موقعیت انبار تکمیل سفارشات خود را انتخاب کنید

  • ۲۲ بهمن ۱۳۹۸ - ۲۲:۴۸
  • مدیریت
  • زمان مطالعه تقریبی : 10 دقیقه

استراتژی تکمیل سفارشات برای تجارت های الکترونیک نوپا، یک هدف متحرک (Moving Target) می باشد. اگر شما از یک کسب و کار کوچک شروع کرده باشید، به احتمال زیاد اولین انبار تکمیل سفارشات شما، اتاق خواب یا گاراژ اضافی خانه شما بوده است. با توسعه و گسترش تجارت شما، باید یک انبار را اجاره کرده و کارمندانی را برای جمع آوری، بسته بندی و ارسال سفارش ها استخدام کنید و در نهایت فرایند انبارداری و ارسال سفارش ها را به یک شرکت لاجستیک طرف سوم برون سپاری کنید.

زمانی که شما تکمیل کننده سفارشات خود را انتخاب می کنید، موقعیت مکانی این شرکت یک نکته مهم است. شما به انبارهای تکمیل سفارشی نیاز دارید که به اندازه کافی به مشتریان شما نزدیک باشند تا سفارش ها را سریع تر به دست آن ها برسانند؛ اما شما نمی خواهید که محصولات خود را بین تعداد زیادی از انبارها پخش کنید، زیرا این کار باعث بالا رفتن هزینه های انبارداری شما می شود.

در ادامه راهنمایی برای کمک به شما در بهبود برنامه انبار تکمیل سفارشات شما آمده است.

 

استراتژی های انبار تکمیل سفارشات

هنگامی که برای اولین بار شروع به برون سپاری می کنید، کار کردن تنها با یک مرکز تکمیل سفارش، تنها کاری است که می توانید انجام دهید. وقتی که شما به تازگی وارد دنیای تجارت الکترونیک شده اید، بکار گرفتن سیستم های مختلف می تواند برای شما دردسر های زیادی ایجاد کند. علاوه بر این تا زمانی که یک الگوی فروش را طراحی نکنید، تقسیم کردن موجودی خود بین انبارهای مختلف کار دشواری است.

اگر تشخیص دادید که تنها یک مرکز تکمیل سفارشات برای شما مناسب است، نباید یک شرکت ارائه دهنده خدمات لجستیک (3PL) محلی را انتخاب کنید. اگر مرکز تکمیل سفارشات به مشتریان نزدیک باشد، برای کسب و کار شما کارایی بیشتری دارد تا حالتی که نسبت به خود شما نزدیک تر باشد.

با توسعه کسب و کارتان، ممکن است شما بخواهید که موجودی خود را در چند انبار مختلف نگهداری کنید. هنگامی که کسب و کار شما توسعه یافت، متوجه خواهید شد که تقسیم موجودی خود بین چند انبار تکمیل سفارش مختلف چه مزیت هایی دارد.

 

مشتری های شما کجا هستند؟

این استراتژی که موجودی خود را در چند انبار تکمیل سفارش نگهداری کنید، کاملا به این نکته بستگی دارد که مشتریان شما کجا هستند. بیایید با یک مثال فرضی شروع کنیم. فرض کنید شما یک شرکت فروش شکلات را از استان بوشهر اداره می کنید. در ابتدا، شما شکلات هایتان را به فروشگاه های محلی می فروشید. سپس به سمت تجارت الکترونیک می روید و شروع به ارسال سفارشات بصورتی اینترنتی می کنید. انتظار دارید که بیشتر مشتریانش شما در استان بوشهر باشند؛ اما اخبار خوبی در مورد کیفیت و قیمت شکلات های شما در بین مشتریان پخش می شود و خیلی زود مردم استان های دیگر نیز به دنبال شکلات های شما میگردند.

ترافیک سایت شما بالا می رود، همچنین تعداد سبدهای خرید تکمیل نشده زیاد می شود. از جانب مشتریان نظرهایی دریافت می کنید که اعلام می کنند "آبنبات هایش ارزش صبر کردن دارند". شما می دانید که هزینه های بالای حمل و نقل و طولانی شدن مدت زمان تحویل سفارش ها، بر روی فروش دیر یا زود تاثیر می گذارد. این می تواند برای رشد و توسعه تجارت الکترونیک آبنبات ها مهلک باشد. شما به یک روش متفاوت برای رساندن آبنبات ها به دست طرفدارانش نیاز دارید.

شاید در ابتدا کارمندان شما، سفارشات را از محل تولید برای مشتریان ارسال می کردند. اما با افزایش فروش آن ها نمی توانند از پس این حجم از سفارشات برآیند. انتخاب یک انبار تکمیل سفارش در بوشهر، مشکلات تکمیل سفارشات را حل نخواهد کرد. نیاز است که شما به دنبال یک مرکز تکمیل سفارش در جنوب یا شمال کشور باشید. شما به یک شرکت ارائه دهنده خدمات لجستیک طرف سوم (3PL) نیاز دارد که هم در سطح کشور و هم در حاشیه آن انبارهایی داشته باشد. این بهترین راه برای رساندن سریع محصولات به دست مشتریان است. یک استراتژی انبار چند کاره برای تجارت شما از اهمیت ویژه ای برخوردار است؛ زیرا محصولات شما مدت زمان زیادی بر روش قفسه های فروشگاه ها باقی نمی مانند.

