نرخ تبدیل (Conversion Rate) و راهکارهای بهبود آن در تجارت الکترونیک شما

  • ۰۱ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۸:۲۲
  • مدیریت
  • زمان مطالعه تقریبی : 14 دقیقه

تقریبا نیمی از رشد خرده فروشی در جهان به دلیل گسترش تجارت های الکترونیک می باشد. در سال 2018، مصرف کنندگان مبلغی بالغ بر 517.36 میلیار دلار، از خرده فروشی های آنلاین خریداری کرده اند. با وجود این موفقیت، میانگین نرخ تبدیل برای سایت های اینترنتی که مبادرت به تجارت الکترونیک می کنند، کم تر از 5 درصد می باشد. حجم ورود به بازار تجارت الکترونیک کم بوده و بنابراین، گسترش خرده فروشی آنلاین، از رشد در هزینه های آنلاین مصرف کننده پیشی گرفته است.

علاوه بر این، گاهی اوقات مصرف کنندگان به جای خرید از سایت های خرید آنلاین، از آن ها به عنوان یک منبع اطلاعات برای جمع آوری اطلاعات کالاها استفاده می کنند. حتی زمانی که در یک فروشگاه فیزیکی حضور دارند، قیمت ها را قبل از خرید به صورت آنلاین بررسی می کنند. در واقع، 72% از خریداران قبل از خرید از فروشگاه، بصورت آنلاین درباره کالاها تحقیق می کنند. تقریبا دو سوم از خریداران گفته اند که در هنگام خرید از فروشگاه، قیمت ها را از طریق تلفن همراه خود بررسی می کنند.

این بررسی آنلاین کالاها، فرصت مناسبی برای فروش فروشگاه آنلاین شما است. بهبود نرخ تبدیل به شما کمک می کند تا این بازدید کنندگان را به خریداران فروشگاه خود تبدیل کنید.

 

نرخ تبدیل (Conversion Rate) چیست و چرا باید حواستان به آن باشد؟

نرخ تبدیل برای یک سایت کسب و کار آنلاین، درصدی از بازدید کنندگان است که خرید انجام می دهند. برای محاسبه نرخ تبدیل خود از فرمول زیر استفاده کنید.

اگر شما از هر 1000 بازدید کننده، تعداد 20 فروش دارید: نرخ تبدیل شما 1000/20 یا 2% است.

متوسط نرخ تبدیل در کل تجارت های الکترونیکی بین 1% تا 4% است. بنابر این اگر شما بتوانید نرخ تبدیل خود را 1% یا 2% بهبود ببخشید، ممکن است فروش خود را دو برابر کنید.

شما می توانید برای افزایش نرخ تبدیل خود، کارهایی را قبل، بعد و یا در هنگام بازدید مشتری از سایت خود انجام دهید. در ادامه چند نکته کاربردی آورده شده است که می تواند به شما در بهبود نرخ تبدیل کمک کند و سود خالص شما را تحت تاثیر قرار دهد.

 

قبل از اینکه خریداران به سایت مراجعه کنند، شروع کنید

لازم نیست که صبر کنید تا یک خریدار به سایت شما مراجعه و شما مراحل افزایش نرخ تبدیل را شروع کنید. در اینجا دو نکته وجود دارد که خریداران اولیه را برای خرید، حتی قبل از اینکه بر روی صفحه کالای شما کلیک کنند، ترغیب می کند.

 

1. تبلیغ کنید

قانون "هفت" قسمتی از بازاریابی است که قبل از اینترنت وجود داشته است. این قانون بیان می کند که تبلیغات شما برای ایجاد تاثیر در مصرف کننده، باید حداقل 7 بار دیده شود. در دنیای پر ازدحام دیجیتال امروز، ممکن است بیش از این تعداد نیاز باشد که دیده شوید.

