راهنمایی برای منابع مورد نیاز تجارت های کوچک

  • ۲۶ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۵:۰۲
  • مدیریت
  • زمان مطالعه تقریبی : 15 دقیقه

بنگاه های اقتصادی کوچک یا همان Small Businesses یکی از بزرگ ترین محرک های رشد اقتصادی در دنیا می باشند. در یکی از گزارش های اداره کسب و کارهای کوچک (SBA) در سال 2018 مشخص شد که 99.9% از تجارت های ایالات متحده جزو کسب و کارهای کوچک می باشند. این کسب و کارهای کوچک 47.5% از کل مشاغل موجود در آمریکا را در بر می گیرند. اگرچه از سال 1990 به بعد کسب و کارهای بزرگ حدودا 4 میلیون شغل را از بین بردند، اما تجارت های کوچک 8 میلیون شغل جدید را ایجاد کردند. در حقیقت اداره کسب و کارهای کوچک (SBA) گزارش می دهد که از دهه 1990، 66% از مشاغل آمریکا را تجارت های کوچک ایجاد کرده اند.

تجارت الکترونیک یکی از بزرگ ترین عوامل افزایش کسب و کارهای کوچک است. با راحت تر شدن دسترسی به اینترنت، شروع کار در یک تجارت بسیار راحت تر از گذشته است. این که شما یک تجارت بزرگ را شروع کرده باشید یا بخواهید یک کار جانبی را انجام دهید، اینترنت به شما کمک می کند تا راه خود را به درستی طی کنید. در ادامه، ابزارها و منابعی که شما برای شروع بکار به آن ها نیاز دارید گردآوری شده است.

 

4 سوالی که باید قبل از شروع یک کسب و کار از خود بپرسید

ممکن است در ابتدا وسوسه شوید که بدون آمادگی تجارت خود را شروع کنید، مخصوصا اگر درمورد ایده خارق العاده تجاری خود هیجان زده باشید. با این حال، اگر شما صبر کنید و اولویت های خود را مشخص کنید، شانس موفقیت شما در طولانی مدت افزایش پیدا می کند.

در این جا 4 سوال وجود دارد که باید قبل از شروع یک کسب و کار کوچک از خود بپرسید. هرچه پاسخ های شما صادقانه و کامل تر باشد، پایه و اساس کسب و کار شما بهتر خواهد بود. اگر نمی دانید که چطور به این سوالات پاسخ دهید، از یک مربی تجاری کمک بگیرید.

 

1. بازار محصولات ما کجاست؟

بیائید در نظر بگیریم که شما یک ماگ (mug) به شکل تنه درخت ساخته اید. شما آن را دوست دارید و در هنگام نوشیدن قهوه صبحانه خود در تنه یک درخت حس خوبی خواهید داشت. شما تعدادی از این ماگ ها را به دوستانتان می دهید و آن ها نیز این طرح را می پسندند. اگرچه این یک کار عالی به نظر می رسد، ولی به عنوان اقدامی در جهت تحقیقات بازار قابل قبول نمی باشد.

شما برای شناخت بازار محصولات خود باید از موارد دیگری نیز اطلاع داشته باشید. اول اینکه، بازار محصولات شما کجاست؟ تراکم در این بازار هدف به چه اندازه است؟ دوم اینکه، بازار ماگ های جدید و اختصاصی کجاست؟

یک ایده خوب زمانی ارزشمند است که به بازار عرضه نیز نگاهی داشته باشیم. آیا ماگ های خود را به فروشگاه ها خواهید فروخت یا به صورت آنلاین آن را بازاریابی خواهید کرد؟ اگر کسب و کار شما یک تجارت الکترونیک است، تحقیق کنید که بسته بندی و ارسال ماگ های شما چقدر هزینه خواهد داشت؟ اگر هزینه های تکمیل سفارشات الکترونیک شما، قیمت ماگ ها را به دو برابر افزایش دهد، آیا بازار تحمل این قیمت را خواهد داشت؟ آیا با این وجود هنوز می توانید کسب سود کنید؟

 

2. چگونه کسب و کار نو پای خود را قبل از سود آوری، تامین مالی کنیم؟

اگر شما در حال برنامه ریزی برای یک کسب و کار جانبی می باشید، تامین هزینه ها بسیار ساده است. ممکن است شما بتوانید برای بودجه مورد نیاز برای راه اندازی کسب و کار خود را از پس انداز شخصی خود استفاده کنید.

