راهنمایی کامل برای دراپ شیپینگ (Drop Shipping) - قسمت دوم

  • ۰۳ آذر ۱۳۹۸ - ۲۱:۵۰
  • مدیریت
  • زمان مطالعه تقریبی : 10 دقیقه

در بخش قبلی این مقاله با مدل تجاری درآپ شیپینگ (Drop Shipping) آشنا شدیم و درباره نحوه عملکرد آن توضیحاتی داده شد. همچنین به بررسی دلایل موجود برای انتخاب این مدل تجاری و حتی نواقص دراپ شیپینگ پرداخته شد.

در قسمت دوم این مقاله قصد داریم جزئیات بیشتری از این مدل تجاری را بررسی کنیم. با ما همراه باشید.

 

5. آیا دراپ شیپینگ مدل تجاری مناسبی می باشد؟

وقتی که شما شروع به تجارت یک کالای فیزیکی می کنید، روش های زیادی برای انتخاب پیش روی خود دارید. بسته به صنعت، محصول و بودجه، قادر خواهید بود رویکرد خود را در ساخت شرکت انتخاب کنید. در ادامه چند نمونه از جایگزین های مدل دراپ شیپینگ آورده شده است، تا شما بتوانید در این زمینه با آگاهی تصمیم گیری کنید.

تحقیق و توسعه

اگر شما ایده ی خوبی برای یک محصول جدید دارید، به احتمال زیاد هنگام تولید مجبور به خطر کردن می شوید. تولید یک محصول جدید به سرمایه گذاری کلان برای برای رسیدن به یک محصول نهایی و سپس تولید و ذخیره موجودی نیاز دارد. تامین کنندگانی که با مدل تجاری دراپ شیپینگ فعالیت می کنند، خودشان را در معرض ریسک های مختلفی قرار داده اند و احتمالا تمایلی به خطر پذیری درمورد نوآوری و موجودی انبار نامطمئن ندارند.

آربیتراژ در خرده فروشی

در اقتصاد، آربیتراژ به معنی سود بردن از اختلاف بین قیمت خریداری و فروش می باشد. آربیتراژ در خرده فروشی، بهره برداری از اختلاف قیمت بین کانال های مختلف تامین یک محصول می باشد. برای مثال وقتی که شما یک کالا را از یک فروشگاه فیزیکی به قیمت 5 هزار تومان خرید می کنید و آن را به قیمت 8 هزار تومان برای فروش روی سایت قرار می دهید، شما از منفعت آربیتراژ در خرده فروشی سود خواهید برد.

برند خصوصی

دلیل این که مردم به پیش خرید گوشی های آیفون شرکت اپل قبل از این که وارد بازار شود تمایل دارند، این است که آن ها اعتماد دارند که شرکت اپل گوشی های با کیفیتی را ارائه خواهد داد. به همین دلیل است که ارزش و اعتبار برند در چگونگی معرفی برند در بازار و درآمد خالص مهم می باشد. زمانی که شما برند و بسته بندی مخصوص خود را داشته باشید، با این ویژگی ها از دیگر رقبا متمایز می باشد.

 

6. تکنولوژی های مورد استفاده در دراپ شیپینگ

موتور جستجوی تامین کنندگان

مهمترین عامل فناوری در سیستم دراپ شیپینگ، کانال ارتباطی شما و یک تامین کننده بالقوه می باشد. برای مثال فروشگاه آنلاین Alibaba به شما این امکان را می دهد که محصولات، قیمت گذاری و حداقل تعداد سفارش را بیابید و تولید کننده را تایید کنید. همچنین شرکت Aliexpress، یکی از شرکت های زیرمجموعه Alibaba، یکی دیگر از ابزارهای عالی برای یافتن یک شریک تامین کننده می باشد. شما می توانید با استفاده از این منابع، جستجوی خود را به شرکت های فعال در مدل تجاری دراپ شیپینگ محدود کنید. البته این ابزارها به شما در یافتن تامین کنندگان واقع در کشور چین کمک می کنند.

