راهنمایی برای بسته بندی مرسولات فروشگاه های اینترنتی

  • ۱۶ آبان ۱۳۹۸ - ۰۳:۳۰
  • مدیریت
  • زمان مطالعه تقریبی : 14 دقیقه

نزدیک ترین و قابل لمس ترین مورد در تجارت الکترونیک برای القای حس اهمیت به مشتریان، بسته بندی است. اگر شما می خواهید که مشتریانتان هنگام باز کردن جعبه محصولات تجربه ای مطلوب داشته باشند، بسته بندی و نحوه پر کردن جعبه از اهمیت بالایی برخوردار است. این موارد نکات ریزی می باشند که برند شما را از دیگر رقبا متمایز می کنند.

وزن و هزینه ها نیز موارد قابل ملاحظه ای می باشند. انتخاب نوع بسته بندی بر هزینه های تولید و حمل و نقل شما تاثیر می گذارد. بسته بندی و پر کردن جعبه محصولات می تواند به روشی دیگر بر سود و زیان شرکت تاثیر بگذارد. سفارشی که به خوبی بسته بندی شده باشد در بهترین شرایط به دست مشتری می رسد. در تجارت الکترونیک، هر بسته بندی که نتواند مراحل ارسال و حمل  ونقل را به خوبی پشت سر بگذارد، باعث آسیب رسیدن به کالاها و نارضایتی مشتریان می شود.

بسته بندی در تجارت الکترونیک شما باعث بهبود تجربه مشتری (Customer Experience) شده و سودآوری شما را بالا می برد. اگر شما همه گزینه های پیش روی خود را درک کنید، می توانید بهترین انتخاب ها را برای تجارت خود انجام دهید. در ادامه یک راهنمای کامل برای بسته بندی و نحوه پرکردن جعبه ها را برای شما فراهم شده است.

 

بسته بندی با جعبه یا بدون جعبه؟

اولین مورد در لیست، تصمیم گیری در خصوص نحوه بسته بندی کالاها است. این که باید از چه نوع متریالی برای این کار استفاده کنید. این همان چیزی است که مشتریان در اولین نگاه آن را می بینند. با توجه به گسترش تعداد و انواع کالاهایی که در بستر اینترنت داد و ستد و بعد از آن حمل می شوند، انتخاب های متعددی برای بسته بندی بیرونی کالاها دارید.

مناسب ترین نوع بسته بندی برای محصولات تجارت الکترونیک شما به چند عامل بستگی دارد. اولین عامل، وزن است. برای کالاهای سنگین تر، به یک جعبه محکم نیاز است تا سلامت کالا را در مراحل حمل و نقل تضمین کند. دومین عامل شکنندگی می باشد. محصولات شکننده حتی اگر سبک وزن باشند، در طول زمان حمل و نقل نیاز به محفاظت دارند. و آخرین عامل، ارزش محصول است. زمانی که شما کالاهایی با ارزش بالا را ارسال می کنید، انجام هزینه ای بیشتر در بسته بندی، برای محافظت از کالا کاری معقول می باشد.

هزینه بسته بندی مواد، بسته به نوع و تعداد آن ها بسیار متفاوت می باشد. اگر حمل و نقل تجارت الکترونیک خود را به یک شرکت لجستیک طرف سوم (3PL) برون سپاری کنید، شما باید هزینه بسته بندی را نیز به شرکت ارائه دهنده خدمات 3PL بپردازید. انبار تکمیل سفارشات شما یک خریدار بزرگ جعبه های مقوایی است. حتی با افزایش قیمت، ممکن است شما هزینه ی کمتری را بابت بسته بندی در مرکز تکمیل سفارشات بپردازید.

 

جعبه های مقوایی

هنوز بسیاری از صنایع برای بسته بندی محصولات تجارت الکترونیک خود، جعبه های مقوایی موج دار را انتخاب می کنند. مقوا جنس محکمی دارد، وزن زیادی را به بسته بندی شما اضاف نمی کند و همچنین قابل بازیافت است.

