تفاوت های دراپ شیپینگ (Drop Shipping) و تکمیل سفارشات طرف سوم (3PL)

 • ۰۴ آذر ۱۳۹۸ - ۲۳:۲۶
 • مدیریت
 • زمان مطالعه تقریبی : 13 دقیقه

وقتی برای اولین بار عبارت "دراپ شیپینگ" (Drop Shipping) را می شنوید، فکر می کنید که این یکی دیگر از نام های تکمیل سفارشات توسط طرف سوم است. دراپ شیپینگ به کسب و کارهای الکترونیکی این امکان را می دهد تا یک شریک طرف سوم ارسال کالا برای مشتریان داشته باشد، اما خدمات ارائه شده توسط مدل تجاری دراپ شیپینگ و مراکز تکمیل سفارشات کاملا متفاوت می باشد.

گرچه دراپ شیپینگ و تکمیل سفارشات طرف سوم هر دو دارای یک فرایند تکمیل سفارشات برون سپاری شده هستند، اما آن ها مدل های تجاری بسیار متفاوتی در تجارت الکترونیک می باشند.

مطالب این مقاله برای کمک به صاحبان کسب و کارهای الکترونیک در مورد درک دراپ شیپینگ و تکمیل سفارشات طرف سوم گردآوری شده اند، تا شما بتوانید تصمیم بگیرید که کدام یک از این دو مدل برای تجارت شما مناسب تر است.

قبل از مقایسه جوانب مثبت و منفی هرکدام از این مدل ها برای تکمیل سفارشات، داشتن یک درک درست از دراپ شیپینگ و تکمیل سفارشات طرف سوم می تواند مفید باشد.

 

تکمیل سفارشات طرف سوم چیست؟

تکمیل سفارش طرف سوم یک راه حل تکمیل سفارش برون سپاری شده می باشد که در آن شما یک شرکت خدماتی را برای ذخیره کالاها، انتخاب و بسته بندی سفارشات و اداره خدمات لجستیک ارسال به مشتریان از طرف شما، بکار می گیرید.

نکته مهم برای درک تکمیل سفارش طرف سوم این است که فروشنده موجودی خود را بصورت عمده خریداری می کند، و سپس با یک انبار تکمیل سفارش قرارداد منعقد می کند تا تمام امور تکمیل سفارشات را انجام دهد. این یک گزینه خوب برای فروشنده ای است که صاحب انبار نمی باشد، اما می خواهد موجودی خود را نگهداری کند.

در روش تکمیل سفارشات بوسیله شرکت های 3PL:

 • شما محصولات را بصورت عمده از یک تولید کننده یا توزیع کننده خریداری می کنید.
 • لیست محصولات را بر روی فروشگاه آنلاین خود وارد می کنید. قبل از اینکه کالاها برای فروش روی سایت یا دیگر کانال های تجارت الکترونیک شما قرار گیرند، باید به دست شرکت ارائه دهنده خدمات تکمیل سفارش طرف سوم برسند.
 • زمانی که یک مشتری ثبت سفارش خود را انجام داد، شما با شرکت تکمیل سفارش طرف سوم برای شروع فرایند تکمیل سفارش، بسته بندی کالا و برنامه ریزی برای تحویل آن به مشتری تماس می گیرید.

بکار گیری یک سرویس تکمیل سفارش طرف سوم  برای فروشندگان تجارت الکترونیکی که سرمایه کافی برای خرید و نگهداری موجودی دارند، انتخاب خوبی است. همچنین برای فروشندگانی که از برگشت سرمایه خود اطمینان دارند بسیار خوب است. و در نهایت برای تجارت های الکترونیکی که تمایل به برون سپاری فرایند ذخیره سازی و انجام کارهای لجستیک تکمیل سفارش دارند، بسیار مناسب است.

 

دراپ شیپینگ (Drop Shipping) چیست؟

در یک مدل تجاری دراپ شیپینگ، فروشنده آنلاین کالاهایی را برای فروش ارائه می کند که از پیش خریداری نشده اند یا در انبار فروشنده موجود نیستند. (برای آشنایی بیشتر می توانید به مقاله "راهنمایی کامل برای دراپ شیپینگ" مراجعه کنید). در این مدل تجاری فروشنده با یک تولید کننده قرارداد می بندد تا سفارشات را بصورت مستقیم برای مشتریان ارسال کند.