برای پیروی از قانون "هفت" به پیام رسانی مداوم بوسیله تبلیغات، کانال های اجتماعی و وبسایت خود نیاز دارید. بازدید کننده ای را تصور کنید که بر روی تبلیغی، که در حال نشان دادن کفش های سبک وزن می باشد، کلیک کند. اگر بازدید کننده به یک صفحه که مشابه صفحه شما باشد هدایت شود، شانس فروش شما کم خواهد شد. همیشه با یک پیام مشابه به تبلیغات خود ادامه دهید، تا نرخ تبدیل شما بهبود یابد.

 

2. کوپن های تخفیف بدهید

زمانی که یک مشتری با کوپن تخفیف به وبسایت شما مراجعه می کند، به احتمال زیاد خرید انجام می دهد. کوپن های تخفیف خود را در سایت های مرتبط به اشتراک بگذارید. کوپن ها و کدهای تخفیف نیز می توانند تحلیل های فروش مفیدی را ارائه دهند.

کوپن تخفیف

نرخ تبدیل سایت خود را بهبود بخشید

هنگامی که یک مشتری در وبسایت کسب و کار الکترونیک شما می باشد، شما بیشترین شانس را برای برداشتن قدم هایی برای خرید از سایت خود دارید. شما می توانید بوسیله هر چیزی، از قدرت فنی گرفته تا بازاریابی، نرخ تبدیل خود را افزایش دهید. در ادامه 12 راهکار برای تبدیل بازدید کنندگان سایت به خریدار، ارائه شده است.

 

3. زمان بارگذاری وبسایت را کاهش دهید

احتمالا می دانید که مدت زمان بارگذاری، به مدت زمانی گفته می شود که وبسایت شما بر روی یک مرورگر اینترنتی مانند کروم یا فایرفاکس بارگذاری (لود) می شود. آن چیزی که ممکن است شما نسبت به آن اطلاعی نداشته باشید، این است که هر ثانیه از مدت زمان بارگذاری برای نرخ تبدیل چقدر مهم است. یک مطالعه نشان می دهد، وقتی که مدت زمان بارگذاری سایت دو ثانیه افزایش پیدا می کند، نرخ پرش (Bounce Rate) سایت شما بیش از دو برابر می شود. تجزیه و تحلیل های ارائه شده توسط شرکت والمارت، نشان داد که با طول کشیدن بارگذاری سایت به بیش از یک ثانیه، نرخ تبدیل به شدت افت خواهد کرد. افراد، زمان بیشتری را در سایت هایی که سرعت بارگذاری بیشتری دارند سپری می کنند. علاوه بر این، مشتری ها به بازدید مجدد از سایت هایی که سرعت بارگذاری آن ها کند است، علاقه کمتری دارند.

برای کم شدن زمان بارگذاری سایت خود می توانید اقداماتی را در جهت بهینه کردن وبسایت تجارت الکترونیک خود انجام دهید. همه صفحات وبسایت خود را بر روی رایانه و موبایل آزمایش کنید. مطمئن شوید که حجم تصاویر و فایل هایتان زیاد نباشد و میزبان وبسایت شما می تواند سرعت مورد نظر شما را ارائه دهد. اگر در این زمینه مهارت های فنی ندارید، بهتر است که از کمک افراد متخصص استفاده کنید، زیرا مدت زمان بارگذاری بسیار مهم است. اگر بتوانید نرخ تبدیل خود را افزایش دهید، سرمایه ای را که برای این مورد هزینه کرده اید به شما باز می گردد.

 

4. حمل و نقل کالاهای مرجوعی را رایگان کنید

یکی از مزایای بزرگ خرده فروشی بصورت فیزیکی نسبت به کسب و کارهای الکترونیکی، قابلیت بررسی فیزیکی کالا است. وقتی که مشتریان شما بصورت آنلاین سفارش خود را ثبت می کنند، ممکن است آن چیزی را که دریافت می کنند، انتظارات آن ها را برآورده نکند. بهترین راه برای غلبه بر این مانع، داشتن یک سیاست عالی در رابطه با مرجوعی ها می باشد. حمل و نقل رایگان کالاهای مرجوعی، این اطمینان را به مشتریان می دهد که فرصتی برای بازگرداندن کالایی که در خرید آن مطمئن نیستند را دارند. مطمئن شوید که خط و مشی شما بطور شفاف بیان شده است و به راحتی قابل یافتن است. یک لینک از سیاست ها و شرایط مرجوع کردن کالاها را در صفحه اول سایت و صفحه پرداخت قرار دهید. سیاست های مرجوعی خود را به زبان ساده و دوستانه بیان کنید.