اگر می خواهید که کسب و کار خود را به شغل تمام وقت خود تبدیل کنید، باید به فکر تامین اعتبار برای شروع کار باشید. این فقط سرمایه و هزینه اضافی شما نیست. در بعضی مواقع کسب و کارتان آنقدر بزرگ می شود که شما مجبور به ترک کارهای روزانه خود می شوید.

به این فکر کنید که به زودی می خواهید به طور تمام وقت در کسب و کار کوچک خود مشغول به کار شوید. از خود بپرسید که واقعا در چه زمانی انتظار دارید که سود کسب کنید. سپس مدت زمانی را که انتظار دارید، دو برابر کنید (زیرا کارآفرینان خوش بین هستند). مخارج ماهیانه خود را مشخص کنید. این ایده خوبی است که یک کسب و کار جدید را با داشتن ذخیره ای کافی برای پرداخت صورت حساب ها در ابتدا شروع کنیم. همچنین، در نظر بگیرید که در چه زمانی برای توسعه تجارت خود به استخدام کارمندان جدید نیاز دارید.

آیا پول کافی برای تامین اعتبار راه اندازی کسب و کار خود دارید؟ اگر اینگونه نیست، می توانید برای کاهش بار مالی خود برنامه ریزی کنید تا توسعه کسب و کارتان به آرامی پیش رود. یا می توانید به دنبال تامین اعتبار از منابع بیرونی باشید.

 

3. من از تجارت خود چه نوع بازدهی انتظار دارم؟

آیا شما با چند صد هزار تومان خوشحال می شوید؟ آیا شما باید مخارج یک خانواده پنج نفری با سه فرزند دانشگاهی را تامین کنید؟ یا اینکه انتظار دارید کسب و کارتان هزینه های یک خودروی لوکس را فراهم کند؟

پاسخ به این سوال ها در جهت گیری تجارت جدید، به شما کمک می کند. اگر هدف شما فروش تعدادی از ماگ های طرح تنه درخت می باشد، می توانید با یک برنامه تجاری ساده آن را شروع کنید. اگر شغلی می خواهید که مخارج شما را برای یک سفر دریایی دور دنیا تامین کند، به یک تجارت خیلی بزرگ در زمینه ماگ ها نیاز دارید. ممکن است بخواهید که با یک طراح همکاری کنید تا انواع مختلفی از ماگ ها را تولید کنید. یا ممکن است که به این نتیجه برسید، ایجاد فروشگاه ماگ با بلند پروازی های شما هدفی بسیار ناچیز است. ممکن است به یافتن یک نوع محصول جدید نیاز داشته باشید تا آن ها را با هم بفروشید.

 

4. برای شروع به کار به چه کمک هایی نیاز دارم؟

برای شروع یک کسب و کار کوچک، نیازی به مدیریت ارشد کسب و کار (MBA) نیست. شما حتی نیازی به تجربه اداره کردن یک کسب و کار نیز ندارید. هر کس باید از جایی شروع کند. با این وجود، نیاز نیست که در شروع کار اشتباهات زیادی را مرتکب شوید. تعداد زیادی از منابع در اختیار صاحبان تجارت های کوچک می باشد. می توانید یک مشاور انتخاب کنید یا دوره های متفاوتی را بگذرانید. شما مجبور نیستید که این راه را به تنهایی طی کنید.

 

منابع و آموزش های کسب و کارهای کوچک

هر کس می تواند هنگام شروع یک کسب و کار، از یک کمک کننده استفاده کند. حتی اگر شما یک کارآفرین باشید، داشتن یک راهنما و مربی می تواند بسیار ارزشمند باشد. صرف وقت با یک مربی یا برای آموزش تجارت می تواند در هزینه ها و زمان شما در هنگام شروع به کار کسب و کارهای کوچک صرفه جویی کند.

 

پایه های برنامه ریزی تجاری

هنگامی که تحقیقات بازار خود را انجام دادید و فهمیدید که منابع مالی خود را از کجا تامین خواهید کرد، زمان آن است که برنامه کسب و کار خود را بنویسید. در اینجا نیز برای نوشتن یک برنامه تجاری خوب، نیازی به مدیریت ارشد کسب و کار (MBA) نیست. نکته اصلی این است که بفهمید چه چیزی برای شما مهم است.