پایانه فروش Point Of Sale

زمانی که شما یک تامین کننده قابل اعتماد برای ارسال مستقیم کالاها به مشتریان دارید، شما به یک پورتال نیاز خواهید داشت. شما می توانید وبسایت مخصوص برند خود را بسازید یا از یک پلتفرم فروشگاهی استفاده کنید یا از هر دو موره بهره ببرید. امروزه وبسایت هایی مانند Shopify و SquareSpace، ابزارهایی مناسب برای ساخت وبسایت های فروشگاه الکترونیکی همراه با فرایند پرداخت و کشف کلاهبرداری می باشند. اگر شما فکر می کنید که مشتری های نهایی شما بیشتر علاقمند به خرید از وبسایت های Amazon و Ebay می باشند، بسیار سودآور خواهد بود اگر با این پلتفرم ها سازگار شوید.

اتوماسیون ایمیلی

هماهنگ کردن ایمیل های خودکار بعد از پردازش سفارش یکی دیگر از مولفه های اصلی برای دراپ شیپینگ می باشد. هنگامی که مشتری یک خرید را با موفقیت انجام می دهد، این سفارش نیاز دارد که برای تکمیل سفارش بصورت یکپارچه، فورا به سمت تامین کننده هدایت شود. اگرچه که شما می خواهید شفاف باشید ولی ممکن است که مشتری شما از جدا شدن شما از فرایند تکمیل سفارش آگاه نباشد، و اگر این روند یکپارچه باشد، این جدا بودن قابل تشخیص نیست. این روزها ابزارهای زیادی برای ارسال ایمیل بصورت transactional وجود دارد.

مدیریت روابط مشتریان یا CRM

از آنجایی که شما دیگر با کارهای تکمیل سفارشات سر و کار ندارید، می توانید زمان بیشتری را برای خدمات رسانی به مشتریان صرف کنید. با این حال، در برخی موارد، باعث بوجود آمدن تجربه ناخوشایندی برای مشتری می شوید، زیرا شما عملیات تکمیل سفارشات را واگذار کرده اید، در نتیجه باعث افزایش مرجوعی ها و نارضایتی مشتریان می گردد. بهتر است که همیشه یک خط مستقیم ارتباطی با مشتریان داشته باشید تا بتوانند با شما ارتباط برقرار کنند. ابزارهای مدیریت ارتباط با مشتری (CRM)، در این فرایند می توانند به شما کمک کنند. ابزارهای CRM رایگانی مانند Hubspot در دسترس قرار دارند.

مدیریت ارتباط با مشتریان و بازاریابی

7. نکات مهم هنگام شروع مدل تجاری دراپ شیپینگ Drop Shipping

تحقیقات و بازار هدف

وقتی که شما در حال تحقیق برای انتخاب محصول برای فروش هستید، شما می خواهید که یک بخش کوچک از بازاری بزرگتر را مورد بررسی و هدف خود قرار دهید. همانطور که در زمینه niche مورد نظر خود تحقیق می کنید، سعی کنید موضاعاتی را که احتمالا بر فروش شما تاثیر می گذارند و احتمال غلبه بر این موضوعات را ارزیابی کنید. برای مثال شما می خواهید اطمینان حاصل کنید که مشتریان به برند محصولات حساس نیستند، به عبارت دیگر، چقدر احتمال دارد که آن ها از یک برند خرید کنند که هنوز شناخته شده نیست و اعتماد مشتریان را جذب نکرده است. همچنین خیلی خوب است که تحلیل کنیم که متوسط قیمت کالاهایی که درزمینه مورد نظر ما بفروش می رسد چند است، و برای محاسبه حاشیه سود خود از تامین کننده های مختلف با قیمت های متفاوت استعلام بگیرید.