 

5. حمل و نقل رایگان ارائه دهید

یک مطالعه در سال 2016 نشان داد که برای بیش از 90% از خریداران، ارسال رایگان سفارشات مهمترین انگیزه برای خرید از یک فروشگاه تجارت الکترونیک می باشد. اهمیت ندادن به حمل و نقل رایگان بسیار اشتباه است. اگر توانایی ارائه حمل و نقل رایگان را دارید، این موضوع را در تمام صفحات فروش خود اعلام کنید. حمل و نقل رایگان، پس از مدت زمان بارگذاری وبسایت، مهم ترین عامل موثر در بالا بردن نرخ تبدیل می باشد.

شما می توانید تغییرات اساسی در عملیات تکمیل سفارشات خود را برای رایگان کردن حمل و نقل سفارشات ایجاد دهید. حمل و نقل خود را به مراکز تکمیل سفارشاتی بسپارید که در مراکز مهم شهر وجود دارند. این کار هزینه های شما را کاهش می دهد، زیرا سفارشات از مناطق نزدیک تری به مشتری ارسال می شود. همچنین سفارشات شما با سرعت بیشتری ارسال می شوند و این یک امتیاز محسوب می شود واین یکی دیگر از عواملی است که در بالا بردن نرخ تبدیل موثر است.

 

6. با اهداف کوچک شروع کنید

برای مثال، قبل ار این که شما یک کیف چرمی 400 دلاری را به فروش برسانید، در ابتدا محصولاتی با قیمت پایین تر مثلا، یک کیف کوچک 60 دلاری را به مشتری ارائه دهید. این فروش اولیه، یک تجربه مثبت را درباره برند شما به مشتریان خواهد داد. هنگامی که آن ها کیفیت و کارآمدی مرکز تکمیل سفارشات شما را تجربه کردند، احتمالا مجددا اقدام به خرید خواهند کرد. مطالعات نشان داده است که نرخ های تبدیل کم هم، در نهایت منجر به فروش زیاد می شود.

 

7. از تصاویر با کیفیت استفاده کنید

گاهی اوقات لازم است تا کیفیت عکس های محصولات خود را با استخدام یک عکاس حرفه ای افزایش دهید. البته در کنار عکاس، تجهیزات نورپردازی و عکاسی نیز مهم هستند. برخی از فروشندگان تجارت الکترونیک، در محل کار خود یک استودیو کوچک راه اندازی می کنند. این کار به شما این امکان را می دهد وقتی محصول جدیدی را به فروشگاه خود اضافه می کنید، به سرعت عکس هایی با کیفیت بالا بگیرید. بهتر است عکس هایی تهیه کنید که اندازه آن حداقل 640x640 پیکسل باشد.

 

8. فروش با تخفیف و حراجی داشته باشید

پیشنهادهای تخفیف و حراجی راهکاری عالی برای ترغیب بازدید کنندگان سایت به خرید می باشد. تخفیف هایی با زمان محدود، این حس را به مشتری القا می کند که باید در زمان تعیین شده خرید کند. این باعث بهبود نرخ تبدیل شما می شود. شما می توانید تخفیف ها را بر روی کالاهای قدیمی اعمال کنید، تا فضا برای کالاهای جدید باز شود. راهکار دیگر، افزایش قیمت و اعمال تخفیف هایی به صورت مکرر و دائمی می باشد.

