برون سپاری چگونه باعث نجات کسب و کار شما در بحران ها می شود

  • ۱۱ مهر ۱۳۹۸ - ۱۳:۲۵
  • مدیریت
  • زمان مطالعه تقریبی : 8 دقیقه

بنا بر گزارش موسسه Brookings که در سال 2014 منتشر شده است، پویایی کسب و کارها (تعداد کسب و کارهای جدید در آمریکا در مقایسه با کسب و کارهایی که تعطیل شده اند)، علی رغم مقدار پول قابل توجهی که توسط موسسات سرمایه گذاری خطرپذیر (venture capital) و بانک ها برای سرمایه گذاری و ارائه وام در جهت توسعه کسب و کارها نگه داری می شود، بصورت چشمگیری در چند دهه گذشته کاهش یافته است.

دلایل زیادی برای این امر وجود دارد، اما ممطمئنا یکی از موارد قابل توجه مربوط به هزینه ها می شود. این هزینه ها یعنی سرمایه نقدی و زمانی که برای راه اندازی یک کسب و کار جدید لازم است. هزینه های نظارت، انطباق پذیری، نیروی کار، زیر ساخت ها و موارد دیگر.

معمولا هزینه های یک کسب و کار نوپا (Startup) در شش دسته اصلی تقسیم بندی می شوند:

  • هزینه فروش: موجودی کالا، مواد اولیه، تجهیزات تولیدی، حمل و نقل، بسته بندی، بیمه حمل و نقل، انبارداری. برای تامین محصولات اولیه برای فروش، شما به مقدار قابل توجهی پول جهت پیش پرداخت نیاز دارید.
  • هزینه های حرفه ای: ایجاد یک ساختار حقوقی برای کسب و کارهای خود (مانند: شرکت با مسئولیت محدود)، علائم تجاری، حق چاپ، حق ثبت اختراع، پیش نویس مشارکت، قرارداد عدم افشای اطلاعات یا NDA، هزینه های وکالت و حسابدار برای مشاوره مداوم.
  • هزینه های فناوری: سخت افزار رایانه، نرم افزار رایانه، چاپگر، تلفن همراه، PDA، توسعه و نگهداری وب سایت ، دسترسی سریع به اینترنت، سرورها، اقدامات امنیتی، مشاوره IT.
  • هزینه های اداری: انواع مختلفی از بیمه های تجاری، لوازم اداری، مجوزها، حمل و نقل سریع و پست، بسته بندی محصول، پارکینگ، اجاره انبار، تلفن، دستگاه کپی، دستگاه فکس، میز، صندلی، کابینت تشکیل پرونده و هر چیز دیگری که روزانه  برای کسب و کارتان نیاز دارید.
  • هزینه های فروش و بازاریابی: چاپ، لوازم التحریر، مواد بازاریابی مانند بروشور و کاتالوگ، تبلیغات، روابط عمومی، حضور در نمایشگاه یا حمایت مالی، انجمن صنفی یا عضویت در اتاق های تجارت، سفر و سرگرمی برای جلسات مشتری، نامه پستی یا لیست های بازاریابی.
  • دستمزدها و مزایا: حقوق کارمندان، مالیات حقوق و دستمزد، مزایا، جبران خسارت کارگران.

 

با توجه به نوع کسب و کار (تولید، خدمات یا خرده فروشی)، این هزینه ها فقط برای شروع یک کسب و کار جدید می تواند صدها میلیون یا حتی میلیاردها تومان باشد.

 

روش بهتری وجود دارد!

تقریبا هر کار داخلی در کسب و کار شما می تواند به شرکت های سوم شخصی که این خدمات را به شرکت شما ارائه می دهند برون سپاری شود. در بسیاری از موارد، این کارها با هزینه ای کمتر و کیفیتی بالاتر از آنچه در توان شماست، انجام می شود.