برای محصولات بسیار سنگین و همچنین شکننده، مقوای دوجداره یک لایه محافظت و مقاومت اضافی را فراهم می آورد. در بعضی موارد، محصولی در جعبه مخصوص خود عرضه می شود که برای حمل و نقل مناسب است. با این حال، در بعضی موارد، منطقی است که آن را در یک جعبه مقوایی قهوه ای قرار دهید. اگر شما می خواهید یک کالای با ارزش بالا یا کالای پرطرفدار مانند مانیتور، تلویزیون یا کنسول بازی X-box را حمل کنید، بهتر است که برای امنیت محصول از یک جعبه بیرونی که محتوا و برند محصول در آن آشکار نباشد، استفاده کنید.

یکی از رایج ترین اشتباهات در بسته بندی مرسولات سفارش های اینترنتی، استفاده از جعبه هایی است که برای محصولات خیلی بزرگ باشند. مشتریان در مواجه با این مورد احساس خوبی ندارند. بعلاوه، جعبه های بزرگ نیاز به پر کننده های بیشتری دارند، وزن بسته را بالا می برند و همچنین باعث افزایش هزینه پستی و حمل و نقل می شوند. حتی بعضی از شرکت های پستی با بالا رفتن حجم و وزن بسته ها، هزینه ها را بصورت تصاعدی افزایش می دهند و به نوعی شما را جریمه می کنند. با وزن حجمی، هزینه ی حمل و نقل با استفاده از فرمولی بر اساس ابعاد جعبه محاسبه می شود.

هزینه کارتن های مقوایی به چندین عامل بستگی دارد. اگر شما جعبه ها را در اندازه های استاندارد و بصورت عمده خریداری کنید، قیمت آن کم تر خواهد شد. اما اگر شما جعبه ای را در اندازه دلخواه خودتان بخواهید یا قصد چاپ لوگو بر روی آن را دارید، باید هزینه های بیشتری را برای آن بپردازید. مقواهای دو جداره نیز نسبت به جعبه های مقوایی استاندارد گران تر می باشند.

 

کیسه ها و پاکت های نامه

اگر شما کالای سبکی را می فروشید که شکننده نیست، یک کیسه پلاستیکی پستی یا یک پاکت نامه، انتخابی عالی است. کیسه ها و پاکت های نامه، سبک، محکم و دارای قابلیت ذخیره سازی آسان و آب بندی می باشند. این پاکت ها برای ارسال سفارشات لباس های کوچک بسیار کاربردی می باشند. همچنین شما می توانید جعبه های کوچک را به جای گذاشتن در جعبه های بزرگ تر در این پاکت ها قرار دهید. در بیشتر موارد، کیسه ها و پاکت های ضد آب قابلیت بازیافت را ندارند.

 

پاکت پستی پد دار

برای حمل و نقل اقلام کوچک و مسطح که به مقدار کمی محافظت نیاز دارند، یک پاکت که دارای پد حبابدار می باشد گزینه مناسبی است. این یک روش خوب برای ارسال لوح های فشرده، جواهرات و سایر وسایل مسطح اما ظریف می باشد. بسیاری از این پاکت ها دارای پدهایی هستند که با کاغذ خرد شده، پر شده اند، بنابر این به راحتی بازیافت می شوند. پاکت های دارای پد حبابدار دارای ویژگی حفاظتی بیشتری می باشند، اما با طبیعت سازگاری کمتری دارند.

 

جعبه های سفارشی

ساخت یک جعبه سفارشی می تواند برند شما را فراتر از یک برند با جعبه مقوایی ساده معرفی کند. شما می توانید تجربه ای را ایجاد کنید که باعث لذت، قدردانی و ماندن در ذهن مشتریان شود. جعبه های سفارشی نسبت به جعبه های استاندارد دارای اندازه مناسبی برای کالاهای شما هستند. این تضمین می کند که کالاهای شما ایمن و مطمئن حمل شوند.

