راهنمایی برای روش های انتخاب و بسته بندی سفارشات

  • ۳۰ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۷:۴۴
  • مدیریت
  • زمان مطالعه تقریبی : 14 دقیقه

روش های جمع آوری و بسته بندی سفارشات، یک علم و هنر است. مدیریت موجودی و نرم افزار جمع آوری و بسته بندی مناسب، به شما در ارسال سفارشات با حداکثر سرعت و دقت کمک می کند.در ادامه راهنمایی برای روش های جمع آوری و بسته بندی مرسولات و سفارشات شما آمده است.

 

جمع آوری، بسته بندی و حمل و نقل: قلب تکمیل سفارشات

ممکن است شما خدمات جمع آوری و بسته بندی خود را از یک شرکت ارائه دهنده خدمات لجستیک طرف سوم (3PL) دریافت کنید، یا خودتان فرایند تکمیل سفارشات را مدیریت کنید. در هر صورت فرایند اصلی جمع آوری و بسته بندی یکسان است.

دریافت سفارشات: کانال های فروش تجارت الکترونیک شما با سیستم های انبارداری شما یکپارچه می باشند. زمانی که یکی از مشتری های شما، سفارشی را ثبت می کند، نرم افزار موجود در انبار تکمیل سفارشات شما، یک لیست از کالاهایی که باید برای مشتری ارسال شود را ایجاد می کند.

جمع آوری سفارشات: یک کارگر انبار، لیست کالاهای یک سفارش را دریافت می کند، و کالاهای سفارش داده شده را از قفسه های انبار برمی دارد. این هسته اصلی خدمات جمع آوری و بسته بندی است. در این جا استراتژی ذخیره موجودی و روش های جمع آوری و بسته بندی مهم می باشند. آن ها کارآیی و موثر بودن این مرحله از فرآیند را تعیین می کنند. بسته به حجم فروش، انواع روش ها برای کسب و کارهای مختلف بهتر عمل می کنند.

بسته بندی سفارشات: سفارش به ایستگاه بسته بندی، جایی که در آن جا بصورت ایمن بسته بندی، چسب کاری و برای ارسال برچسب زده شده، منتقل می شوند.

حمل و نقل سفارشات: سفارشات بر روی سکوی بارگیری، دسته بندی می شوند. در بازه های زمانی مشخص در روز، سفارشات برای بارگیری و حمل و نقل آماده می باشند.

ممکن است ارسال سفارشات ساده به نظر برسد. با این حال، در واقع یک علم پیچیده در پشت روش های جمع آوری و بسته بندی کارآمد وجود دارد. آگاهی از این روش ها و استراتژی ها می تواند به شما در مدیریت بهتر کسب و کار کمک کند. شما چه صاحب یک فروشگاه الکترونیکی کوچک باشید، چه صاحب یک فروشگاه آنلاین با سرمایه چند میلیون دلاری، آگاهی از این روش ها برای شما مفید می باشد.

 

روش های جمع آوری و بسته بندی سفارشات کدامند؟

زمانی که شما آغاز به جمع آوری، بسته بندی و حمل و نقل کالاهای خود می کنید، با روش هایی که در زندگی شما مورد استفاده قرار می گیرد شروع می کنید. ممکن است شما برای ساماندهی موجودی خود، به همان روشی که کمد لباسی خود را سازماندهی می کنید، عمل کنید. یعنی تمام شلوارها و پیراهن ها بر اساس رنگ در کنار هم مرتب کرده باشید. شما همچنین می توانید سفارشات خود را مانند بسته بندی کردن برای یک دوست، بسته بندی کنید. یعنی، کالاهای یک سفارش را جمع آوری کنید و آن ها را در یک زمان و در یک بسته پکیج کنید.

در ابتدا ممکن است این روش برای تجارت الکترونیکی شما کارآمد باشد. با این وجود، زمانی که کسب و کار شما رشد کرد، باید استراتژی های متفاوتی را به کار بگیرید. حتی اگر خارج از گاراژ خود کار کنید، روش های بهتر جمع آوری و بسته بندی می تواند باعث کاهش اشتباهات و مرجوعی ها شود. با این روش، شما در مخارج خود صرفه جویی کرده و همچنین مشتریان شما خوشحال تر می شوند.

