چالش های تجار و شرکت های ایرانی در کشور چین (قسمت دوم)

  • ۲۰ مهر ۱۳۹۸ - ۲۳:۲۷
  • مدیریت
  • زمان مطالعه تقریبی : 7 دقیقه

در بخش اول این مقاله با برخی از مشکلات عمده تجار و شرکت های ایرانی فعال در کشور چین آشنا شدیم. همان طور که گفتیم، این مشکلات و سختی ها تنها مختص ما ایرانی ها نیستند و تقریبا همه ی تجار و شرکت های خارجی که قصد فعالیت در این کشور را دارند نیز به صورت های مختلف با این مشکلات دست و پنجه نرم می کنند.

در این مقاله قصد داریم که برخی دیگر از این سختی ها را بررسی کنیم. در ابتدا چکیده ای از قسمت اول مقاله را مرور می کنیم.

در قسمت قبلی این مقاله، با بررسی تجارت در چین، این کشور وسیع آسیای شرقی، به بررسی دلایل وجود جذابیت های تجارت در آن، در عین وجود چالش های عمده و متعددی که معمولا پس از ورود به بازار چین و با گذشت زمان برای بازرگانان و شرکت ها آشکار می شود، پرداختیم. همچنین گفته شد که بازار چین یک بازار یکنواخت و یکدست نیست و این کشور بطور پیوسته در حال تغییر بوده و بازارها همچنان در حال تحول و دگرگونی می باشند.

موارد بررسی شده در قسمت اول:

  • دسترسی به بازار
  • ارتباطات
  • فرهنگ تجارت
  • بروکراسی
  • نقش دولت در بازار و تجارت
  • هزینه های تجارت
  • منابع انسانی

در قسمت دوم از سری چالش های فعالیت تجاری در کشور چین، به بررسی مشلات عمومی تر و مربوط به زندگی روزمره می پردازیم.

 

فیلترینگ

همه مهاجرانی که تجربه زندگی در کشور چین را دارند، "فایروال بزرگ" یا همان Great Firewall را از بزرگترین موانع ارتباط با جامعه جهانی و خارج از کشور چین می دانند. نامی که از دیوار بزرگ چین اقتباس شده است. همانطور که می دانید دولت چین قوانین بسیار سختگیرانه ای در رابطه با دسترسی به منابع آنلاین دارد. شبکه های اجتماعی مانند: اینستاگرام، فیسبوک و یوتیوب در این کشور در دسترس نیستند. دولت چین اکثر سایت های خبری، نتفلیکس و حتی واتساپ  و گوگل را که در اکثر کشورها به راحتی در دسترس هست، محدود کرده است. این می تواند زندگی در این کشور را برای مهاجران بسیار سخت و خستگی آور کند. اگر بعد از گذشت چند روز از نرسیدن ایمیل های خود متعجب شدید، یادتان باشد که امکان استفاده از جیمیل در کشور چین وجود ندارد!

نیاز به فیلترشکن ها VPN: اگر مانند دیگر مهاجران دوست ندارید که در استفاده از شبکه های اجتماهی و دیگر منابع آنلاین با محدودیت روبرو شوید مجبور به استفاده از فیلتر شکن ها هستید. البته بدلیل قوانین و فیلترینگ سخت در چین، زمانی که در این کشور حضور دارید نمی توانید فیلترشکن های رایگان را دانلود یا خریداری کنید، پس باید قبل از مهاجرت به چین به فکر راه حل برای این مشکل باشید.

استفاده از شبکه های اجتماعی بومی: فیسبوک و واتساب از پرطرفدارترین شبکه های اجتماعی در جهان می باشند که هر دوی این برنامه و دیگر برنامه های اجتماعی، غیر قابل دسترسی می باشند. در نتیجه شما با دوستان و خانواده خود در خارج از کشور به راحتی در ارتباط نخواهید بود و حتی احساس تنهایی خواهید کرد. در چین تعداد محدودی از شبکه های اجتماعی مانند: Skype, Wechat و QQ قابل استفاده می باشند.

 

غذاها و دست پخت چینی

شاید داستان های زیادی در مورد غذاهای عجیب و غریب در کشور چین شنیده باشید. خبر بد این است که اکثر آن ها درست است! وقتی توریست ها و گردشگران خارجی برای اولین بار با غذاهای چینی مواجه می شوند شوکه و غافلگیر می شوند. یکی از حقایق جالب غذای چینی تنوع چیزهایی است که چینی ها می خورند! بسیاری از غذاهای چینی برای ما عجیب و غریب، برخی چندش آور و بعضی دیگر غیرعادی هستند! حتما می دانید که چینی ها برای غذا خوردن از کارد و چنگال و قاشق استفاده نمی کنند و با استفاده از چوب هایی به نام چاپستیک غذا می خورند. بعلاوه چینی ها عادت دارند برای غذاهایشان اسامی عجیب و غریب انتخاب کنند که این موضوع باعث سردرگمی و گیجی توریست ها می شود. یکی از حقایق جالب غذای چینی این است که این اسامی گاهی هیچ ارتباطی به مواد و ترکیبات غذا ندارد.