یک جعبه سفارشی می تواند فراتر از چاپ لوگو بر روی جعبه باشد. کارشناسانی وجود دارند که می توانند به کسب و کار شما کمک کنند تا تجربه ای منحصر به فرد را برای مشتریان ایجاد کنید.

بهترین مزیت این جعبه ها نسبت به گذشته این است که دسترسی و تهیه آن ها راحت تر است. برای سرمایه گذاری در جعبه های سفارشی نیاز به درآمدهای میلیونی نیست. شما می توانید با هزینه ای نه چندان زیاد برای مشتریان خود تجربه ای دلپذیر را ایجاد کنید.

امروزه شرکت هایی هستند که خدمات طراحی جعبه های سفارشی و بسته بندی را به شما ارائه می دهند. این شرکت ها به شما این اجازه را می دهند که تصویری سه بعدی از طرح نهایی خود را ببینید. اگر تجارت الکترونیک شما مرتبط با جعبه های اشتراکی ماهانه می باشد، این جعبه های سفارشی نکته ای بسیار مهم می باشد.

 

انتخاب نوار چسب مناسب

ممکن است نوار چسب یک قسمت بی اهمیت در بسته بندی به نظر برسد، ولی یکی از کلیدهای موفقیت در بسته بندی است. اگر سفارشات خود را در جعبه بسته بندی می کنید، این نوار چسب است که کالا و جعبه شما را محکم نگه می دارد.

چسب های شفاف برای بسته هایی تا 7 کیلوگرم وزن مناسب هستند. این چسب ها ارزان قیمت می باشند و با یک دستگاه ارزان قیمت به راحتی قابل استفاده و نصب می باشند.

در یک نگاه حرفه ای تر، چسب های نواری فعال شونه با آب گزینه مناسب تری است. چسب های تقویت شده ای که با آب فعال می شوند، یک مهر و موم قوی را فراهم می کنند که برای بسته بندی هایی تا 12 کیلوگرم مناسب می باشند.

این روزها امکان شخصی سازی چسب های بسته بندی براحتی وجود دارد و شما می توانید چسب های اختصاصی خود با لوگو، آدرس سایت و.. را تولید کنید.

 

پر کننده ها کلید یک بسته بندی موفق در تجارت الکترونیک

هنگامی که شما محصولات خود را در جعبه ارسال می کنید، در اکثر موارد برا جلوگیری از حرکت محصول در جعبه باید فضای خالی را پر کنید. پر کننده ها اطراف کالا را پر  کرده و باعث ثابت شدن آن و مانع از آسییب رسیدن به کالا می شوند.

انواع مختلفی از پر کننده ها برای انتخاب وجود دارند. آمازون یکی از بزرگ ترین شرکت های حمل و نقل در جهان است که فضای خالی جعبه های خود را با استفاده از بالشتک های پر از هوا و کاغذهای قهوه ای پر می کند. یک نوع پر کننده واحد برای همه کالاها مناسب نیست. نیاز است که شما بر اساس نوع محصول و حمل و نقل خود استراتژی مناسب را انتخاب کنید. ممکن است شما تصمیم بگیرید که مانند آمازون از بیش از یک نوع پر کننده برای محافظت از کالاهای خود در زمان حمل ونقل استفاده کنید.

 

کاغذ کرافت Kraft Paper

کاغذ کرافت قهوه ای یکی از متنوع ترین و انعطاف پذیرترین پرکننده های بسته بندی می باشد. به راحتی می توانید آن را به هر اندازه که می خواهید ببرید و یا با مچاله کردن آن هر اندازه که نیاز دارید فضای خالی را پر کنید. همچنین مزیت دیگر این کاغذها قابل بازیافت بودن آن ها می باشد. در تولید کاغذ کرافت نسبت به کاغذهای سفید، مواد شیمیایی کمتری به کار برده می شود. حتی می توان این نوع کاغذ را از کاغذهای بازیافت شده تولید کرد.