برنامه تجارت شما باید همانند اهداف و برنامه استراتژیک، ارزش هایی که شما به تجارت خود می آورید را منعکس کند. شما می توانید برنامه ریزی خود را به اندازه دلخواه خود با جزئیات یا بصورت ساده انجام دهید. نیازی به عالی و کامل بودن برنامه شما نیست. در واقع، اگر برنامه شما به مرور زمان تغییر نکند، ممکن است بعضی از موارد را بصورت اشتباه انجام دهید. برنامه کسب و کار خود را به عنوان یک سند زندگی تصور کنید که به عنوان چشم انداز خود برای تغییرات تجارت خود به روز خواهید کرد.

در حقیقت تنها اشتباهی که در برنامه تجاری خود می توانید انجام دهید، ننوشتن آن است. یک برنامه تجاری می تواند شانس موفقیت کسب و کار کوچک شما را دو برابر کند. با این حال، اگر برنامه ای کتبی داشته باشید، تجارت شما سریع تر رشد خواهد کرد. به علاوه اگر شما قصد گرفتن یک وام تجاری یا جذب یک سرمایه گذار را داشته باشید، داشتن یک برنامه تجاری خوب، یک ضرورت است.

در بسیاری از کشورهای خارجی موسسه هایی وجود دارند که در برنامه ریزی های تجاری به صاحبان کسب و کارها کمک می کنند. در ایران نیز افراد و شرکت هایی در این زمینه ها مشغول به کار هستند و شما می توانید از آنها کمک، مشاوره و آموزش دریافت کنید. البته در سال های اخیر بسیاری از افراد، بدون داشتن تجربه کافی و دانش مورد نیاز در زمینه های مرتبط با کسب و کار، اقدام به برگزاری همایش، فروش مطالب و کلاس های آموزشی می کنند. بهتر است در این خصوص، قبل از پذیرش یک شخص حقیقی یا حقوقی به عنوان مربی، تحقیقات لازم را انجام دهید. تنها داشتن یک پیج در اینستاگرام با تعداد فالور بالا، نشان از بالا بودن اعتبار حرفه ای یک شخص نیست.

توسعه تجارت نوپا

از کجا باید کسب و کار کوچک خود را شروع کرد؟

در دنیای امروزه که عصر ارتباطات است، شروع کردن یک کسب و کار کوچک، حتی از آشپزخانه منزل کارساده ای است. اگر دنبال مشاغل جانبی هستید، ممکن است یک کسب و کار در خانه برای شما عالی باشد. اگر شما می توانید در حالی که روی صندلی خود نشسته اید درآمد داشته باشید، چرا این کار را انجام ندهید؟

اگر شما برنامه ای برای گسترش کسب و کار خود دارید، برای اداره کردن آن در خانه با محدودیت هایی روبرو هستید. ممکن است همسر و فرزندان شما در روند کاری شما اخلال ایجاد کنند. خانه شما پر از عوامل حواس پرتی می باشد، هر چیزی از لباسشویی تا دیگر وسایل ممکن است بهره وری شما را کاهش دهد.

اگر خانه شما به اندازه کافی بزرگ است که یک فضای اختصاصی را برای شما فراهم می کند، این می تواند راهی برای صرفه جویی هزینه ها در ابتدای راه باشد. با این حال، شما باید از قوانین اداره اماکن آگاهی داشته باشید. این قوانین می توانند بر توانایی شما در راه اندازی کسب و کارها در خانه تاثیر گذار باشند. اگر تجارت شما عمومی است، دانستن قوانین منطقه بندی و مجوزها بسیار مهم می باشد.

برخی از گزینه های اجاره ای، انعطاف پذیری زیادی را به شما می دهد. همکاری با دیگران، این اجازه را به شما می دهد که در صورت لزوم از یك دفتر یا اتاق كنفرانس مشترک استفاده كنید. این می تواند به صرفه تر از پرداخت هزینه برای اجاره ی یک فضای اختصاصی باشد. اگر میخواهید که یک تجارت الکترونیکی را راه اندازی کنید، می توانید با یک انبار تکمیل سفارشات قرارداد همکاری ایجاد کنید تا ذخیره سازی و حمل و نقل محصولات شما را بعهده بگیرد. این مورد به شما این امکان را می دهد تا نسبت به نیاز خود فضای کمتر یا بیشتری از انبار را اشغال کنید، زیرا موجودی شما دائما در حال نوسان است.