در این روش، فروشنده بودجه لازم برای نگهداری موجودی محصولات تجارت الکترونیک خود در انبار را ندارد. این تجارت به این شکل است که تولید کننده بجای ارسال کالاها بصورت عمده برای فروشنده، خود به عنوان انبار عمل کرده و سفارشات مشتریان را مستقیما ارسال می کند، در عوض کالاها را به قیمت بالاتری از عمده فروشی به فروشنده پیشنهاد می دهد. اگرچه فروشنده تجارت الکترونیک هیچ کالایی را خریداری نکرده است، اما در وبسایت فروشنده به نظر می رسد که آن ها محصولات خود را می فروشند. فروشنده کارهای بازاریابی و خدمات مشتریان را انجام می دهد، در حالی که تولید کننده خدمات انبار و حمل و نقل را ارائه می دهد.

در روش دراپ شیپینگ:

 • کالاهای ارائه شده توسط یک یا چند شرکت دراپ شیپینگ را در فروشگاه آنلاین خود قرار می دهید.
 • یک مشتری در وبسایت شما سفارش خود را ثبت می کند.
 • شما سفارش ثبت شده را برای تکمیل سفارش در مدل تجاری دراپ شیپینگ به سمت تولید کننده هدایت می کنید.
 • تولید کننده مراحل تکمیل سفارش را انجام می دهد و بسته را برای مشتری ارسال می کند.

با استفاده از مدل تجاری دراپ شیپینگ، دیگر نیاز نیست که فروشنده به خرید موجودی اقدام کند. این یکی از مهمترین ویژگی های مدل دراپ شیپینگ برای کسب و کارهای آنلاین می باشد.

استفاده از دراپ شیپینگ برای فروشندگانی که سرمایه کافی برای خرید موجودی ندارند و یا کسانی که مایل به هزینه کردن در فرایند انبارداری و خدمات لجستیک نیستند، بسیار مناسب می باشد. درآپ شیپینگ می تواند راهی مناسب برای ارائه گستره بیشتری از محصولات از طریق تجارت الکترونیکی شما باشد. همچنین این مدل یک روش کم خطر برای امتحان یک محصول جدید می باشد که به شما اجازه می دهد در مورد میزان استقبال مشتریان از یک محصول جدید اطمینان حاصل کنید.

سبد خرید فروشگاه اینترنتی

خلاصه ای از تفاوت ها

برای پی بردن به تفاوت های دراپ شیپینگ و تکمیل سفارشات بوسیله شرکت های لجستیکی طرف سوم، موارد مشخصی وجود دارد که باید به آن ها توجه کرد:

الف) فروشنده

مشتری قادر نخواهد بود که تفاوت بین دراپ شیپینگ و تکمیل سفارش طرف سوم را تشخیص دهد، مگر آدرس پستی که برای مرجوعی روی بسته ثبت شده است.

برای فروشنده، دراپ شیپینگ یک معامله بین سرمایه گذاری برای انبار کردن موجودی و حاشیه سود در هر فروش است. زمانی که شما می خواهید در مدل تجاری دراپ شیپینگ با یک تولید کننده یا توزیع کننده همکاری کنید، بصورت پیش فرض نیازی به پول نقد ندارید. اما زمانی که شما می خواهید با یک تکمیل کننده طرف سوم سفارشات همکاری کنید، لازم است که قبل از فروش محصولات، موجودی پیش بینی شده را خریداری کنید. هنگامی که موجودی خود را بصورت عمده و تعداد تهیه می کنید، بابت آن قیمت کمتری پرداخت می کنید و حاشیه سود بیشتری خواهید داشت.

ب) هدف

در روش دراپ شیپینگ، تولید کننده خدمات تکمیل سفارشات را نیز بر عهده میگیرد. در واقع فروشنده برای کالاهایی که مالک آن ها تولید کننده می باشد، نقش یک بازاریاب را دارد، و فروشنده در ازای بازاریابی و خدمات مشتریان از هر سفارش سهمی می برد.

