بررسی فروشگاه ساز شاپیفای (Shopify) و کاربرد آن در عمده فروشی

 • ۱۲ آذر ۱۳۹۸ - ۱۵:۳۱
 • مدیریت
 • زمان مطالعه تقریبی : 12 دقیقه

عمده فروشی یک راهکار برای شروع یا توسعه فروشگاه اینترنتی شما در شاپیفای (Shopify) است. احتمالا شما با کسب و کارهایی که قصد خرید کالاهای شما بصورت عمده را دارند، مواجه شده اید. یا شاید شما بخواهید بازار فروش خود را گسترش دهید. فروشگاه عمده فروشی شاپیفای یک مکان خوب برای شروع این کار است. اگر شما در شاپیفای پلاس (Shopify Plus) یک فروشنده هستید، یک کانال فروش، منتظر فروشگاه عمده فروشی شما است. حتی بدون پلتفرم Plus، ارائه قیمت عمده فروشی برای مشتریان در شاپیفای کار سختی نیست.

داشتن یک فروشگاه شاپیفای به معنای آن نیست که شما در این مسیر هیچ چالشی نخواهید داشت. اضافه کردن یک بخش B2B به کسب و کارهای خرده فروشی نیازمند یک تفکر کاملا متفاوت است. نیازهای مشتریان عمده فروشی بسیار متفاوت تر از مصرف کنندگان نهایی است.

با این حال، عمده فروشی در شاپیفای مشکلات عمده فروشی تجارت الکترونیک را حل کرده است. پلتفرم خدمات عمده فروشی، یک مدل تجاری عمده فروشی را با یک رویکرد تجارت الکترونیکی ترکیب می کند. در ادامه هر آنچه که برای شروع عمده فروشی در Shopify مورد نیاز است، گردآوری شده است.

 

عمده فروشی در Shopify برای چه کسانی مناسب است؟

عمده فروشی برای هر تجارتی مناسب نیست. با این حال، اگر می خواهید تجارت خود را گسترش دهید، حتما باید مقوله عمده فروشی را در نظر بگیرید.

 

معایب عمده فروشی

اگر موارد زیر برای شما صادق است، نباید در Shopify شروع به عمده فروشی کنید:

 • حاشیه سود شما پایین است. مشتریانی که می خواهند به صورت عمده خرید کنند، انتظار دارند که قیمت آنها تا 50 درصد یا حتی بیشتر نسبت به خرید با تعداد کم، پایین تر باشد. اگه شما برای فروش عمده مجبور هستید که قیمت را به پایین ترین سطح ممکن برسانید، ممکن است به سود کافی نرسید.
 • زنجیره تامین شما ناپایدار است. هنگامی که شرکتی یک سفارش عمده را ثبت می کند، برای تحویل به موقع روی شما حساب می کند. اگر شما نتوانید سفارشات را به موقع آماده و تحویل دهید، تجارت شما با سفارشات لغو شده و مشتری های ناراضی به کار خود پایان می دهد.

یکی دیگر از موارد قابل توجه هنگام استفاده از عمده فروشی Shopify، زمانی است که کالاهای شما بصورت آنلاین خرده فروشی می شود. آیا رقابت به خرده فروشی شما در Shopify صدمه می زند؟

از طرفی دیگر، عمده فروشی می تواند برای کسب و کار شما بسیار مفید باشد. حتی ممکن است که از خرده فروشی صرف نظر کرده و فقط بصورت عمده فروشی تجارت خود را ادامه دهید. در نهایت شما می توانید به کسب و کاری تبدیل شوید که محصولات خود را به دیگر فروشنده ها عرضه می کند.

 

مزایای عمده فروشی

این جنبه های مثبت را برای شروع یک فروشگاه عمده فروشی در نظر بگیرید:

 • در عمده فروشی، شما سفارشات بزرگی را برای تعداد کمی مشتری ارسال می کنید. همچنین برای توسعه روابط خود با این تعداد کم مشتری، فرصت بیشتری دارید. همکاری و معامله با صدها یا حتی هزاران مشتری خرده فروشی بسیار سخت است.
 • مشتریان عمده فروشی شما با تکرار خریدهای خود، درآمد شما را قابل پیش بینی می کنند.
 • سروکار داشتن با تعداد کمتری از مشتری، در خدمات مشتریان به نفع شما خواهد بود. همچنین هزینه های تکمیل سفارشات و حمل و نقل بسیار پایین خواهد آمد.
 • حجم فروش به شما این امکان می دهد که تولید خود را افزایش داده و همچنین هزینه نهایی فروش هر کالا را کاهش دهید. این می تواند حاشیه سود بیشتری را برای شما فراهم آورد.
 • وقتی که شما عمده فروشی می کنید، دیگر نگران مالیات فروش نیستید، زیرا این مسئولیت به عهده مشتری عمده فروشی شما می باشد.
 • خریداران عمده فروشی سؤالات متفاوتی نسبت به مشتریان خرده فروشی می پرسند. مصرف کنندگان نهایی شما می خواهند بدانند که محصول شما چگونه باعث لذت و منفعت رساندن به آن ها می شود. اما خریداران عمده فروشی می خواهند بدانند که فروش محصول شما در فروشگاه یا تجارت الکترونیک آن ها چگونه است.
 • عمده فروشی می تواند بازار شما را گسترش دهد. اگر شما محصولی عالی دارید اما بازدید آنلاین زیادی ندارد، عمده فروشی می تواند برای شما کارآمد باشد. مشتریان عمده فروشی شما، سهم بیشتری از بازاریابی شما را انجام می دهند.
 • عمده فروشی، تمام مسئولیت بازاریابی را از عهده شما حذف نمی کند. شما هنوز هم نیاز دارید که محصولات خود را از طریق شبکه های اجتماعی و دیگر کانال ها تبلیغ کنید. زمانی که آوازه شما به گوش همه رسید، خرده فروشان به یکدیگر اطلاع می دهند که تقاضا برای محصول شما بسیار زیاد است. این به شما کمک می کند تا آن ها را متقاعد کنید که محصول شما یک انتخاب خوب برای فروشگاه های آن ها می باشد.

 

مزایای عمده فروشی در Shopify

شاید شما قبلا محصولاتتان را بصورت عمده فروخته باشید. عمده فروشی Shopify این کار را برای شما بسیار راحت کرده است. باز کردن کانال های عمده فروشی و خرده فروشی به صورت آنلاین و جدا نگه داشتن این دو کار دشواری است. بیشتر شرکت هایی که به هر دو نیاز دارند، برای عمده فروشی از کانالی کاملا جدا استفاده می کنند. عمده فروشی در Shopify به شما این امکان را می دهد که در همان پلتفرم به مشتریان خرده فروشی و عمده فروشی دسترسی داشته باشید.

زمانی که شما در Shopify عمده فروشی می کنید، می توانید تمام موجودی خود را در یک مکان ردیابی کنید. مشتریان شما می توانند از طریق Shopify پرداخت های خود را برای شما انجام دهند. شما هرگز مجبور نیستید که فاکتورها را پیگیری کنید.

علاوه بر این Shopify به شما این امکان را می دهد که یک مرکز سفارش 24 ساعته داشته باشید. مشتریان می توانند سفارشات خود را حتی در صورت بسته بودن دفتر شما ثبت کنند. این ویژگی بویژه برای کسب و کارهای عمده فروشی که در مناطق مختلف زمانی کار می کنند بسیار مفید است.

شما درخواهید یافت که عمده فروشی، تکمیل سفارشات را بسیار راحت و ساده می کند. می توانید همه پالت ها، بسته ها و جعبه های بزرگ را حمل کنید. این بسیار ارزان تر از بسته بندی تعداد زیادی مرسوله کوچک است.

اگر تابحال تجربه ای در عمده فروشی نداشته اید، عمده فروشی در Shopify یک روش بسیار عالی برای شروع است. اگر در عمده فروشی تجارت خود جدی هستید، می توانید در Shopify Plus سرمایه گذاری کنید. البته برای داشتن یک فروشگاه عمده فروشی در Shopify نیازی به این کار نیست. چندین روش دیگر برای عمده فروشی در Shopify وجود دارد.

فروشگاه شاپیفای

4 روش برای عمده فروشی در Shopify

چهار روش مختلف برای عمده فروشی در Shopify وجود دارد. شما می توانید با ساده ترین روش های ممکن (کدهای تخفیف) شروع کرده و از گزینه های عمده فروشی Shopify استفاده کنید. در این پلتفرم قبل از صرف هزینه و زمان، آزمایش و دیدن اینکه آیا عمده فروشی برای تجارت شما کارآمد است یا خیر، بسیار راحت است. با این حال، اگر در حال حاضر شما بصورت عمده فروشی فعالیت می کنید، ممکن است کانال عمده فروشی یا فروشگاه دوم را در نظر بگیرید.