 

9. تبلیغ مزایا، نه ویژگی ها

هنگامی که یک آگهی تبلیغاتی می نویسید، مهم است که از نقش سازنده یا مالک خارج شوید. ویژگی هایی که از محصولاتتان برای شما مهم است را فراموش کنید. در عوض بر روی مواردی تمرکز کنید که مشتریان از محصولات شما تقدیر می کنند. ویژگی ها، مزایای برجسته ای نیستند. در مورد منبعی که از آن برای تهیه کیف های چرمی چرم تهیه می کنید یا وسواس هایی که در ساخت آن ها به خرج می دهید صحبت نکنید. در عوض، روی این واقعیت تمرکز کنید که این یک کیف چرمی با طول عمر بسیار طولانی و برای حمل هرچیزی مناسب می باشد. یک وبلاگ خلاق که با برند شما ارتباط دارد، راهی عالی برای برجسته کردن مزایای محصولات شما است.

 

10. از قدرت شبکه های اجتماعی استفاده کنید

یک حضور قوی در شبکه های اجتماعی به شما این امکان را می دهد فراتر از قانون 7 عمل کنید. تقریبا می توانید بصورت روزانه به مشتریان خود دسترسی داشته باشد. همچنین این امکان را به شما می دهد تا از قدرت بررسی مشتریان استفاده کنید. 95٪ از مشتریان قبل از خرید، نظرات را بصورت آنلاین می خوانند.

 

11. صفحه سوالات متداول (FAQ) خود را بهینه کنید

یک بار خود را بجای مشتری قرار دهید. از بازخوردها و اطلاعات مرکز پشتیبانی مشتریان برای ایجاد صفحه سوالات متداول استفاده کنید. به سوالاتی که احتمالا مانعی برای خرید مشتریان می باشند پاسخ دهید. در صفحه سوالات متداول خود درباره نگرانی های مرجوعی و حمل و نقل صحبت کنید. زمانی که به اطلاعات اضافی خارج از سایت نیاز است، منابع خارجی را پیوست کنید.

 

12. به مهمان های سایت اجازه خرید بدهید

یکی از دلایل کاهش نرخ تبدیل، اجبار بازدید کنندگان به عضو شدن برای خرید می باشد. مشتریان خرید اولی هنوز به برند شما وفادار نشده اند، آن ها برای خرید مجدد از شما اطلاعی ندارند. همچنین، مشتریان در سایت ها و برنامه های مختلف رمزهای متعددی دارند که باید همه آن ها را به خاطر بسپارند. زمانی که شما به مهمان ها اجازه پرداخت می دهید، فروش خود را افزایش داده اید. وقتی که مشتری به یک خریدار با تکرار خریدها تبدیل شد، او می خواهد یک حساب کاربری بسازد تا پرداخت هایش را سریع تر انجام دهد.

 

13. امنیت خود را برای اعتماد سازی نشان دهید

وقتی که یک نفر بصورت آنلاین خرید می کند، شما از آن ها می خواهید که با دادن اطلاعات کارت بانکی و تماس خود، به شما اعتماد کند. یک علامت اعتماد به آن اضاف کنید تا نشان دهید که در امنیت جدی هستید. وقتی یک خریدار بداند که خرید امنی خواهد داشت، به یک مشتری دائمی تبدیل می شود.

 

14. احساس فوریت ایجاد کنید

همانطور که در بالا گفته شد، حراجی و تبلیغات با مهلت مدت زمان مشخص، می تواند احساس فوریت برای خرید ایجاد کند. همچنین شما می توانید با اطلاع رسانی به مشتریان که یک کالای خاص برای مدت زمانی محدود دارای تخفیف است، احساس اضطرار ایجاد کنید. یک برچسب "به تعداد محدود" در صفحه محصولات به مشتری این پیام را می دهد که اکنون زمان خرید این کالا است.

بهبود نرخ تبدیل

نکاتی دیگر برای بهبود نرخ تبدیل

روش های زیادی برای جذب و نگهداری مشتریان و بالا بردن نرخ تبدیل وجود دارد. در ادامه 5 مورد از بهترین آن ها آورده شده است.

 

15. نسخه موبایل سایت خود را تهیه کنید

بیشتر مصرف کنندگان، تحقیقات در تجارت الکترونیک را با موبایل انجام می دهند و سپس سفارش خود را بوسیله رایانه ثبت می کنند. با این حال، سهم خریدهای انجام شده در تجارت الکترونیک بوسیله موبایل پیوسته در حال افزایش است. اگر سایت شما بهینه سازی نشود، مشتریان خود را از دست خواهید داد. اگر مشتریان در کار با سایت شما در تلفن همراه تجربه ای منفی داشته باشند، احتمالا 62% کمتر مایل به خرید از شما می باشند. همچنین، تعداد خریدهای انجام شده بوسیله موبایل در حال افزایش است.