از طرف دیگر، یک شرکت ارائه دهنده خدمات تکمیل سفارشات طرف سوم، بر روی ذخیره و تحویل کالاهایی که فروشنده بصورت عمده خریداری کرده است، متمرکز است. ارائه دهندگان خدمات تکمیل سفارش طرف سوم، می توانند خدمات اضافی دیگری مانند پشتیبانی مشتریان و مدیریت کردن مرجوعی ها، که در مدل تجاری دراپ شیپینگ در دسترس نیستند را ارائه کنند.

پ) موجودی

انبار تکمیل سفارشات طرف سوم، موجودی را که شرکت تجارت الکترونیک مالک آن است، انبار می کند.

اما یک فروشنده که از مدل تجاری دراپ شیپینگ استفاده می کند، صاحب کالاهایی که در فروشگاه آنلاین خود ارائه می کند نیست.

ت) ارسال کننده

در مدل دراپ شیپینگ (Drop Shipping)، تولید کننده یا توزیع کننده کالا، سفارشات را بصورت جداگانه و مستقیم برای مشتریان شما ارسال می کند.

اگر شما با یک شرکت تکمیل سفارشات طرف سوم همکاری می کنید، انبار تکمیل سفارشات، بسته های سفارش را برای مشتریان شما ارسال می کند. ارائه دهندگان خدمات تکمیل سفارش، در بسته بندی و ارسال سفارشات تخصص دارند، این همه ی کاری است که آن ها انجام می دهند.

 

نگاهی عمیق تر به تفاوت های دراپ شیپینگ(Drop Shipping)  و تکمیل سفارشات طرف سوم (3PL)

گذشته از اینکه صرفا به تفاوت های اساسی این دو مدل تجاری نگاه کنیم، ایده خوبی است که دیگر جنبه های تکمیل سفارشات طرف سوم و دراپ شیپینگ را بررسی کنیم.

تکمیل سفارشات طرف سوم و دراپ شیپینگ سطوح مختلفی از خدمات را برای فروشنده ها فراهم می کنند

زمانی که شما از مدل تجاری دراپ شیپینگ استفاده می کنید، شرکت ارائه دهنده خدمات دراپ شیپینگ عملیات تکمیل سفارش را برای شما اداره می کند، فقط همین. شرکت یا شرکت هایی را که برای همکاری در مدل دراپ شیپینگ با آن ها قرارداد می بندید، در تولید یا توزیع کالاها به فروشگاه های عمده فروشی تخصص دارند، نه خدمات تکمیل سفارش برای مشتریان خرده فروشی. نیاز است که شما از سطح ارائه کیفیت خدمات به مشتریان خود مطمئن شوید، تا بتوانید مشکلات احتمالی که بین تولید کننده و مشتریان شما رخ می دهد را مدیریت کنید.

در مقابل، ارائه دهنده خدمات تکمیل سفارشات طرف سوم، متخصص بسته بندی و ارسال است. این شرکت ها احتمالا خدمات اضافی از قبیل کمک به مدیریت مرجوعی ها، مدیریت درخواست های مشتریان و مشاوره تخصصی به شما برای ارسال بسته ها به کارآمد ترین و کم هزینه ترین روش، ارائه می دهند.

برون سپاری فرایند تکمیل سفارشات به شیوه های متفاوت

دراپ شیپینگ و تکمیل سفارشات طرف سوم هر دو شامل برونسپاری تکمیل سفارشات به شرکتی دیگر می شوند. زمانی که شما با یک ارائه دهنده خدمات دراپ شیپینگ همکاری می کنید، سفارشات شما به وسیله تولید کننده یا توزیع کننده آن کالا ارسال می شوند. تا زمانی که سفارش را از وبسایت خود به ارسال کننده نفرستاده اید، شما مالک آن کالا نیستید. در آن مرحله، شما خرید را انجام می دهید و شرکت دراپ شیپینگ سفارش را بسته بندی و برای مشتری ارسال می کند.