 

کدهای تخفیف

ساده ترین روش برای عمده فروشی در فروشگاه موجود در Shopify، استفاده از کدهای تخفیف است. شما به سادگی کدهای تخفیفی آماده می کنید که می توانید آنها را به مشتریان خرید عمده خود ارائه دهید. این بهترین روش برای تست کردن میزان کارایی Shopify برای تجارت عمده فروشی آنلاین شما است.

ساده ترین روش استفاده از کد تخفیف برای عمده فروشی در این پلتفرم، ارائه تخفیف یکسان برای تمام محصولاتی است که می فروشید. از این طریق می توانید یک کد تخفیف را برای استفاده در اختیار مشتریان خرید عمده خود قرار دهید. همچنین می توانید برای محصولات خاص کد تخفیف های مختلف تنظیم کنید. این در صورتی مفید است که نمی توانید برای همه محصولات درصد تخفیف یکسانی را در نظر بگیرید. اما اگر تعداد محصولات زیادی دارید، این می تواند باعث دردسر شود.

گزینه دیگر این است که مشتری سفارش خرید خود را برای شما ارسال می کند و شما برای ایجاد صورت حساب از آن استفاده می کنید. شما می توانید تخفیف های مناسب را در هنگام ایجاد صورت حساب در فروشگاه Shopify خود اعمال کنید. این امر، کنترل شما را نسبت به زمانی که سفارش توسط خود مشتری ثبت می شود، بیشتر می کند.

پیشنهاد: قبل از شروع بکار در عمده فروشی Shopify، یک قانون حمل و نقل برای سفارشات عمده تنظیم کنید. بنابراین شما از مشتری های خرید عمده خود هزینه اضافی دریافت نمی کنید.

نواقص: مشتریان عمده فروشی اغلب نسبت به قیمت ها آگاهی دارند. فروشگاه در Shopify قیمت عمده فروشی را نمایش نمی دهد. مشتریان عمده شما برای اطلاع از قیمت ها باید درصدهای ارائه شده از طرف شما را محاسبه کنند. اگر برای محصولات مختلف درصدهای مختلفی را ارائه کرده باشید، می تواند مشتریان را گیج کند.

 

صورت حساب

مشتریانی که به صورت عمده خریدهای خود را انجام می دهند، اغلب عادت دارند که صورتحساب دریافت کنند و هزینه خرید خود را در زمان دیگری پرداخت کنند. اگر مشتریان عمده فروشی شما با این روش احساس راحت تری دارند، همچنان می توانید از عمده فروشی Shopify استفاده کنید.

برای صدور صورت حساب برای مشتریان خود از طریق Shopify به یک برنامه نیاز دارید. برنامه های عمده فروشی بسیاری در فروشگاه برنامه Shopify وجود دارند که می توانند در صدور صورتحساب به شما کمک کنند.

صورت حساب به شما این امکان را می دهد که به مشتریان خرید عمده خود یک مهلت پرداخت دهید. یک مهلت معمول Net30 است. این به این معنی است که اگر مشتری شما مبلغ صورت حساب خود را تا 30 روز پرداخت کند، فقط باید مبلغ خالص در فاکتور را پرداخت کند. اگر آن ها دیرتر پرداخت کنند، شما می توانید هزینه های بهره را به آن اضاف کنید. ممکن است شما نیز در قبال جاهایی که از آن ها مواد اولیه تهیه می کنید یا تولید کننده هایی که محصولات خود را به صورت عمده به شما می فروشند شرایط مشابهی داشته باشید. نیازی نیست که حتما مهلت 30 روزه بدهید. می توانید مدت کوتاه تر یا بلندتری را پیشنهاد دهید. یا ممکن است اصلا این شرایط را در عمده فروشی Shopify خود ارائه ندهید.

پیشنهاد: قبل از ارائه مهلت پرداخت به یک مشتری، ضمانت پرداخت دریافت کنید. با این وجود بهتر است برای اولین سفارشات خرید عمده، پیش پرداخت بگیرید. قبل از دادن مهلت پرداخت، یک کانال ارتباطی برقرار کنید.

نواقص: صدور صورت حساب یک روند سنتی و قدیمی است. این کار، کاغذ بازی را افزایش می دهد و ممکن است برای پرداخت زمان زیادی را منتظر بمانید.

 

کانال عمده فروشی

اگر شما در Shopify Plus عضو هستید، یک روش بهتر برای عمده فروشی در Shopify وجود دارد: کانال عمده فروشی. کانال عمده فروشی Shopify، یک فروشگاه محافظت شده با رمز ورود برای مشتریان عمده فروشی شما می باشد. در آنجا مشتریان شما می توانند تمام محصولاتی که با قیمت عمده فروشی مخصوص آن ها قرار داده اید را ببینند.