نقشه وزنی اینکه سفارشات شما بیشتر در کدام موقعیت های مکانی تحویل داده می شوند را ترسیم کنید. آیا مشتریان شما در منطقه ای خاص قرار دارند یا در همه مناطق کشور بطور یکسان پخش شده اند؟ پاسخ به این سوالات به شما کمک می کند تا انبارهای تکمیل سفارشاتی را که در بهترین مکان ها قرار دارند، پیدا کنید.

 

موقعیت انبار تکمیل سفارشات و زمان تحویل سفارشات

اگر شما بر روی یک بخش از بازار تمرکز داشته باشید، ممکن است ارسال سفارشات در مدت 7 روز یا بیشتر قابل قبول باشد. با این حال، طولانی شدن مدت تحویل سفارشات به مشتریان می تواند بر فروش شما تاثیر بگذارد، بخصوص اگر در پلتفرم های فروش بزرگ فعالیت داشته باشید. اگر در دیجی کالا یا ایسام فروشنده هستید یا با آن ها در رقابت هستید، تحویل سریع سفارشات امری ضروری می باشد.

مصرف کنندگان تجارت الکترونیک که بصورت آنلاین خرید می کنند، تفاوت زیادی بین خرید اینترنتی با خرید حضوری از فروشگاه های فیزیکی قائل نمی شوند. آن ها می خواهند که پس از ثبت سفارش طی چند روز آن را دریافت کنند. این امر به ویژه در مورد مشاغل آنلاین، که نیازهای روزمره زندگی را می فروشند، صادق است. زمانی که مصرف کنندگان کالایی را که قبلا از آن بصورت آنلاین خریداری کرده اند، مجددا می خرند، انتظار دارند که آن کالا به سرعت به دستشان برسد. در آمریکا شرکت آمازون با حمل و نقل یک روزه یا حتی تحویل در همان روز این روند را هدایت می کند. در آینده ممکن است یک هواپیمای بدون سر نشین شرکت آمازون، سفارش ها را در طی دو ساعت تحویل دهد.

 

شرکت تامین کننده تکمیل سفارشات با چند انبار و هزینه های حمل و نقل

ارسال رایگان یک گزینه مورد علاقه برای خریداران آنلاین می باشد. گرفتن هزینه های معقول از مشتری برای سفارشات، فروش شما را کم نمی کند. با این حال، هزینه های قابل توجهی برای حمل و نقل که به هزینه سفارش آنلاین اضافه می کنید، می توانند شانس شما را در فروش کاهش دهد.

اکثر شرکت های حمل و نقل مرسولات نرخ خود را بر اساس منطقه تعیین می کنند. هرچه که فاصله بین انبار شما و مشتری هایتان بیشتر باشد، بسته ها باید مناطق بیشتری را طی کنند تا به دست مشتری ها برسند و این به معنی بالا رفتن هزینه های حمل و نقل می باشد. این یکی از مزیت های بزرگ شرکت های ارائه دهنده خدمات لاجستیک طرف سوم (3PL) با چند انبار می باشد. هر سفارش می تواند از محلی که به مشتری نزدیک تر است ارسال شود. شما در هزینه های حمل و نقل صرفه جویی می کنید و مشتری ها سفارش خود را سریع تر دریافت می کنند.

 

موجودی خود را تقسیم کنید

استفاده از دو انبار برای شما هزینه بر خواهد بود. نیاز است که شما موجودی خود را در هر دوی انبارها تقسیم کنید. اما هزینه ای که برای حمل پالت های محصولات به وسیله کامیون های حمل کننده آن ها بین کشورها، بیش تر از مقدار هزینه ای است که در حمل و نقل به یک انبار انجام می دهید. اما در این استراتژی، مقدار هزینه ای که در حمل و نقل هر سفارش صرفه جویی می شود، تکمیل سفارش چند انباری را سود ده می کند.

توزیع کالا در انبار

Zone Skipping

یک اصطلاح صنعتی برای نزدیک تر کردن موجودی خود به آدرس های نهایی Zone Skipping می باشد. این به این معنی است که شما تعداد زیادی سفارش را در یک کامیون بارگیری کنید و این کامیون سفارش های هر منطقه را بصورت دسته ای به شرکت های حمل و نقل محلی برای تحویل به مشتریان نهایی در هر منطقه به آن ها بسپارد. هنگامی که شما از یک شرکت ارائه دهنده خدمات لجستیک طرف سوم (3PL) با چند انبار استفاده می کنید، به طور موثر از قابلیت های Zone Kipping استفاده می کنید.