مذاکره با تامین کنندگان درباره واحد اقتصادی، شرایط حمل و نقل و..

زمانی که شما محصول و بازاری را برای فروش و فعالیت در آن انتخاب کردید، باید فرایند تعیین یک تامین کننده را آغاز کنید. هنگام معامله با یک شریک بالقوه، اولین بحث درمورد قیمت گذاری است.
آقای کریستوفر واس، در کتاب خود بنام Never Split The Difference، پیشنهاد می دهد که هنگام مذاکره درمورد قیمت، یک عدد بسیار دقیق را پیشنهاد دهید، زیرا به احتمال زیاد به این عدد به عنوان یک قیمت محاسبه شده، دقیق و غیر قابل انعطاف به نظر می رسد. سوال مهم دیگر برای تامین کننده شما این است که آیا آن ها خدمات دراپ شیپینگ را ارائه می دهند یا خیر. زمینه های دیگری که شما باید در مورد آن ها بحث کنید شامل کنترل کیفیت، مرجوعی ها، مدیریت موجودی و سفارشی سازی است.

استراتژی ورود به بازار مخصوص خود را انتخاب کنید (Go To Market Strategy)

زمانی که تصمیم می گیرید از کدام روش کالاهای خود را به فروش برسانید، شما باید درمورد عادت های ایده آل خرید مشتریانتان تحقیق کنید. ارزیابی کنید که مشتری شما به احتمال زیاد در Amazon، eBay یا یک سایت ناشناخته خرید می کند. شما می خواهید که درباره ی هزینه تراکنش ها، هزینه های معاملات و هزینه های اشتراک فکر کنید. به عنوان مثال Shopify، برای قبول پرداخت ها، نیاز به هزینه اشتراک ماهانه و هزینه های تراکنش دارد.

در هنگام شروع بکار، همه قوانین و بهترین راه ها را دنبال کنید

علیرغم اینکه این یک نکته سطحی و ظاهری به نظر می رسد، اما بسیار مهم است که در هنگام شکل گیری یک کسب و کار، بسیار محتاط عمل کرده و به جزئیات خیلی توجه کرد. ساختار شرکت ها، مالیات ها و مجوزها از جمله بسیاری از نگرانی ها ی قانونی هستند که شما نیاز دارید درباره آن در شهر، استان، کشور خود و حتی منطقه ای که می خواهید محصولات خود را در آن بفروشید، تحقیق کنید.

تبلیغات و ترفیع دهنده ها

یکی از چالش هایی که در هنگام شروع بکار یک کسب و کار اغلب فراموش می شود یا به تعویق می افتد این است که چگونه مشتری ها را جذب کنید. بهتر است که یک برنامه بازاریابی اساسی داشته باشید تا چگونگی راهیابی مشتری ها به لیست خود را بدانید. اگر شما بسترهای فروشگاهی آماده، مانند Amazon و Ebay را انتخاب کرده اید، می توانید از امکانات تبلیغات داخلی این سایت ها استفاده کنید. همچنین می توانید از تبلیغات Facebook و یا Google استفاده کنید. هزینه های تبلیغاتی نیز باید در هنگام سود خالص محاسبه شوند.

ربات خدمات به مشتریان

8. سوالات متداول

چه کسی امور خدمات مشتریان و مرجوعی ها را اداره می کند؟

برای اطمینان از بالاترین سطح خدمات مشتری، توصیه می شود مستقیما با مشتری ارتباط برقرار کنید. اگر شما در حال همکاری با یک ارائه دهنده خدمات دراپ شیپینگ هستید که خودش تولید کننده است، به احتمال زیاد آن ها برای اداره مرجوعی ها تجهیزات کافی ندارند یا تمایلی به این کار ندارند. تولید کنندگان محصولات خود را به صورت پالت حمل می کنند، نه بصورت کالاهای جدا که بسته بندی شده اند. مرجوعی ها می توانند فرایندی پیچیده برای کسب و کارهای دراپ شیپیگ باشند، به خصوص وقتی که شما، تامین کننده شما و مشتریانتان در موقعیت های مختلف باشید.