از مزایای این رویکرد این است که نیاز نیست شما یک فروشگاه بزرگ عمده فروشی جداگانه راه اندازی کنید. این کانال در فروشگاه خرده فروشی شما ساخته شده است. و از آنجایی که این فروشگاه ها بوسیله رمز عبور محافظت می شود، با جستجو کردن در موتورهای جستجو نام این سایت ها در نتیجه جستجو فهرست نمی شود و شما می توانید دسترسی را محدود کنید. شما می توانید مطمئن باشید که فقط مشتریان تایید شده به این کانال عمده فروشی دسترسی دارند.

علاوه بر این، کانال عمده فروشی Shopify گزینه های زیادی برای قیمت گذاری و صورت حساب به شما ارائه می دهد. شما می توانید تمام محصولات خود را با یک تخفیف یکسان در یک تخفیف عمده فروشی قیمت گذاری کنید. یا می توانید قیمت ها عمده فروشی را بر اساس لیست قیمت عمده فروشی تنظیم کنید. کانال عمده فروشی شما میتواند تخفیف بر اساس حجم نیز پیشنهاد دهد، این ویژگی برای مشتریان عمده فروشی شما جذاب خواهد بود. شما حتی می توانید کانال عمده فروشی خود را بصورتی تنظیم کنید که مشتریان متفاوت، قیمت های متفاوتی را مشاهده کنند.

پیشنهاد: قبل از شروع به پیکربندی، برنامه ای را برای کانال عمده فروشی Shopify خود ایجاد کنید. اطمینان حاصل کنید که گزینه های قیمت گذاری و صورت حساب را طوری تنظیم کرده باشید که بهترین کارایی را برای مشتریان داشته باشند.

نواقص: با اضاف شدن ویژگی های بیشتر، پیچیدگی بیشتری به وجود می آید. راه اندازی و تنظیم کانال عمده فروشی در Shopify می تواند مدتی طول بکشد. اما اگر عمده فروشی بخش مهمی از کسب و کار شما می باشد، این صرف زمان می تواند ارزش آن را داشته باشد.

 

فروشگاه دوم

شما می توانید برای عمده فروشی خود، یک فروشگاه مجزا در Shopify ایجاد کنید. اگر در طرح Shopify Plus عضو نیستید و حجم عظیمی عمده فروشی دارید، این یک گزینه عالی است. شما می توانید یک فروشگاه ایجاد کنید که نگاه ویژه ای به کالاهای مورد علاقه مشتریان داشته باشد. ممکن است شما بخواهید حجم معاملات و تخفیف های حجمی را بجای ویژگی های محصول برجسته کنید.

زمانی که فروشگاه دوم خود را راه اندازی کردید، می توانید محصولات مورد نظر را از فروشگاه خرده فروشی Shopify خود به آن منتقل کنید. با این کار دیگر نیازی به وارد کردن دستی کالاها در فروشگاه عمده فروشی Shopify خود نیست. همچنین می توانید برای فروشگاه عمده فروشی خود رمز عبور بگذارید تا فقط مشتریان تایید شده قابلیت دسترسی به آن را داشته باشند.

پیشنهاد: برنامه ای تهیه کنید که به شما امکان می دهد محصولات بین فروشگاه های عمده فروشی و خرده فروشی Shopify خود را همگام سازی کنید. این کار شما را از دوباره کاری برای ورود کالا در دو فروشگاه نجات می دهد. همچنین احتمال بروز خطا را کاهش می دهد.

نواقص: بجای یک فروشگاه، شما باید دو فروشگاه را مدیریت کنید. این باعث صرف زمان و هزینه اضافی می شود. با این حال، این یک سرمایه گذاری در کسب و کار عمده فروشی Shopify شماست.

 

آیا عمده فروشی Shopify، برای کسب و کار شما مناسب است؟

پلتفرم Shopify، روش های مختلفی از عمده فروشی را به شما پیشنهاد می دهد. عمده فروشی Shopify یک روش عالی برای آزمایش کردن عمده فروشی برای اولین بار است. همچنین اگر کسب و کار شما در عمده فروشی فعال بوده است، این پلتفرم گزینه مناسبی می باشد. با عمده فروشی Shopify، می توانید فرایند های سفارش را ساده و روان کنید.


\n \n \n \n\n