زمانی که شما انبارداری و تحویل سفارشات را به یک شرکت طرف سوم برونسپاری می کنید، موجودی شما انبار می شود و از مرکز تکمیل سفارشات برای مشتری ارسال خواهد شد.

دراپ شیپینگ و تکمیل سفارشات طرف سوم چالش های مختلفی را برای فروشندگان تجارت الکترونیک حل می کنند

 ممکن است دراپ شیپینگ انتخاب خوبی برای یک فروشنده تجارت الکترونیک کوچک یا کسی که به تازگی فروشگاه آنلاینی را راه اندازی کرده است باشد. این مدل تجاری به شما این امکان را می دهد که با صرف سرمایه ای کم، محدوده ای گسترده از کالاها را برای فروش عرضه کنید. هنگامی که بجای خرید موجودی از مدل دراپ شیپینگ استفاده می کنید، شما می توانید کالاهای جدید را بدون خطر امتحان کنید. اگر این کالاها به فروش نرفت، شما چیزی را از دست نداده اید.

شرکت های تکمیل سفارش طرف سوم یک انتخاب عالی برای شرکت های تجارت الکترونیکی با سابقه بیشتر می باشند که بازارهای خود را می شناسند و می خواهند با خرید عمده و حمل و نقل از طریق شرکت های تکمیل سفارش حرفه ای در هزینه های خود صرفه جویی کنند. فروشندگانی که می خواهند ظرفیت خود را افزایش داده و رشد تجارت خود را تسهیل کنند، تکمیل سفارشات خود را به شرکت های ارائه دهنده این خدمات برونسپاری می کنند.

این دو مدل تکمیل سفارشات، چالش های شروع و روند یک تجارت آنلاین را به روش های مختلف اداره می کنند:

محدودیت سرمایه

برای افرادی که نمی خواهند سرمایه خود را برای موجودی کالاها هزینه کنند، مدل تجاری دراپ شیپینگ شروع این نوع تجارت ها را تسهیل کرده است. با این حال، کسانی که توانایی صرف هزینه برای موجودی را دارند و می خواهند انبار داری و کارهای لجستیکی خود را بصورت حرفه ای و کارآمد انجام دهند، یافتن یک شرکت طرف سوم ارائه دهنده خدمات تکمیل سفارشات یک انتخاب عاقلانه می باشد.

محدودیت دسترسی

اگر می خواهید در طیف گسترده ای از مکان ها، حمل و نقلی سریع برای ارسال بسته ها به مشتریان خود داشته باشید، یک انبار تکمیل سفارشات طرف سوم می تواند در نزدیک کردن کالاها به مشتریان کمک کند.

به احتمال زیاد در مدل دراپ شیپینگ کلیه سفارشات از یک موقعیت مکانی ارسال می شود که ممکن است بدون در نظر گرفتن مسافت حمل و نقل، برای راحتی کالاهای تولیدی انتخاب شود. وقتی که شما از یک شرکت طرف سوم ارائه دهنده خدمات تکمیل سفارشات استفاده می کنید، شما می توانید شرکتی را انتخاب کنید که دارای انبارهایی در نقاط استراتژیک می باشد و امکان ارسال سریع و کم هزینه بسته ها را فراهم می کند.

درک محدود از چشم انداز فروش

پیش بینی فروش آینده شرکت خود برای تجارت شما ضروری و یک چالش بزرگ است. زمانی که شما با یک انبار تکمیل سفارشات طرف سوم کار می کنید، دیگر نیازی به سرمایه گذاری برای راه اندازی و نگهداری فضای انبار ندارید. برونسپاری کارهای تکمیل سفارش این انعطاف پذیری را به شما می دهد که با رشد یا کوچک شدن تجارت خود، فضای انبار مورد استفاده را افزایش داده و یا حتی کوچک کرده.

از سوی دیگر دراپ شیپینگ، به مدیریت عدم قطعیت در عملکرد فروش محصولات خاص کمک می کند زیرا به جای نگهداری حجم بزرگی ازموجودی، هنگام ثبت سفارشات بر روی وب سایت خود، سفارشات را به سمت شرکت ارائه دهنده دراپ شیپینگ هدایت می کنید. شما هرگز خطر موجودی کالاهایی را که به فروش نمی روند، ندارید.