البته همه غذاها و عادت های غذایی چین هم بد نیستند. یکی از حقایق جالب غذای چینی این است که این غذاها از ۵ طعم اصلی تشکیل شده است که در طب سنتی باید حتما در تعادل و توازنی مناسب قرار داشته باشند. چینی ها دوبرابر غربی ها میوه و سبزیجات مصرف می کنند و در اکثر غذاهایشان هم حجم زیادی از سبزیجات استفاده شده است. تازه بودن مواد غذایی نیز برای آنها بسیار مهم است و سعی می کنند از غذاهای یخ زده و کنسرو شده استفاده نکنند. بر اساس طب سنتی چین، هر غذا می بایست در فصلش خورده شود تا با مقدار بیش از حدِ یین (هوا یا طبع سرد) یا یانگ (هوا یا طبع گرم)، خشکی یا رطوبت مقابله کند. مثلا در فصل زمستان مردم چین حجم زیادی از ترب سفید (حاوی مقادیر بالای یانگ) مصرف می کنند تا با سرمای هوا مقابله کنند.

 

ارتباطات و روابط عمومی

مشکلات زبان چینی: زبان در کشور چین مانند یک سد برای مهاجران می باشد. برای این مشکل چند دلیل وجود دارد. به غیر از ماندارین چینی، که زبان رسمی آن کشور است، صدها لهجه دیکر نیز وجود دارد. یادگیری زبان ماندارین به اندازه کافی سخت است و در برخی مناطق روستایی و افراد قدیمی تر حتی نمیتوانند به زبان ماندارین صحبت کنند.

دلیل دیگر این است که سیستم آموزش زبان انگلیسی در کشور چین مانند ایران می باشد که با وجود آموزش زبان انگلیسی، فرصتی به دانش آموزان برای استفاده از آن ها داده نمی شود، بنابراین آن ها معنای جملات انگلیسی را درک می کنند، ولی قادر به برقراری ارتباط و صحبت کردن نمی باشند.

شوک فرهنگی: یکی دیگر از چالش های که در کشور پهناور چین با آن روبرو می شوید، فرهنگ مردم آنجا می باشد که بعضا برای ما ایرانی ها بسیار عجیب و غریب می باشد. تفاوت فرهنگی چیزی است که باید آن را پذیرفت و به مقابله با آن نپرداخت. وقتی بسیاری از رفتارهای چینی ها برای شما قابل قبول نیست و حتی شما را عصبانی می کند، این دقیقا شوک فرهنگی است. چینی ها فرهنگ های بسیار متفاوتی از ما در احوال پرسی، معاشرت، غذا خوردن، آشامیدن و.. دارند.

دین و مذهب در چین: مذهب در چین بسیار محبوب نیست و افراد متدین بیشتر در مناطق روستایی نسبت به مناطق شهری یافت می شوند. افراد متدین عموما بودایی یا مسلمان هستند و در شهرهای بزرگ تر جمعیت های کوچکی ازمسیحیان نیز وجود دارند. اگرچه جامعه چین مذهبی نیست، اما بسیاری از افراد محلی به معابد بودایی می روند و برای شادی خانواده هایشان دعا می کنند. این روزهای شاید در رسانه ها در مورد فشار جامعه جهانی به چین برای برخورد بهتر با اقلیت مسلمان آن که با نام اویغور شناخته می شوند نیز چیزهایی شنیده باشید. اصولا مذهب در سیستم کمونیستی دولت چین جایگاه خاصی ندارد.

جمعیت چین: مهاجرت به چین، این نکته را یادآوری می کند که شما در منطقه ای پر جمعیت و بسیار آلوده زندگی می کنید، و این چالش با گذشت زمان باعث بسیاری از مشکلات خواهد شد. ممکن است قبل از مهاجرت به این مورد توجه نکرده باشید. این که هرجا بروید جمعیت زیادی در آنجا باشد، بسیار آزار دهنده است. وقتی که در بعد از ظهر یک روز کاری به یک مرکز خرید می روید، جمعیتی که در آنجا هستند شما را به اشتباه می اندازد که شاید امروز "جمعه سیاه" می باشد. در تعطیلات، مانند سال نو چینی، اصلا به فکر رفتن به مراکز تفریحی یا تاریخی نباشید، چون این کار نه تنها خوشایند نیست، بلکه آزار دهنده است.

 

سخن پایانی

کشور چین، پرجمعیت ترین کشور جهان، در شرق قاره آسیا واقع شده است. چین دارای اقتصادی قوی می باشد، به همین خاطر بسیاری از افراد علاقمند به فعالیت اقتصادی در این کشور می باشند. اما همانطور که گفته شد مهاجرت و زندگی در این کشور، فرد مهاجر را با مشکلات و چالش هایی روبرو می کند. یک دسته از چالش ها مربوط به فعالیت های تجاری، و دسته ای دیگر به مسائل و زندگی شخصی افراد مربوط می باشد. اما جذابیت های این کشور پهناور بیشتر از آن است که این چالش ها مانع از فعالیت افراد شود. ولی کسانی که می خواهند به تجارت در چین بپردازند باید به دنبال راه حل هایی برای کاستن از مشکلات و غلبه بر چالش های موجود باشند. در قسمت های بعد با ما همراه باشید.


\n \n \n \n\n