همه کسب و کارها از خدمات برون سپاری کارها تا حدودی استفاده می کنند. بسیاری از کسب و کارها خودشان محصولات را مستقیما به دست مشتری نمی رسانند، یا حسابرسی، امور مربوط به بیمه و پیگیری کارهای مالیاتی را خودشان انجام نمی دهند. این شرکت ها آن دسته از کارهایی که استراتژیک نیستند، ولی پیشبرد آنها برای ادامه کسب و کار ضروری هستند را برون سپاری می کنند.

همه چیزهایی که برای کسب و کار شما استراتژیک نیستند را برون سپاری کنید. این شامل عملیات های پشتیبانی منابع انسانی (HR)، حسابداری، تولید، حمل و نقل و حتی کارمندان اجرایی شما نیز می شود. آیا شما به یک مدیر ارشد مالی (CFO) یا یک آنالیزور مالی تمام وقت نیاز دارید؟ یا یک نیرو که بصورت مشترک برای چند شرکت کار می کند نیز بخوبی از پس وظایف شما هم برمی آید؟! مفهوم مدل مالی "پرداخت در مقابل استفاده" یا همان (Pay as You Go) و همچنین عدم نیاز به سرمایه گذاری اولیه، برون سپاری کارهای غیر استراتژیک را یک راه حل قابل قبول برای کسب و کارهای نوپا و در حال توسعه تبدیل کرده است.

 

چه کارهایی را می توان برون سپاری کرد؟

نکته مهم درباره برون سپاری این است که چگونه مجموعه ای بزرگ از استعدادها در اختیار شما قرار می گیرد. اگر شما به یک توسعه دهنده وب، نماینده خدمات مشتری، دستیار مجازی، طراح گرافیک یا هر کار تخصصی دیگری نیاز دارید، مطمئنا یک فریلنسر (Freelancer) وجود دارد که بصورت قراردادی یا دورکاری مشتاق انجام این کارها برای شما باشد.

در ادامه به طور مختصر تعدادی از وظایفی را که قابل برون سپاری هستند را مورد بررسی قرار داده ایم. شما نیز می توانید با مقایسه شرایط کسب و کار خود با این موارد، در مورد برون سپاری آنها تصمیم گیری کنید.

 

پشتیبانی فناوری طلاعات (IT)

شرکت ها دریافته اند که عقد قرار داد با شرکت های ارائه دهنده خدمات فناوری اطلاعات طرف سوم، برای سپردن کارهای مربوط به فناوری اطلاعات شرکت خود مانند: حفاظت داده ها، پیاده سازی نرم افزارها، تنظیمات شبکه وعیب یابی سیستم ها، بسیار مقرون به صرفه می باشد.

همچنین استفاده از یک تیم مستقل فناوری اطلاعات به این معنی می باشد که شما به منابعی از فناوری اطلاعات دست خواهید یافت که تا کنون در دسترس شما نبوده است.

 

پشتیبانی مشتری

در هر کسب و کاری، مشتری ها به عنوان نیروی حیاتی آن کسب و کار تلقی می شوند، به همین دلیل به بیشترین توجه نیاز دارند. برون سپاری واحد پشتیبانی مشتریان به این معنی می باشد که، حتی اگر شما برای ساعات یا حتی چند روزی در محل شرکت خود نباشید، مشتریان شما مجبور نیستند برای دریافت پاسخ سوال های خود مدت زیادی را منتظر بمانند.

 

خدمات مشاوره ای

هنگامی که برای یک مشاوره خاص به کمک یک متخصص نیاز دارید، این برون سپاری را به کسانی بسپارید که دارای مجوزهای لازم و اعتبارنامه باشند. با این کار نه تنها به افراد متخصص دسترسی خواهید داشت، بلکه هزینه های زیاد استخدام یک مشاور تمام وقت را نیز نخواهید پرداخت.

 

حسابداری

پرداخت حقوق و مزیا کاری بسیار وقت گیر می باشد که بهتر است به تیمی حرفه ای واگذار و برون سپاری شود. آن ها همچنین می توانند مالیات، پرداخت پاداش کارکنان و کارهای بیمه اجتماعی را اداره کنند، در حالی که شما بر روی بهبود و توسعه کسب و کار خود تمرکز می کنید.

