راهنمایی کامل برای دراپ شیپینگ (Drop Shipping) – قسمت اول

  • ۲۳ آبان ۱۳۹۸ - ۲۱:۴۶
  • مدیریت
  • زمان مطالعه تقریبی : 9 دقیقه

1. دراپ شیپینگ (Drop Shipping) چیست؟

دراپ شیپینگ یک نوع فرایند تکمیل سفارشات است که کلیه مراحل بسته بندی و ارسال سفارش، بعد از ثبت سفارش در وبسایت خرده فروش یا به صورت تلفنی، از طرف تولید کننده یا عمده فروش انجام می شود و روند سنتی زنجیره تامین خرده فروشی را دور می زند.

درآپ شیپینگ برای اولین بار حدود سال 1928 معرفی و آغاز شد، اما به دلیل وقوع رکود بزرگ اقتصادی در آن سال ها، از رشد و توسعه بازماند. پس از آن شرکت تویوتا در دهه 50 میلادی زنجیره تامین "به هنگام" (Just In Time) (JIT) را پیاده سازی کرد. در این روش تامین مواد اولیه و تولید محصول فقط در زمان نیاز انجام می شود. فواید مدیریت موجودی "به هنگام" (JIT) خیلی زود آشکار شد. مدل مدرن تجارت دراپ شیپینگ، با حذف هزینه های گزاف حمل و نقل و انبار کردن برای خرده فروشی ها، عوامل اصلی زنجیره تامین "به هنگام" را منعکس می کند.

دراپ شیپینگ چگونه کار می کند؟

هنگامی که یک سفارش در وبسایت یا سایر کانال های فروش شما ثبت می شود، بلافاصله برای بسته بندی و ارسال به سوی تولید کننده، عمده فروش یا توزیع کننده آن محصول هدایت می شود و پرهزینه ترین مولفه های مدل تجاری فیزیکی را از بین می برد.

اگرچه ممکن است انتظار داشته باشید که شرکتی که درآپ شیپینگ را انجام می دهد همان تولید کننده محصول باشد، ولی بازاری برای عمده فروشان نیز وجود دارد تا کالاها را بصورت درآپ شیپینگ ارسال کنند. به عنوان مثال، فرض کنید که شما یک شرکت عرضه پوشاک دارید که می خواهد کار پخش تی شرت را انجام دهد. شما می توانید روند سنتی را طی کنید و صدها تی شرت با طرح دلخواه خود را سفارش دهید، ولی در نظر داشته باشید که باید ریسک خواب سرمایه و عدم فروش برخی کالاها یا کند بودن روال فروش را بپذیرید. راه حل دیگری نیز وجود دارد و آن این است که به دنبال کار با یک شرکت ارائه دهنده خدمات دراپ شیپینگ که خدمات چاپ سفارشی را ارائه می دهد، باشید. در این سناریو، مشتری شما پیراهن با طرح و چاپ دلخواه خود را به شما سفارش می دهد، که برای چاپ و تکمیل سفارش به شرکت درآپ شیپینگ همکار شما هدایت می شود. توجه کنید که در مواقعی ممکن است تولید کننده تی شرت ها در زمان سفارش کالای مورد نظر را موجود نداشته باشد.

 

2. چرا باید از مدل تجاری دراپ شیپینگ (Drop Shipping) استفاده کرد؟

هزینه کم تر

اگر مدل کسب و کار دراپ شیپینگ را پیگیری کنید، با درک تفاوت در هزینه ها و مخارج این مدل شگفت زده خواهید شد. زمانی که کسب و کار شما از طریق مدل دراپ شیپینگ تکمیل سفارشات را انجام می دهد، به طور معمول به تحقیق و توسعه یک محصول جدید، تولید محصول یا انبارکردن آنها و همچنین دیگر موارد هزینه بر که پیشرفت شما را کند می کند، نیازی ندارید.

تحقیقات بازار کم هزینه

یکی از مزیت های منحصر به فرد دراپ شیپینگ، امکان تست کردن بازار بدون نیاز به صرف هزینه های گزاف است. اگر شما از فروش طرح تی شرت های خود مطمئن نیستید، منطقی است که تمام سرمایه خود را در این زمینه سرمایه گذاری نکنید. اگرچه دراپ شیپینگ می تواند قیمت تمام شده کالاهای شما را کمی افزایش دهد، اما در کل خطر مالی کم تری دارد. در این مدل، از آنجایی که شما مجبور نخواهید بود صدها یا حتی هزاران کالا را که احتمال خرابی و نقص در آن وجود دارد، خریداری کنید، براحتی می توانید کیفیت محصولات تامین کنندگان مختلف و قیمت های آنها را ارزیابی کنید.

