لجستیک چیست؟ هر آنچه که باید از لجستیک بدانید

 • ۲۴ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۹:۵۶
 • مدیریت
 • زمان مطالعه تقریبی : 6 دقیقه

لجستیک یا لاجستیک، به طور گسترده به عنوان فرایند هماهنگی و جابجایی منابع، از قبیل تجهیزات، غذا، مایعات، موجودی، مصالح و افراد از یک نقطه به مقصد ذخیره سازی مورد نظر شناخته می شود. در اصل، لجستیک یک اصطلاح مربوط به مسائل نظامی بود که برای توصیف چگونگی به دست آوردن، ذخیره و جابجایی تجهیزات نظامی به کار برده می شد. در زنجیره تامین و تجارت، لاجستیک عبارت است از: مدیریت جریان مواد از نقطه مبدا تا محل مصرف و به منظور تامین نیاز مشتری می باشد. در این مورد، لجستیک شامل بسته بندی، انبارداری، حمل و نقل، امنیت، استفاده از مواد و گردش اطلاعات می باشد.

دسته بندی های مختلف لجستیک عبارتند از:

 • لجستیک طرف سوم (3PL)
 • لجستیک طرف چهارم (4PL)
 • لجستیک داخلی
 • لجستیک خارجی
 • لجستیک معکوس
 • لجستیک سبز
 • لجستیک ساخت و ساز
 • لجستیک دیجیتال
 • لجستیک نظامی

 

چرا لجستیک مهم است؟

در حالی که تحویل به موقع و به سلامت بسته ها به مشتریان در کل زنجیره تامین از اهمیت بالایی برخوردار است، اما در سال های اخیر به دلیل چند کاناله (Omnichannel) شدن تجارت ها و تحویل سفارشات در همان روز ثبت سفارش، از اهمیت بیشتری برخوردار شده است.

تامین کنندگان، تولید کنندگان، توزیع کنندگان وخرده فروشان، برای پاسخگویی به نیاز مشتریان و تحویل آسان و سریع طیف گسترده ای از کالاها باید فرایندهای لجستیک خود را بهبود بخشند. همچنین آن ها برای بهبود زنجیره تامین، باید فرایندها و سیستم های خود را کامل کنند.

 

مدیریت لجستیک

مدیریت لجستیک بر کارآیی و مدیریت موثر فعالیت های روزانه در رابطه با خدمات و تولید کالاهای نهایی تمرکز دارد. این نوع مدیریت بخشی از مدیریت و برنامه ریزی زنجیره تأمین را تشکیل می دهد، همچنین اجرا و کنترل پیشبرد موثر و جریان معکوس و ذخیره کالاها را بعهده دارد. همانطور که گفته شد، این فرایند به منظور تامین نیازهای مشتری از نقطه مبدا تا محل مصرف انجام می گیرد. هدف اصلی مدیریت لاجستیک، تخصیص مقدار مناسب از یک منبع، در زمان مناسب است. همچنین، نگه داری محصولات در شرایطی مناسب تا زمان تحویل به مشتری های داخلی یا خارجی را تضمین می کند.

از آن جایی که زنجیره تامین کارآمد و رویه های لجستیکی باعث کاهش هزینه ها می شوند و بهره وری را افزایش داده و آن را حفظ می کنند، مدیریت آن از جنبه های مهم هر کسب و کار می باشد. از طرف دیگر، تدارکات غیر استاندارد منجر به تاخیر در تحویل بسته ها، عدم تحقق درخواست های مصرف کننده و درنهایت، باعث فروپاشی تجارت می شود. مصرف کنندگان به طور مستمر خواستار خدمات بهتر هستند، و همین امر باعث شده تا ارائه دهندگان زنجیره تأمین بتوانند خدمات سریع، دقیق و با کیفیتی را ارائه دهند. مدیریت تدارکات وظیفه دارد اطمینان حاصل کند که این هدف تحقق می یابد و رضایت مشتری را در پی خواهد داشت.

همچنین مدیریت لجستیک برای دیده شدن در هر شرکت زنجیره تامین بسیار مهم است. از آنجا که داده های تاریخی تجزیه و تحلیل می شوند و حرکت کالا توسط سیستم های مدیریت حمل و نقل پیشرفته (TMS) ردیابی می شود، لجستیک از این اطلاعات برای بهینه سازی فرآیندها و جلوگیری از ایجاد اختلال احتمالی استفاده می کنند.

علاوه بر این، آشکار بودن زنجیره تامین، زمینه را برای صرفه جویی در هزینه های اصلی در عملیات فراهم می کند. روش های صحیح مدیریت لجستیک، درآمد را افزایش داده و به کسب و کارها امکان کنترل حمل و نقل های ورودی، سازماندهی جریان معکوس کالاها، نگه داشتن موجودی در سطح مطلوب و حمل و نقل در بهترین شرایط را فراهم می کند. همه این عوامل در کاهش هزینه ها نقش دارند.