روش های جمع آوری وبسته بندی که برای تجارت شما مناسب باشد، بستگی به اندازه و نوع محصولات شما دارند. با رشد و گسترش کسب و کارتان، شما باید شیوه های جمع آوری، بسته بندی و حمل و نقل خود را تغییر دهید. در اینجا چند روش اساسی جمع آوری و بسته بندی آورده شده است که بسیاری از شرکت های تجارت الکترونیک برای تکمیل سفارشات خود از آن ها استفاده می کنند.

 

جمع آوری کالا به کالا (Piece Packing)

در این روش جمع آوری، شما یک لیست که شامل کالاهای سفارش داده شده در یک سفارش است را در اختیار دارید. شما در انبار حرکت می کنید و کالاهای ثبت شده در سفارش را از قفسه ها برمی دارید. زمانی که شما موارد مورد نیاز را جمع کردید، سفارش را برای بسته بندی به ایستگاه مربوطه می رسانید. اگر کسب و کار شما کوچک باشد، ممکن است روزانه فقط چند سفارش داشته باشید. در این حالت، این روش از جمع آوری و بسته بندی، ساده ترین راه انتخابی می باشد.

 

جمع آوری دسته ای (Batch Picking)

اگر سفارشات شما به اندازه ای باشد که بتوانید آن ها را بصورت دسته ای سازماندهی کنید، جمع آوری دسته ای (Batch Picking) برای شما کارآمد خواهد بود. هر دسته از سفارش ها برای مواردی که در همان منطقه انبار وجود دارند می باشد. هدف از جمع آوری سفارشات بصورت دسته ای این است که به جمع کننده های سفارش موثرترین مسیر در انبار را ارائه کنید. اگر یکی از محصولات برای چند سفارش مورد نیاز باشد، منطقی است که آن سفارشات را با هم جمع آوری کنید. این مورد در زمان رفت و آمد جمع کننده های سفارشات صرفه جویی خواهد کرد و سفارشات شما سریع تر تکمیل می شوند.

حتی اگر کسب و کار شما کوچک باشد، می توانید از جمع آوری دسته ای استفاده کنید. توجه داشته باشید که هر روز، همه­ سفارشات را با هم جمع آوری کنید. این روش بسیار موثرتر از زمانی می باشد که هر سفارش را وقتی که دریافت کردید، جمع آوری و بسته بندی کنید. وقتی که شما همه سفارشات را بصورت یکباره جمع آوری کنید، می توانید آن ها را دسته بندی کنید. نرم افزار جمع آوری و بسته بندی می تواند در دسته بندی سفارشات برای جمع آوری کارآمد سفارشات به شما کمک کند.

 

جمع آوری منطقه ای (Zone Picking)

جمع آوری منطقه ای یک شیوه مناسب برای انبارهای بزرگ تر تکمیل سفارشات می باشد. جمع کننده سفارش ها در یک منطقه از انبار می مانند و کالاهایی را که در آن منطقه می باشند، برای یک دیگر جمع می کنند. سپس آن ها سفارش را به سمت یک کارگر در منطقه بعدی ارسال می کنند. بعد از آن که سفارش از تمام مناطقی که کالاهای موجود در لیست سفارش در آن وجود دارد، عبور کرد، به ایستگاه بسته بندی ارسال می شود.

در انبار تکمیل سفارشات شما، جمع آوری منطقه ای به یک هماهنگی پیچیده ای نیاز دارد. قطعا به یک نرم افزار مدیریت انبار، برای کمک به شما در مدیریت کردن انبار نیاز خواهید داشت.

 

جمع آوری موجی (Wave Picking)

جمع آوری موجی، ترکیبی از جمع آوری دسته ای و منطقه ای می باشد. کارگران، کالاهای موجود در یک ناحیه را برای دسته ای از سفارش ها (نه یک سفارش به تنهایی) جمع آوری می کنند. سپس آن دسته از سفارش ها را برای جمع آوری به منطقه بعدی می فرستند.

 

انتخاب و بسته بندی سفارشات

 

استراتژی های ذخیره سازی موجودی

ممکن است بسیاری از جنبه های تجارت الکترونیکی، برای شما احساس بصری داشته باشد. ممکن است شما در تجارت سر رشته داشته باشید. همچنین ممکن است در ساماندهی روند کاری خود حرفه ای باشید. با این حال، زمانی که می خواهید موجودی انبار خود را مدیریت کنید، باید جنبه بصری را نادیده بگیرید. هرج و مرج دوست شماست.