تکمیل سفارشات فروشگاه های اینترنتی

کدام یک از این دو مدل تجاری برای کسب و کار شما مناسب است: دراپ شیپینگ یا تکمیل سفارشات طرف سوم؟

دراپ شیپینگ و تکمیل سفارشات طرف سوم نیازهای مختلف فروشندگان تجارت الکترونیک را برآورده می کند. ممکن است تجارت شما به دلیل نیاز به تغییر، در زمان های مختلف کارهای خود را به هر کدام از این شرکت ها برون سپاری کنید.

یا حتی ممکن است شما از هر دو مدل بصورت همزمان استفاده کنید. شما می توانید تکمیل سفارش کالاهای خود را به یک شرکت طرف سوم ارائه دهنده خدمات تکمیل سفارش برونسپاری کنید و همزمان از مدل دراپ شیپینگ برای آزمایش محصولات جدید برای ورود به موجودی استفاده کرد.

 

نقاط مثبت و منفی دراپ شیپینگ و تکمیل سفارشات طرف سوم

برای کمک به تجارت شما در انتخاب یک راه حل مناسب در اینجا تعدادی از جوانب مثبت و منفی این دو مدل تجاری آورده شده است.

مزایای تکمیل سفارش طرف سوم:

 • این مدل تجاری به شما این امکان را می دهد تا موجودی انبار خود را کنترل کنید، و در صورت اتمام موجودی یک کالا، آن را از روی فروشگاه آنلاین بردارید.
 • تکمیل سفارش طرف سوم می تواند سفارشات را در زمان کمتری به دست مشتریان برساند.
 • هزینه های ذخیره سازی شما متناسب با فضای مورد نیاز و استفاده شما متغییر می باشد و نیازی به صرف هزینه برای نگهداری یک فضای انبار ثابت نیست.

معایب تکمیل سفارش طرف سوم:

 • در تکمیل سفارش طرف سوم شما فقط می توانید به مقدار موجودی که خریداری کرده اید بفروشید. و اگر کالایی به فروش نرفت باید هزینه های انبار داری آن را تا زمان فروش بپردازید.
 • در ابتدا برای شروع  به سرمایه گذاری برای خرید موجودی نیاز است.
 • مسئولیت موجودی با خودتان است. شکستگی ها و کالاهای معیوب را باید خودتان جبران کنید.

مزایای دراپ شیپینگ:

 • به دلیل اینکه نیازی به تهیه موجودی انبار خود ندارید، می توانید کسب و کار خود را با کمترین سرمایه راه اندازی کنید.
 • می توانید با تولید کنندگان و توزیع کنندگان مختلفی شراکت کنید و طیف وسیعی از محصولات را برای فروش عرضه کنید.
 • می توانید بدون صرف هزینه کالاهای جدید را مورد آزمایش قرار دهید.

معایب دراپشیپینگ:

 • در مدل تجاری دراپ شیپینگ میزان سود شما محدود است.
 • کنترل بسیار کمی بر روی موجودی کالاها دارید.
 • حمل و نقل می تواند بسیار کند و هزینه بر باشد.

 

سخن پایانی

سردرگمی بسیاری بین سرویس های تکمیل سفارشات طرف سوم و دراپ شیپینگ وجود دارد. هر کدام از این دو مدل تجاری توانایی تقویت تجارت شما را به روش های مختلف دارند. ارزیابی های شما از نیازهای کسب و کارتان مشخص می کند که کدام یک از این دو مدل تکمیل سفارشات برای تجارت شما مناسب است.

در هر صورت برون سپاری فرایند تکمیل سفارشات می تواند به توسعه تجارت آنلاین شما کمک کند. شما در صورت داشتن اطلاعات مورد نیاز برای انتخاب راه حل مناسب برای تجارت الکترونیک خود می توانید بیشترین مزایا را کسب کنید.


\n \n \n \n\n