چگونه با موضوع کیفیت کالاها برخورد کنیم؟

زمانی که شما با یک تامین کننده دراپ شیپینگ همکاری می کنید، برای یافتن کالاهای ناقص قبل از ارسال به کنترل کیفیت آن ها متکی هستید. اگر تولید کننده بررسی های منظم برای کنترل کیفیت انجام ندهد و یا در قبال کالاهای معیوب احساس مسئولیت نکند، می تواند یک مشکل جدی در تجارت شما باشد. اگر مشاهده کردید که تعداد مرجوعی های شما در حال افزایش است، باید نگرانی خود را با تولید کننده در میان بگذارید. یک ایده خوب این است که به طور مرتب یک سفارش ثبت کنید و تا به عنوان یک مشتری همه چیز را، از جمله زمان تکمیل سفارش و کیفیت کالا را تجربه و بررسی کنید.

چگونه می توان تصاویر و توضیحات مربوط به محصول را اداره کرد؟

در بسیاری از موارد، تولید کننده از محصول عکاسی کرده و آن را با توضیحاتی در اختیار شما قرار می دهد. اگرچه این موارد اطلاعاتی عالی را فراهم می کنند ولی نیاز است که به روز شوند. پیدا کردن یک عکاس برای عکاسی از محصولات در سایت های فریلنس راحت می باشد. اگر تامین کننده شما از کشور دیگری می باشد می توانید هنگامی که فرصتی برای استفاده از محصول مورد نظر را پیدا کردید، توضیحات لازم را بنویسید. همچنین می توانید یک کپی رایتر (Copywriter) استخدام کنید تا توصیفی زیبا از محصول شما را آماده کند.

آیا سفارشات بین المللی می توانند در مدل تجاری دراپ شیپینگ ارسال شوند؟

امروزه اکثر ارائه دهندگان خدمات حمل و نقل به بیشتر کشورهای جهان بسته ارسال می کنند. بسیاری از کشورها برای ورود کالاها و بسته های خارجی، آژانس های گمرکی دارند که ممکن است تحویل کالای شما را با تاخیر مواجه کند یا حتی آن را ضبط کنند. قبل از ارسال محموله خود حتما شرایط و قوانین مربوط به واردات هر کشور را مطالعه کنید.

هزینه های حمل و نقل را چه کسی پرداخت می کند؟

بیشتر اوقات تامین کننده، صورتحساب هزینه های حمل و نقل را به نام شما صادر می کند. این تصمیم شماست که با ارائه حمل و نقل رایگان، مشتریان را برای خرید بیشتر ترغیب کنید. بسیاری از تجارت های الکترونیک هزینه حمل و نقل را به عهده مشتری می سپارند. شرایط و هزینه های حمل و نقل باید به طور واضح با شرکت تامین کننده بررسی شود.

 

نتیجه گیری

اگرچه دراپ شیپینگ (Drop shipping) یک روش عالی برای آزمایش یک محصول یا تامین کننده جدید است، اما محدودیت هایی را به عنوان یک مدل تجاری بلند مدت دارد. از آنجایی که بازار با رقبای جدید اشباع می شود، احتمالا مجبور خواهید شد که بر سر قیمت با دیگران رقابت کنید. متاسفانه مدل تجاری دراپ شیپینگ، بخاطر بالا بودن قیمت ذاتی کالاها، منجر به استراتژی قیمت پایین کالاها نمی شود. هنگامی که شما ثابت کردید با محصول خود می توانید به بازار هدف برسید، بهتر است که با یک لیبل مخصوص و شراکت با یک شرکت ارائه دهنده خدمات لجستیکی طرف سوم (3PL) همکاری کنید.


\n \n \n \n\n