اگر شما یک کسب و کار کوچک را شروع کرده اید، احتمالا در ابتدا کالاهای مشابه را در کنار هم ذخیره کرده باشید، که به این روش Like with Like گفته می شود. اگر شما لباس های زرد و آبی می فروشید، احتمالا لباس های آبی اندازه های کوچک، متوسط و بزرگ را در یک قفسه می گذارید. همچنین لباس های زرد را روی قفسه بعدی می گذارید.

این یک روش معقول سازماندهی موجودی است. این یک روش منطقی برای سامان دادن به کمد لباسی و کشوها می باشد. تصور کنید که تعدادی از جوراب های خود را در کشوی ژاکت ها و ژاکت خود را در جای تیشرت ها گذاشته اید. هر روز صبح باید زمان زیادی را برای یافتن لباس های خود صرف کنید.

اما روش های جمع آوری و بسته بندی شما زمانی بهتر نتیجه می دهد که، ذخیره موجودی به این روش سازماندهی نشود. زمانی که همه اندازه های لباس زرد رنگ را در یک قفسه قرار دهید، ممکن است بجای لباس اندازه متوسط، اندازه بزرگ آن را بردارید. در ادامه اگر شما متوجه اشتباه خود شدید، باید برگردید و اندازه درست ثبت شده در سفارش را بردارید. و اگر متوجه آن نشدید مشتری ناراضی و ناراحت خواهد شد.

برای جمع آوری، بسته بندی و حمل و نقل دقیق با استفاده از سیستم Like with Like، حرکت شما کند خواهد بود. جمع آوری آهسته، باعث هدر رفت زمان و کاهش سود شما خواهد شد. برای حرکت سریع، باید در ذخیره سازی موجودی خود از هرج و مرج (Chaos) استفاده کرد.

 

مدیریت موجودی به روش هرج و مرج

در سیستم های مدیریت موجودی هرج و مرج، کالاهای خود را بصورت تصادفی در قفسه ها قرار می دهید. یک محصول هرگز در کنار یک محصول مشابه قرار نخواهد گرفت. لباس های زرد رنگ سایز کوچک در کنار صندل های قهوه ای اندازه 6 قرار می گیرند. همچنین لباس های بزرگ آبی در کنار چتر ساحلی قرار می گیرند، و چینش هایی از این قبیل. هنگامی که شما می خواهید یک لباس آبی رنگ بزرگ را برای یک سفارش بردارید، به قفسه لباس های آبی در کنار چترهای ساحلی می روید. در آن قفسه، تنها لباس آبی را که می توانید انتخاب کید، اندازه بزرگ آن که در سفارش هم ثبت شده است می باشد. در این صورت شما بجای یک لباس آبی، یک چتر ساحلی را بر نمی دارید، پس نرخ اشتباه شما پایین می آید.

برای انجام کار ذخیره سازی موجودی به این روش، به نرم افزار مدیریت موجودی نیاز دارید. نرم افزار، محصولات موجود در انبار شما را ترسیم می کند. در هنگام چاپ کردن برگه ی فاکتور که کالاهای سفارش در آن ثبت شده اند، هر محصول یک آدرس جایگاه خواهد داشت. همچنین نرم افزار می تواند، کارآمدترین مسیر را در انبار ترسیم کند، بنابراین شما سریع تر می توانید سفارشات را جمع آوری کنید.

 

مدیریت موجودی بر اساس اندازه و رتبه کالاها

دو نوع دیگر ذخیره موجودی وجود دارد. هر یک از این موارد را می توان با رویکردی بر ذخیره سازی بر اساس هرج و مرج، برای مدیریت موجودی ترکیب کرد. روش ذخیره سازی موجودی بر اساس حجم، SKU (واحد نگهداری موجودی)هایی را که حجم بیشتری از معاملات شامل می شوند را در نزدیک ایستگاه بسته بندی قرار می دهد. همچنین محصولاتی که روند فروش آهسته ای دارند، در مناطق دورتر ذخیره می شوند. این کار، مراحلی را که جمع کنندگان سفارش ها در طول روز انجام می دهند، کاهش می دهد.