 

تأمین مالی کسب و کارهای کوچک

انتخاب بهترین گزینه برای تامین مالی شما، به آن چه که می خواهید بفروشید بستگی دارد. دیگر عواملی که باید به آن توجه کنید، نحوه ورود شما به بازار، به علاوه برنامه های بلند مدت برای تجارت شما می باشد.

برای راه اندازی یک کسب و کار بزرگ به سرمایه گذاری بیشتری نیاز دارید. شما برای تهیه موجودی، فضا و تجهیزات به بودجه احتیاج دارید. علاوه بر این، شما باید این هزینه ها را از جیب خودتان بپردازید تا زمانی که تجارت شما سود آور شود.

چند نوع تامین مالی وجود دارد که هر کدام مزایا و معایب خاص خود را دارد.

تامین مالی توسط خود افراد

تامین منابع مالی کسب و کارهای کوچک، توسط خود افراد صاحب آن کسب و کار را Bootstrapping می گویند. مزیت این روش این است که تجارت شما مسئولیت پرداخت بدهی های شرکت را بر دوش ندارد. اگر تجارت شما با شکست مواجه شد، دیگر مجبور نیستید که اقساط وام هایی را بدهید که برای شما نتیجه ای نداشته اند.

نکته ی منفی این نوع از سرمایه گذاری این است که، کمبود بودجه می تواند رشد شما را محدود کند، مگر اینکه پس انداز زیادی داشته باشد. علاوه بر این، اگر شما از همه ی پس انداز بازنشستگی، یا از همه ی ذخیره خود استفاده کنید، به نوعی با آینده مالی خود قمار کرده اید.

هوشمندانه است که به بهترین اتفاقات امید داشته باشید، اما در هنگام شروع یک تجارت جدید باید خودتان را برای بدترین حالات نیز اماده کنید. قبل از اینکه خطر کنید و همه پس انداز بازنشستگی خود را در این را خرج کنید، به دیگر راه های تامین سرمایه گذاری نیز نگاهی بیاندازید.

خانواده و دوستان

خانواده و دوستان خود را هم به عنوان مشتری تجارت خود و هم پشتیبان مالی نباید نادیده گرفت. ممکن است نزدیک ترین و عزیز ترین افراد از سرمایه گذاری در کسب و کار شما خوشحال شوند.

اطمینان حاصل کنید که با کسانی که کسب و کار شما را پشتیبانی می کند شفاف هستید. توافق نامه های مالی را به صورت کتبی بنویسید تا بعداً از سوء تفاهم جلوگیری شود. همچنین، مطمئن شوید که سرمایه گذاران شما، ریسک سرمایه گذاری در یک سرمایه گذاری آزمایش نشده را درک می کنند.

سرمایه گذاری جمعی یا Crowdfunding

سرمایه گذاری جمعی روشی فزاینده برای تامین مالی یک تجارت جدید است. همچنین می توانید از یکی از این پلتفرم ها برای راه اندازی محصول جدید در یک تجارت قدیمی استفاده کنید. برخی از کسب و کارها در آزمایش بازار، از این نوع روش تأمین مالی استفاده می کنند.

دو مورد از بزرگترین پلتفرم های جهانی برای جمع آوری سرمایه گذاری جمعی Kickstarter و Indiegogo هستند. مدل های بودجه آنها متفاوت است. پلتفرم Indiegogo به شما این امکان را می دهد که سرمایه گذاری را به صورت ثابت یا انعطاف پذیر انجام دهید. سرمایه گذاری انعطاف پذیر یعنی شما می توانید هر مقدار سرمایه را جذب کنید، چه 2 نفر سرمایه گذار داشته باشید چه 2000 نفر.

در مدل تامین اعتبار ثابت، شما یک هدف سرمایه گذاری را تعیین می کنید. اگر شما به هدف خود نرسید، شما هیچ پولی را دریافت نمی کنید و سرمایه گذاران شما سرمایه ی خود را پس می گیرند. Kickstarter فقط این مدل تامین سرمایه را ارائه می دهد، که آن را همه یا هیچی می نامد. بودجه ثابت تضمین می کند که شما به اندازه کافی برای تولید محصول یا پاداش هایی که به سرمایه گذاران خود وعده داده اید، منابع مالی اندوخته کنید. اگر کسب و کار نوپای شما برای سود دهی به یک تعداد سفارش حداقلی نیاز دارد، این مدل از سرمایه گذاری جمعی برای شما مناسب است.