 

انبار و خدمات انبارداری

زمانی که شما فضا و نیروی کافی برای نگهداری کالاهای خود را ندارید، بهتر است بجای خرید انبار مناسب و استخدام نیروی جدید، این کارها را به شرکت های ارائه دهنده خدمات لاجستیکی طرف سوم (3PL) برون سپاری کنید. این شرکت ها با بهره گیری از انبار داری اشتراکی تا حدود زیادی باعث کاهش هزینه های انبار مشتریان خود می شوند. همچنین آن ها نیرو های متخصص و تجهیزات پیشرفته ای دارند که باعث بروز کمترین خسارت در انبارداری محصولات شما می شود. با این کار شما می توانید با تمرکز بیشتر و بدون دغدغه توسعه فضای انبار به اداره ی امور کسب و کار خود و بازاریابی مشتریان جدید بپردازید و از مدل "پرداخت در مقابل استفاده" بهره جویید.

 

خدمات حقوقی

بیشتر شرکت ها توانایی استخدام یک وکیل تمام وقت را ندارند. برون سپاری خدمات حقوقی شرکت ها در دراز مدت نسبت به بکار گیری وکیل در زمان نیاز، آسان تر و به صرفه تر می باشد.

 

بازاریابی با استفاده از شبکه های اجتماعی

از آن جایی که شما بر روی پیشبرد کسب و کار خود تمرکز دارید، احتمالا دیگر زمان زیادی برای بررسی صفحات مجازی کسب و کار خود ندارید. بنابراین یک فریلنسر را به خدمت بگیرید تا این کار را برای شما انجام دهد و صفحات مجازی شما همیشه به روز و فعال باشد.

 

خدمات خلاقانه

برای یک محصول جدید به لوگو یا برای تبلیغ خود به طرحی جذاب نیازمندید؟ برون سپاری نیازها به طراحان حرفه ای و استفاده از خدمات خلاقانه آنها تا حد زیادی هزینه های شما را کاهش داده و کیفیت مد نظر شما برای خروجی آن محصول را تضمین می کند.

 

ورود اطلاعات

کارهای تکراری مانند لیست موجودی و فهرست نویسی ها بهتر است به تیم هایی که این خدمات را ارائه می دهند برون سپاری شود. این کار باعث صرفه جویی در وقت، هزینه و انرژی تیم شما و همچنین با دقت انجام شدن کار می شود.

 

خدمات پستی و حمل و نقل

یکی از مهمترین و زمان برترین کارهای شرکت های دارای محصول نهایی، رساندن آن به دست مشتریان می باشد. اینکه محصولات چگونه بسته بندی و طی چه زمانی ارسال شوند، بسیار حائز اهمیت است. در این مورد می توانید به مقاله دیگری در مورد اهمیت حمل و نقل کالا در توسعه کسب و کار رجوع کنید. شرکت های خدمات لاجستیکی دارای نیروهای با تجربه و روش های بهینه برای بسته بندی مرسولات بوده و همچنین شبکه حمل و نقل تخصصی و گسترده ای را برای ارسال بسته ها دارند. شما با برون سپاری این خدمات در وقت و هزینه خود صرفه جویی کرده و بدلیل تخصص آن ها در این موارد باعث رضایت مشتریان خود می شوید.

 

و در پایان

با برون سپاری کارهای شرکت و یا تولیدی خود، شما بار زیادی را از دوش مجموعه خود برداشته و باعث چابک شدن کسب و کارتان می شوید. بنابراین می توانید با فراغ بال بیشتری بر توسعه و گسترش کسب و کار خود تمرکز کنید. همچنین شرکت های ارائه دهنده این خدمات، با در اختیار داشتن نیروهای متخصص وارائه خدمات به صورت تخصصی، باعث بهبود و پیشرفت سریع تجارت شما می شوند. صرفه جویی در وقت، هزینه و تلاش نیروهای شما از دیگز مزیت های برون سپاری می باشند. مواردی که می توانند کسب و کار شما را به سلامت از دل طوفان بحران های مالی و بازار عبور دهند.


\n \n \n \n\n