 

ارسال رایگان سفارش ها

تقسیم موجودی خود بین چند انبار می تواند شما را در رسیدن به یکی از طلایی ترین گزینه های تجارت الکترونیک، یعنی ارسال رایگان کمک کند. حمل و نقل رایگان سفارش ها می تواند باعث رضایت مشتریان شود و آن ها را به خرید از شما ترغیب کند. انبارهای نزدیک به مصرف کننده های نهایی، ارسال رایگان را برای شما از نظر اقتصادی به صرفه می کند. شما می توانید در هزینه های حمل و نقل خود صرفه جویی کنید تا برای همه یا تعدادی از کالاهای خود ارسال رایگان ارائه دهید. تکیل سفارشات بوسیله چند انبار می تواند با افزایش فروش، سود خالص شما را بالا ببرد.

 

چه تعداد انبار تکمیل سفارش بسیار زیاد است؟

بسته به شرکتی که برای تکمیل سفارشات انتخاب می کنید، ممکن است بتوانید موجودی خود را در تعداد زیادی انبار در سراسر کشور قرار دهید. ممکن است یک انبار تکمیل سفارش کم باشد. اما پخش کردن موجودی خود در 10 انبار متفاوت می تواند منابع و موجودی شما را تضعیف کند. اگر استراتژی شما این است که با تحویل یک روزه سفارش ها به بیشترید حد ممکن از مشتری برسید، ارزش دارد که در این زمینه سرمایه گذاری کنید.

بهترین ارائه دهنده خدمات تکمیل سفارش برای شما، شرکتی است که با استراتژی تکمیل سفارش شما هماهنگ باشد. شرکتی با انبارهایی پیدا کنید که با برنامه تکمیل سفارش شما متناسب باشد.

 

مدیریت موجودی انبار تکمیل سفارش

زمانی که شما از چند انبار تکمیل سفارش بسته ها را ارسال می کنید، بزرگترین چالش مدیریت موجودی است. برای اطمینان از اینکه محصولاتی که مشتریان سفارش می دهند، در همان زمان در انبار مناسب موجود باشد، باید از پیش برنامه ریزی و فکر کرده باشید.

شما باید درک کاملی از تجارت خود داشته باشید. فصلی بودن فروش خود را مستند کنید. به دنبال الگوهای فروش منطقه ای باشد. زمانی که شما می توانید الگوهای خرید مشتریان خود را ترسیم کنید، یک استراتژی تکمیل سفارش چند انباری موفق تر خواهد بود. این به شما کمک می کند تا موجودی خود را در زمان های مناسب در انبارهای مختلف توزیع کنید. یک ارائه دهنده خوب خدمات لجستیک طرف سوم (3PL) می تواند در بررسی فروش های پیشین به شما کمک کند. این شرکت اطلاعاتی را که برای برنامه ریزی جزئیات بهترین راه برای تامین موجودی مراکز تکمیل سفارش مورد نیاز هست، فراهم می کند.

 

کدام استراتژی تکمیل سفارش، برای تجارت الکترونیک شما مناسب است؟

تکمیل سفارشات ممکن است هیجان انگیز ترین بخش برنامه تجارت الکترونیکی شما نباشد، اما یکی از حیاتی ترین آن ها است. هنگامی که تکمیل سفارشات شما بصورت روان انجام شود، تجارت شما نیز اینچنین می شود.

زمانی که ارائه دهنده خدمات انبار تکمیل سفارش خود را انتخاب می کنید، این سوالات را در نظر بگیرید:

اقتصادی ترین انتخاب چیست؟ هزینه های تکمیل سفارشات خود را در مقابل حمل و نقل محصولات خود به چند انبار را محاسبه کنید. میزان احتمال بروز خطا و دیگر مواردی را که می تواند رضایت و وفاداری مشتری را تحت تاثیر قرار دهد در نظر بگیرید.

مشتری از ما چه می خواهد و چه انتظاری دارد؟ آیا کسب و کار شما خدمات با کیفیتی را ارائه می دهد؟ یا سرعت مهمتر است؟

ارسال رایگان سفارشات به چه اندازه مهم است؟ هزینه ی حمل و نقل رایگان را به محصولات اضاف کنید. این می تواند محاسبات شما را از اقتصادی ترین استراتژی تکمیل سفارشات تغییر دهد.

تحویل دو روزه چقدر مهم است؟ اگر زمان تحویل برای مشتریان شما مهم است، موقعیت انبارهای تکمیل سفارشات بسیار مهم می باشد.

یک برنامه تکمیل سفارش موفق، خدمات و سرعتی را که مشتریان از شما انتظار دارند را ارائه می دهد. در عین حال نیاز است که استراتژی تکمیل سفارشات شما با نیازهای کسب و کار شما منطبق باشد. کنترل هزینه های تکمیل سفارشات، به رشد و پیشرفت کار شما کمک می کند.


\n \n \n \n\n