 

16. در وبسایت، فیلم بارگذاری کنید

فیلم ها، بازدید کنندگان بیشتری را به سایت شما جذب می کنند. همچنین، این یک راهکار عالی برای نشان دادن مزیت های محصولات شما است. این فیلم ها ویژگی های محصول را نشان می دهند و مهم تر اینکه نحوه استفاده از آن ها را بیان می کنند.

 

17. برای سبدهای خرید پرداخت نشده یادآوری ارسال کنید

بیشتر مشتری ها در یک فروشگاه فیزیکی نمی توانند یک سبد خرید را پر کنند و آن را در وسط فروشگاه رها کنند. با این حال، شرایط در فروشگاه های آنلاین متفاوت می باشد. در حدود 60% تا 80% از سبدهای خرید در فروشگاه های آنلاین بصورت نیمه کاره و بدون پرداخت رها می شوند. یک ایمیل دوستانه به مشتریان برای کالاهایی که بدون پرداخت در سبد خرید آن ها باقی مانده است، می تواند نرخ تبدیل شما را بالا ببرد. شما می توانید بوسیله پلتفرم هایی مانند Shopify، ارسال این ایمیل ها را بصورت خودکار انجام دهید.

 

18. سوالات درون فرم ها را کم کنید

معمولا اگر تعداد سوالاتی که در فرم ها قرار می دهید کم باشد، شانس شما را برای افزایش نرخ تبدیل بالا می برد. مطالعات اخیر نشان می دهد که اینکه چه سوالاتی را در فرم قرار دهیم و چه سوالاتی را نباید پرسید بسیار مهم است. شما باید سوالات درست را بپرسید، که تعداد آن ها زیاد هم نیست. از زبانی استفاده کنید که بازدید کننده ها را به خود جذب کند و شما بتوانید نرخ تبدیل خود را افزایش دهید.

 

19. هدف گیری مجدد بازدید کنندگان

بهترین فرصت برای یافتن مشتری های جدید، جستجو در میان افرادی است که از قبل اطلاعاتی درباره کسب و کار شما دارند. شخصی که یک بار از سایت شما بازدید کرده است، به احتمال زیاد در آینده از سایت شما خرید خواهد کرد. کسی که به صورت تصادفی تبلیغات بی هدف شما را می بیند، ممکن است به محصولات شما علاقه ای نداشته باشد. هنگامی که کمپین های هدف گذاری مجدد را ایجاد می کنید، هزینه را برای افرادی انجام داده اید که به احتمال زیاد به مشتری شما تبدیل خواهند شد.

 

شما چگونه نرخ تبدیل خود را افزایش می دهید؟

نکته های بسیاری وجود دارد که می تواند باعث بالا رفتن میزان فروش شما شود. از طراحی ظاهری سایت گرفته تا نوع عکس ها و میزان نور آن ها، همگی می توانند تاثیرات قابل توجهی در میزان نرخ تبدیل دارند. این جزئیات کوچک می توانند بازدید کننده را تحت تاثیر قرار دهند تا دکمه خرید را زده یا سبد خرید خود را بدون پرداخت کردن رها کنند.

زمانی که شما نکات بالا را مد نظر قرار دهید و آن ها را در کسب و کار خود اعمال کنید، قطعا نرخ تبدیل شما رو به رشد خواهد شد.

بهبود نرخ تبدیل می تواند بر عملکردهای شما فشار ایجاد کند. مهم است که زنجیره تامین لاجستیک و تکمیل سفارشات، به منظور پاسخگویی به افزایش تقاضا ظرفیت لازم را داشته باشند. این همان مشکلی است که هر کسب و کار الکترونیک می خواهد به آن مبتلا باشد.


\n \n \n \n\n