 

بالشتک های پر شده از هوا

بالشتک های هوا، کیسه های پلاستیکی پر شده از هوا می باشند که استفاده از آن ها به عنوان پر کننده جعبه های بسته بندی در حال افزایش است. آن ها یکی از سبک ترین پر کننده ها در بسته بندی تجارت الکترونیک می باشند. اگر نگران وزن بسته های خود هستید، و برای محافظت از کالای خود در جعبه ها نیاز به مقدار زیادی پر کننده نیاز دارید، بالشتک های هوا ارزان ترین انتخاب می باشند. این کیسه ها تحت شرایطی قابل بازیافت می باشند، و باید در محل های دفن زباله دفن شوند.

 

پلاستیک حبابدار

پلاستیک حبابدار برای بسته بندی وسایل ظریف و حساس بسیار مناسب است. ترکاندن حباب های این پلاستیک ها بسیار سرگرم کننده هست و مشتریان، این پلاستیک ها را به عنوان یک هدیه همراه با سفارش خود بحساب می آورند.

 

فوم بسته بندی

فوم یک جایگزین مناسب برای پلاستیک حباب دار در بسته بندی کالاهای شکننده می باشد. بسته بندی با فوم به دلیل کم وزن بودن، نازکی و راحتی در کاربرد آن جذاب می باشد. متاسفانه این محصول قابلیت بازیافت ندارد و باعث بوجود آمدن مشکلاتی برای طبیعت می شود.

 

کارتن خورد شده

استفاده از کارتن خورد شده برای پر کردن جعبه سفارش ها یک روش عالی هم برای بسته بندی و هم بازیافت می باشد. شما فقط به دستگاهی نیاز دارید که مقواهای قدیمی را به صورت رشته ای درآورد. این ورق ها می توانند به طور ایمن به دور وسایل شکننده پیچیده شوند تا از آن ها در طول حمل و نقل محافظت کنند. بازیافت و یا حتی از بین بردن این محصول برای مشتریان راحت می باشد.

 

بسته بندی سازگار با محیط زیست

امروزه آگاهی و هوشیاری مردم نسبت به محیط زیست بسیار افزایش یافته است و می خواهند از شرکت ها و محصولاتی حمایت کنند که با ارزش های آن ها هماهنگ می باشند. استفاده از مواد سازگار با محیط زیست و بسته بندی با مواد بازیافت شده و موادی که قابل بازیافت می باشند، برند شما را یک برند آگاه به مسائل محیط زیست معرفی می کند.

شرکت های زیادی وجود دارند که بسته بندی سازگار با محیط زیست را انجام می دهند. بسیاری از این شرکت ها تعهد می دهند که دوست دار محیط زیست باشند. همچنین آن ها با شما همکاری می کنند تا بسته بندی متناسب با محصول شما را طراحی کنند.

 

نکات ریز و مهم بسته بندی سفارشات فروشگاه های اینترنتی

بسته بندی سفارشات اینترنتی در تجارت الکترونیک شما تنها مختص به متریال های مورد استفاده و شکل و شمایل مرسوله نمی شود. چیزهایی که شما در بسته بندی قرار می دهید می تواند تفاوت مهمی ایجاد کنند. نکاتی که می تواند تجلی فیزیکی پیام برند شما باشد. در ادامه شما با برخی از این نکات آشنا خواهید شد. نکاتی که می تواند در آینده تجارت الکترونیک به شما کمک کند.

 

فاکتور را فراموش نکنید

شاید تعجب کنید که فاکتور از نکات مهم یک تجربه کاربری خوب در مورد بسته بندی است. مشتریان معمولا انتظار یک فاکتور مورد به مورد برای محصولات سفارش داده شده را دارند که در بیشتر مواقع فراموش می شود. البته نباید به یک رسید ساده اکتفا کنید. اطمینان حاصل کنید که فاکتور شما با هم راستا با نکات کلیدی برندیگ شما است. چیزی که در ذهن مشتری حک شود. بهتر است تا با صرف کمی زمان، کاری کنید که مشتری شما با دیدن آن دل زده نشود. کمی خلاقیت به خرج دهید. فاکتور شما می تواند جزء کامل کننده مرسوله شما باشد.