 

تحول در مدیریت لجستیک

گفته می شود كه مفهوم تداركات تجاری از دهه 1960 دگرگون شده است. لجستیک، با افزایش نیاز شرکت ها به تامین مواد و منابع طی سال های اخیر، همچنین گسترش جهانی زنجیره های تامین به همراه متخصصانی که در زمینه های تخصصی و مهارت های خود رشد کرده اند، گسترش یافت. با پیشرفت هرچه بیشتر به سوی دوران مدرن، پیچیدگی فرایندهای لجستیک، لزوم ایجاد نرم افزار لجستیک و راه اندازی کسب و کارهایی که فقط بر تسریع در حرکت منابع در زنجیره تامین تمرکز دارند را یادآور می شود. شرکت های تولید کننده حتی به جایی رسیده اند که تصمیم می گیرند مدیریت لجستیکی خود را به متخصصان واگذار کنند.

علاوه بر این، در عصر دیجیتال، صنعت لجستیک و زنجیره تامین جهت دیجیتالی کردن فرایندهای داخلی و خارجی خود گام هایی برداشته اند. پیش از این، اینترنت اشیاء (IOT) این امکان را به شرکت ها داده است تا امکانات فیزیکی خود را به صورت دیجیتالی به هم متصل کرده و جریان داده ها را در زنجیره ارزش، فعال کنند.

زنجیره های تامین دیجیتال، درک خاصی به مشتری می دهد و باعث ایجاد شفافیت در فرایند لجستیک می شود، بگونه ای که در آن اجازه ثبت بازخورد در معاملات به آن ها داده شده است. در حال حاضر، هر کاربر احساس می کند که روند کار را کنترل می کند و این در نهایت موجب رضایتمندی مشتری می شود. رضایتمندی عاملی است که هر کسب و کاری باید برای آن تلاش کند. زمانی که فناوری در فرایند لجستیک و زنجیره تامین ورود پیدا کرد، مزایا و فرصت های بی شماری را ارائه داد.مزایایی مانند تجزیه و تحلیل داده های پیشرفته، سهولت مقیاس پذیری، امنیت داده ها، صرفه جویی در هزینه، یکپارچه شدن چندین سیستم، اطلاع از موقعیت مرسوله ها در لحظه و رویه های خودکار.

هنگامی که صحبت از آمیختن مدیریت لجستیک و فناوری می باشد، نرم افزار بیشترین نقش را دارد، زیرا فرآیندهای لجستیکی، بدون وجود یک نرم افزار مناسب نمی توانند بهینه شوند. هدف نرم افزار مدیریت لجستیک، برنامه ریزی، اجرا و کنترل، جریان و ذخیره سازی کالاها، خدمات و اطلاعات مربوطه می باشد.

 

انواع مدیریت لجستیک

مدیریت تامین
مدیریت تامین با برنامه ریزی و هماهنگی مواد مورد نیاز در یک موقعیت و زمان خاص، به منظور پشتیبانی از تولید یا فعالیت، سر و کار دارد. لجستیک تامین باید دارای سیستم حمل و نقل مواد، انبار و به همراه برنامه هایی برای ارزیابی سطح لجستیک تامین در مراحل مختلف این فرایند باشد، تا اطمینان حاصل شود که جریاد مواد با نیاز مصرف کنندگان هم تراز می باشد.

مدیریت توزیع
لجستیک توزیع به مدیریت چگونگی ارسال مواد تامین و ذخیره شده به موقعیت هایی که به آن نیاز وجود دارد می پردازد. این فرایند شامل جابجایی مواد (بارگیری، تخلیه بار و حمل و نقل)، ردیابی موجودی و جزئیات استفاده از محصول است.

مدیریت تولید
این نوع از مدیریت لجستیک، بر مراحل ترکیب منابع توزیع شده در یک محصول نظارت دارد. این مورد می تواند مستلزم هماهنگی بین یک فرایند تولید یا مونتاژ باشد و در مورد کاربردهایی از قبیل تولید نظامی، لجستیک هماهنگی فضا و مناطقی که در آن ها تولید انجام می شود، بکار برده می شود. در ساخت وساز، لجستیک تولید شامل مرحله بندی مصالح برای هماهنگی با مرحله ای که ساخت و ساز در حال انجام است، می شود.

مدیریت معکوس
مدیریت لجستیک معکوس کار فراخوانی مواد وتجهیزات حاصل از تولید بوسیله مونتاژ را انجام می دهد. برای مثال، در مدیریت لجستیکی یک پروژه ساختمانی، برنامه های لجستیک معکوس برای حذف مواد اضافی و بازگشت مواد به یک انبار تجهیزات می باشد.


\n \n \n \n\n