شده باشد. شما باید وقت خود را در خارج از جلسات رسمی تجاری بگذرانید تا از طریق کارهای روزمره مانند ناهار، شام، پیاده روی و معاشرت با مخاطبین خود، با آنها آشنا شوید. پرورش روابط Guanxi در مورد افرادی که باید با آنها سر و کار داشته باشید، در صنعت، ادارات دولتی یا سازمان های بازرگانی نیز صدق می کند.

بروکراسی

شرکت های تجاری مستقر در چین، چه خارجی و چه بومی، در هنگام کار دائما با قوانین و مقررات سخت و دست و پا گیر کشور چین و ساختار کمونیستی آن روبرو می شوند. با وجود این قوانین سخت و روندهای اداری آن، روال اخذ مجوز برای تولید و بازرگانی، توسط تجار و شرکت های موجود در چین بسیار زمان بر و حتی نا امید کننده می باشد. علاوه بر این، اعمال و اجرای مقررات نظارتی در استان ها، مناطق و شهرهای مختلف متفاوت است. اکثر افراد آشنا با چین، بروکراسی های موجود را اصلی ترین عامل نگران کننده برای ورود به بازار این کشور بیان می کنند.

نقش دولت در بازار و تجارت

در مقایسه با دیگر کشورها، دولت چین در بازار و کسب و کارهای این کشور نقش بسیار بیشتری دارد. چین یک اقتصاد برنامه ریزی شده دارد که بشدت با دولت مرتبط است. به عنوان مثال، در سال 2007 درآمد مالی دولت فدرال ایالات متحده 2.4 تریلیون دلار(18 درصد تولید ناخالص داخلی) بوده، در حالی که درآمد مالی چین 5.1 تریلیون یوان (770 میلیارد دلار) بوده که 21 درصد از تولید ناخالص داخلی را تشکیل می داده. در چین بیش از 76 درصد دارایی ها متعلق به دولت است و فقط یک چهارم دارایی ها متعلق به مردم است. این یعنی، یک شرکت در چین باید برای شروع به کار به احتمال خیلی زیاد با دولت چین مذاکره کند و به دلیل بوروکراسی های موجود، سرعت شروع به کار و سرمایه گذاری بشدت پایین می آید.

راه اندازی یک شرکت مشارکتی کاری دشوار است، زیرا دولت در آن ها دخالت های قابل توجهی دارد. مسائل حقوقی فاقد ثبات لازم می باشند و دولت چین می تواند ان ها را تغییر دهد. با این حال، دولت چین در سالهای اخیر سعی کرده است حمایت های قانونی را ارتقا بخشد و فضای کسب و کار را برای خارجی ها جذاب تر کند. فشارهای بین المللی به دولت چین و سیاست های اتخاد شده توسط آنها نیز در این زمینه موثر بوده است.

هزینه های تجارت

معمولا کسب و کارهای غربی برای کاهش هزینه های عملیاتی خود در چین، مدیریت آن را در خارج از این کشور انجام می دهند تا تعداد نیروهای خود در این کشور و هزینه های جاری را کاهش دهند. با این حال هزینه های عملیاتی در چین هر روز گران تر می شوند. از دسامبر 2010 شرکت های خارجی در چین ملزم شده اند تا مالیات آموزش و تعمیر و نگهداری شهری را نیز پرداخت کنند. همچنین قانون بیمه اجتماعی که از سال 2011 به اجرا گذاشته شد، هزینه های عملیاتی دیگری را بر شرکت هایی که قبلا کارمندان خود را تحت پوشش بیمه های بین المللی قرار داده بودند تحمیل کرده است. افزایش دستمزد کارگران و هزینه های جاری، یک روند صعودی در چین و به ویژه در شهرهای درجه دوم ودرجه سوم است.

با وجود قوانین بیمه ای کشور چین، دستمزد کارگران و افزایش قیمت ارز در بازار ایران، حضور فیزیکی در بازار چین هر روز برای بازرگانان و شرکت های ایرانی سخت تر می شود. اگر مشکلات بانکی موجود برای ایرانیان مانند افتتاح حساب بانکی و نقل و انتقالات مالی را به این معادله اضافه کنید، شرایط پیچیده تر می شود. استفاده از ابزارهای فناوری اطلاعات در بستر اینترنت و سپردن کارهای عملیاتی به شرکت های لاجستیکی طرف سوم (3PL) راه کاری مناسب برای بهبود هزینه های کسب و کارهای مستقر در چین است.

منابع انسانی

نیروی انسانی، اولویتی مهم برای شرکت های فعال در بازار چین می باشد. در چین تقاضا برای نیروی کار آزموده و حرفه ای بیشتر از عرضه است، به همین علت نگه داشتن نیروها دشوار شده و باعث افزایش دستمزد آن ها می شود. پیدا کردن نیروهایی که قادر به بکارگیری زبان انگلیسی باشند نیز نیازمند سپری کردن زمان و هزینه بیشتر است. البته در این زمینه نباید سطح توقع خود را زیاد بالا ببرید.

 

پایان قسمت اول

برای موفقیت در بازار چین باید کشور و مردم آن را به خوبی بشناسید. برای این کار می توانید از یادگیری فرهنگ، آداب، رسوم، زبان، طرز فکر و عمل مردم چین با تمام جزئیات آن شروع کنید. اگر قصد ایجاد یک کسب و کار در کشور چین را دارید، باید با قوانین و مقررات تجارت در این کشور بخوبی آشنا شوید و همچنین بفکر بهبود شبکه ارتباطات خود دراین کشور باشید. در نظر گرفتن زمان و هزینه های جذب نیروی انسانی، بیمه، مجوزهای لازم، تجهیز فضای کار و.. هم بخش دیگری از کار است.

بهره گیری از شرکت های لجستیکی طرف سوم و برون سپاری بخشی از کارهای عملیاتی خود در کشور چین نیز می تواند باعث صرفه جویی قابل ملاحظه در وقت و هزینه شما شود.

 

منتظر قسمت های بعدی این سری از مقالات چالش های تجار و شرکت های ایرانی مستقر در چین باشید..


\n \n \n \n\n