مدیریت از راه دور

با تامین کننده ای مذاکره کنید که کارهای مرجوعی را نیز بعهده بگیرد، در این صورت، در شرکت خود تنها به یک کامپیوتر نیاز دارید. اگر لازم شد که خودتان عملیات مرجوعی ها را انجام دهید، به یک انبار و حتی یک فضای کاری نیز نیاز پیدا خواهید کرد. البته در این زمینه می توانید از انبارهای اشتراکی نیز استفاده کنید.

ارسال سفارشات با لیبل اختصاصی شما

بعضی از تامین کنندگان مدل تجاری درآپ شیپینگ، حتی به خرده فروشان این امکان را می دهند تا مانند برندهای تثبیت شده به نظر برسند. این مورد با چاپ سفارشی و تولید بر اساس تقاضا محقق می شود. زمانی که مشتریان شما سفارش خود را ثبت می کنند، تامین کننده، محصول مورد نظر شما را بر اساس تقاضا تولید می کند. اگر شما محصولاتی با برچسب و بسته بندی برند اختصاصی خود را می خواهید، نیاز است تا با تامین کننده ای که با شرایط شما سازگاری دارد شراکت کنید.

 

3. آیا موانع و نواقصی در مدل دراپ شیپینگ وجود دارد؟

فضای رقابتی تنگاتنگ

طبق اعلام Google Trends، آگاهی درباره دراپ شیپینگ در سال 2016، پس از سال ها رکود، دو برابر شده است. اگر چه میزان مصرف کالاها کم نشده است، اما تجارت ها از شکل فیزیکی به تجارت الکترونیکی تغییر شکل پیدا کرده اند. خرده فروشی در دنیای مجازی باعث تمرکز زدایی از سهم بازار شده است. امروزه مصرف کنندگان، بجای خرید در تعداد محدودی خرده فروشی، بودجه خود را در خرید از تعداد بیشتری خرده فروشی صرف می کنند.

فقدان پیشنهاد فروش منحصر به فرد (USP)

اگرچه دراپ شیپینگ می تواند امکان سفارشی سازی تعدادی از محصولات را فراهم کند، اما وسعت این سفارشی سازی بسیار محدود است. اگر محصول شما در مقایسه با محصول دیگر رقبا منحصر به فرد نباشد، شما مجبور به رقابت با آن ها در زمینه قیمت خواهید شد و باید محصول خود را به قیمت پایین تری بفروشید.

کنترل کیفیت کم

همه تولید کنندگان در کالای نهایی خود درصد کمی از نقص و عیب را دارند، حتی اگر این درصد کمتر از یک باشد. در گذشته، تولید کنندگان با اطلاع از اینکه خرده فروشان در هنگام باز کردن جعبه محصول را به دقت مورد بررسی قرار می دهند، از نظر کیفیت آنها را کنترل می کردند. هنگامی که خرده فروشان از این نظارت مستقیم بر تضمین کیفیت غفلت می کنند، ممکن است تولید کنندگان از استاندارد های خود چشم پوشی کنند و این مورد باعث محصولاتی معیوب می شود. کاهش کیفیت می تواند تجارت شما را تهدید کند، زیرا باعث افزایش تعداد مرجوعی ها می شود.

حاشیه سود پایین

از آنجایی که تولید انبود باعث پایین آمدن قیمت تمام شده محصولات می شود، تامین کنندگان کالا معمولا برای سفارشات تعداد روی محصولات تخفیفات خوبی در نظر میگیرند. سفارشات خرده فروشان معمولا حجم پایینی دارند و این مورد باعث بالا رفتن قیمت تمام شده محصولات و کاهش حاشیه سود آنها می شود.