 

پیشنهادات ویژه و تخفیف

یکی از بهترین مکان ها برای ترویج وفاداری به برند، درون بسته های سفارشات شما است. فروش بعدی شما وقتی اتفاق می افتد که مشتری شما بسته فعلی را باز کند. برای همین می توانید یک کوپن با کد تخفیف اختصاصی دارای زمان معین برای خرید های بعدی در مرسوله قرار دهید. یا با قرار دادن یک کد دعوت نامه برای ثبت نام در باشگاه مشتریان، وفاداری مشتریان به برندتان را افزایش دهید و برای تشویق، محصولات جدیدتان را اول به آنها معرفی کنید.

 

استفاده از کاغذهای بسته بندی رنگی

استفاده از این کاغذ ها می تواند باعث حس لوکس بودن و جذابیت برای مشتریان شما شود. کاغذ های روغنی و رنگی همچنین می تواند حس افزایش کیفیت را در ذهن مشتریان القا کند. یکی دیگر از کاربردهای دیگر این کاغذها، ثبت برند شما در ذهن مشتری است. می توانید از رنگ های اصلی برند خود برای این کار استفاده کنید و حتی طرح و لوگوی خود را روی کاغذ چاپ کنید.

 

استیکرها جذابیت خود را دارند

یکی از روش های ساده و ارزان برندیگ روی بسته مرسولات، استفاده از برچسب و استیکرها است. حتی می توانید از آنها برای محکم نگه داشتن کاغذهای بسته بندی رنگی دور محصول، که در قسمت قبل راجع به آن صحبت کردیم، استفاده کنید. حتی می توانید چند استیکر دیگر را بعنوان هدیه درون جعبه قرار دهید. هدیه ای که می تواند به روشی رایگان برای تبلیغات شما بدل شود. این روزها سایت ها و شرکت های زیادی هستند که می توانند استیکرهای اختصاصی در اشکال دلخواه را برای شما طراحی و چاپ کنند.

 

درون بسته هدیه قرار دهید

می توانید از هدیه های کوچک و خلاقانه برای سوپرایز کردن مشتری در خرید اول یا خرید هایی با مبلغ بالا استفاده کنید. گاهی اوقات نیز این هدایا می تواند از ناراحتی مشتری بابت تاخیر در ارسال یا تجربه های بد در سفارشات گذشته بکاهد.

 

بسته بندی شما معرف محصولات شما است

هر کدام از جنبه های بسته بندی در تجارت الکترونیک شما، از جعبه یا پاکت نامه تا نوار چسب و پر کننده ها، دارای پیامی برای مشتریان می باشند. در ابتدایی ترین سطح، یک بسته بندی خوب به مشتریان می گوید که برای ارسال دقیق سفارش، زمان صرف شده است.

اگر تکمیل سفارشات خود را برون سپاری کرده اید، می توانید جهت مشاوره برای بهبود بسته بندی سفارشات با شرکت طرف قراردادتان مشورت کنید. شرکت ارائه دهنده خدمات تکمیل سفارشات را با ارسال یک سفارش برای خود امتحان کنید. با این روش، شما بهتر می توانید تجربه مشتری را در هنگام باز کردن جعبه سفارش درک کنید.

بسته بندی و پرکننده های جعبه ها را امری ثابت در نظر نگیرید. روند بسته بندی و مواد مورد استفاده را بهبود ببخشید. با رشد و توسعه تجارت الکترونیک، ظاهر بسته بندی و احساسی را که به مشتری منتقل می کند، به روز کنید. با پیشرفت مواد و فناوری های بسته بندی، شما قادر خواهید بود که گزینه های جدیدتر، سازگار با محیط زیست و جذاب تری را برای بسته بندی و پر کننده ها انتخاب کنید.


\n \n \n \n\n