هر دوی این پلتفرم های سرمایه گذاری جمعی، مبلالغی را برای پردازش تراکنش ها، بعلاوه هزینه های پلتفرم از بودجه جمع آوری شده کسر می کنند. با این حال، شما با پیش فروش محصولات خود قبل از تولید، بودجه تولید اولیه خود را تأمین کنید. تنها وظیفه شما این است که قول های خود به پشتیبانان را عملی کنید. به علاوه، شما یک بستر عالی برای آزمایش محصول جدید خود دارید.

وام های تجاری

راه های مختلفی برای دریافت وام از موسسات مالی و اعتباری برای توسعه کسب و کارهای کوچک، خانگی و زودبازده وجود دارد. در بیشتر موارد شما به یک برنامه مدون توسعه کسب و کار و چندین روش برای تعهد بازپرداخت وام خود نیاز دارید. گاهی اوقات نیز یک قرارداد بالقوه تجاری می تواند در کسب وام به شما کمک کند.

روش دیگری برای یافتن سرمایه لازم برای راه اندازی کسب و کار، یک برنامه کمک بلاعوض به تجارت های کوچک می باشد. کمک های بلاعوض برخلاف وام، نیازی به بازپرداخت ندارد. کمک های مالی اغلب در یک گروه خاص، مانند کمک های مالی برای زنان شاغل،ا فراد معلول و... قرار می گیرند.

 

مجوز و مالیات

شما هنوز باید تصمیماتی برای شروع به کار تجارت کوچک خود بگیرید. برای محافظت از خود و کسب و کار خود، باید اطمینان حاصل کنید که قوانین و مقررات مربوط را رعایت می کنید. عدم انجام این کار در شروع کار شما می تواند منجر به ایجاد مشکل در مسیر شما شود. به ویژه اگر می خواهید کسب و کارتان را توسعه دهید، کسب اطلاعات در این زمینه امری مهم است.

اگر فکر کارکردن طبق قوانین برای شما سخت به نظر می رسد، نگران نباشید، چون اینطور نیست. ممکن است بروکراسی و کاغذ بازی های اداری در ابتدا برای شما گیج کننده باشد، اما بزودی از پس آن ها بر خواهید آمد. در بعضی از مواقع، شغل شما ممکن است تا حدی رشد کند که پرونده های مالیاتی و نظارتی برای شما خیلی زیاد باشد. این زمان خوبی است که حسابداری شرکت خود را به یک فرد حرفه ای تحویل دهید.

در اینجا برخی از مراحلی که برای اطمینان از اینکه تجارت کوچک شما در حال توسعه و پیشرفت است، باید انجام دهید، آورده شده است.

دریافت مجوز تجاری از شهر یا منطقه خود: با توجه به نوع کسب و کار، شما ممکن است نیاز به کسب پروانه کسب یا ثبت شرکت داشته باشید.

دریافت مجوز مالیات بر فروش: اگر کالا یا خدمات مشمول بر مالیات ارائه می دهید، باید به فکر تهیه دفاتر مالیاتی باشید. اگر یک فروشنده تجارت الکترونیک هستید، ممکن است لازم باشد مجوزهای فروش را در چند حوزه قضایی دریافت کنید.

ثبت نام تجاری خود: با ثبت نام در مراجع مربوطه، از نام تجاری و برند خود محافظت کنید.

تشکیل پرونده برای ثبت اختراع و علائم تجاری: اگر محصول شما یک اختراع یا تولید جدید است و می خواهید از آن محافظت کنید، باید آن را به ثبت برسانید. ایده خوبی است که حداقل برای ثبت اختراع (هرچند روندی طولانی دارد) اقدام کنید.

قوانین تجارت را بیاموزید: باید با قوانینی که در مورد کسب و کارهای کوچک اعمال می شود ، آشنا شوید.

 

آماده شروع بکار تجارت کوچک خود شوید

علاوه بر منابعی که در این مقاله ذکر شد، حتماً منابع محلی خود را بررسی کنید. انجمن های تجاری، اتاق های بازرگانی و باشگاه ها فرصت های پشتیبانی، مشاوره و شبکه سازی را ارائه می دهند.

اکنون زمان بسیار خوبی برای شروع یک کسب و کار کوچک است. موانع شروع به کار در این عرصه بسیار کم و امکانات برای موفقیت زیاد می باشد. قبل از شروع یک تجارت کوچک، چیزهای زیادی برای دانستن وجود دارد. خوشبختانه، شما می توانید برای حمایت، در هر مرحله، از منابع قدرتمند استفاده کنید.


\n \n \n \n\n