تمام شدن موجودی

سپردن همه مسئولیت های مدیریت موجودی به تامین کنندگان و دراپ شیپرها می تواند به معنای اعتمادی بی اساس به نظارت و ارتباط سطوح موجودی محصولی باشد که شما آن را برای فروش روی سایت خود قرار می دهید. اگر مشتری یک محصول را سفارش دهد که موجودی آن تمام شده باشد، می تواند یک تجربه تلخ برای همه ی طرفین باشد. بهتر است هنگام بحث درمورد مدیریت موجودی، روشی برای بازپرداخت یا جایگزینی در نظر بگیرید.

 

4. باورهای اشتباه درباره دراپ شیپینگ

وقتی که در مورد بهترین مدل برای شروع یک کسب و کار جدید تحقیق می کنید، مطمئنا افراد زیادی پیدا می شوند که شما را متقاعد کنند که روش آن ها به آسانی برای شما درآمد زا خواهد بود. بیشتر مشاوران خود یاری (Self Help) و مربیان کسب و کار، بیشتر سرمایه خود را از طریق فروش سرویس های خود به دست آورده اند و نه از طریق فروش یک کالا بوسیله روشی که آن ها در مورد آن به شما قول موفقیت داده اند.

روش درآمدی بدون نیاز به کار زیاد (Passive Income)

یک باور رایج در میان مردم این است که مدل دراپ شیپینگ یک راه سریع برای ثروتمند شدن است. متاسفانه، مدل دراپ شیپینگ یک مدل تجاری دیگری است که اینگونه نیست. با وجود سهولتی که می توانید کالاها را برای فروش روی سایت قرار دهید، باز هم نیاز دارید که ترافیکی از مشتریان را به سایت جذب کنید. این می تواند هزینه زیادی برای تبلیغات در بر داشته باشد و زمان زیادی را برای کسب اعتماد یک مشتری نیاز دارد.

حذف واسطه ها

اگر چه معمولا ارائه دهنده خدمات دراپ شیپینگ همان تولید کننده محصولات است، بعضی از عمده فروشان نیز ترجیح می دهند که کالاهای مورد نیاز برای دراپ شیپینگ را از تولید کنندگان تهیه کنند. این بدان معناست که عمده فروش ها یک حاشیه سود را به قیمت تولید کننده اضافه می کند، که این مورد سود بالقوه شما را محدود می کند. اگر واسطه ها عملیات مرجوعی را بعهده بگیرند، سفارش های شخصی سازی شده یا خدمات ارزش افزوده دیگری را ارائه کنند، می توانند گزینه های جذابی باشند.

محصولات دراپ شیپینگ شخصی سازی نمی شوند

در مدل دراپ شیپینگ محصولی که شرکت شما با محصولی که یک شرکت دیگر با همان تامین کننده شما ارائه می دهد دارای تفاوت و تمایز خاصی نیست و این یکی از مشکلات این مدل تجاری است. البته برخی از تامین کنندگان خدمات شخصی سازی را انجام می دهند. حتی امکان دارد که تولید کننده شما بتواند تجربه ای را که برای مشتری خود پیش بینی کرده اید، محقق کند.

همه شرکت های تکمیل سفارشات طرف سوم یک شرکت دراپ شیپینگ هستند

ممکن است تصور کنید که همه شرکت های تکمیل سفارشات خدمات دراپ شیپینگ را انجام می دهند، اما این تصوری اشتباه است. در حقیقت شرکت های ارائه دهنده خدمات لجستیک طرف سوم (3PL)، ذخیره، تکمیل سفارشات و تحویل به موقع آن ها را بعهده می گیرند. نکته مهم در اینجا این است که شرکت های لجستیک طرف سوم (3PL) مالکیت موجودی را قبول نمی کنند. به همین دلیل است که شما بیشتر شرکت های دراپ شیپینگی را که می یابید خودشان تولید کننده هستند. البته می توانید از شرکت های لجستیکی سوم شخص برای اختصاصی کردن ارسال سفارشات با برند، فاکتور و بسته بندی خود و همچنین انجام خدمات مرجوعی کالاها استفاده کنید.

 

پایان قسمت اول

در قسمت بعدی این مقاله به بررسی تناسب و کارایی این مدل برای کسب و کارهای مختلف می پردازیم. همچنین به  تکنولوژی های مورد نیاز، نکته ها و سوالات متداول درباره مدل دراپ شیپینگ می پردازیم. با ما همراه باشید.


\n \n \n \n\n