یکی دیگر از سیستم های ذخیره موجودی، مبتنی بر کلاس است. کالاها بر اساس یک ویژگی مشترک، به کلاس های مختلف طبقه بندی می شوند. نرخ گردش مالی یکی از راه های طبقه بندی محصولات است. گزینه دیگر طبقه بندی، نحوه بسته بندی کالاها می باشد. همچنین، محصولات بزرگ تری که دیگر نیازی به جعبه برای بسته بندی ندارند، می توانند با هم در یک کلاس قرار بگیرند. شما می توانید کالاهایی را که با کاغذ کرافت بسته بندی می شوند را در یک کلاس و آن هایی را که با پلاستیک حبابدار بسته بندی می شوند را در یک کلاس دیگر قرار دهید.

 

سیستم های جمع آوری سفارشات بر اساس قفسه های متحرک

یکی از نوآوری های جدید در روش های جمع آوری و بسته بندی، سیستم های جمع آوری سفارشات بر اساس قفسه های متحرک یا MSOP می باشند. در این سیستم، ربات ها، قفسه های متحرک کالا را به سمت جمع کننده سفارشات می آورند، سپس آن ها را به جای خود برمی گردانند. این جمع کننده در حالی که ربات ها قفسه های محصولات را به عقب و جلو می چرخانند، ثابت می ماند.

 

برترین شیوه های بسته بندی سفارشات

زمانی که شما به قسمت جمع آوری و انتخاب رسیدید، چند نکته وجود دارد که باید مورد توجه قرار بدهید. برای محافظت از محصولات به مواد پر کننده جعبه به میزان کافی نیاز دارید. اما شما باید محصولات را در جعبه های کوچک تر ارسال کنید تا هزینه های وزن حجمی کاهش یابد.

اگر در طول فرایند بسته بندی چند مورد از بهترین کارها را انجام دهید، می توانید اشتباهات، مرجوعی ها و هزینه های حمل و نقل را کاهش دهید.

  • برای هر سفارش، کالاها را مجددا بررسی کنید که مطمئن شوید کالای داخل فاکتور با محصولی که برداشته اید یکسان می باشد.
  • افراد مشغول در قسمت بسته بندی، اندازه جعبه های مورد نیاز هر سفارش را حدس نزنند. برای محاسبه اندازه جعبه هایی که برای هر سفارش مورد نیاز است، از نرم افزارهای جمع آوری و بسته بندی استفاده کنید.
  • برای بهبود روش های جمع آوری و بسته بندی، دستورالعمل مواد پر کننده هر سفارش را تهیه کنید. این کار به افراد بسته بند این امکان را می دهد تا به سرعت به مواد پر کننده مناسب برای هر سفارش دسترسی داشته باشند.

بعد از اینکه سفارشات شما بسته بندی شدند، به سمت سکوی بارگیری هدایت می شوند. بسته ها را می توان بر اساس حاملان آن بسته ها دسته بندی کرد.

 

نرم افزار جمع آوری و بسته بندی

نرم افزار جمع آوری و بسته بندی، با مراحلی در انجام جمع آوری، بسته بندی و حمل و نقل کارآمد و با دقت به شما کمک می کند. نرم افزار تکمیل سفارشات می تواند کارهای تولید بارکدها، دسته بندی سفارش ها و مدیریت موجودی را انجام دهد.

گزینه های زیادی در مبحث انتخاب نرم افزارهای جمع آوری و بسته بندی وجود دارد. ممکن است شما بخواهید که از چند برنامه در کنار یکدیگر استفاده کنید. این به شما این امکان را می دهد که یک بسته نرم افزاری مدیریت انبار ایجاد کنید که دقیقاً ویژگی های مورد نیاز شما را دارد.

 

آیا زمان برون سپاری خدمات جمع آوری و بسته بندی شما رسیده است؟

اگر تجارت الکترونیکی شما فراتر از ظرفیت تکمیل سفارشات شما رشد کرده است، راه حل دیگری وجود دارد. می توانید خدمات جمع آوری و بسته بندی سفارشات خود را به یک شرکت ارائه دهنده خدمات لجستیکی طرف سوم (3PL) برون سپاری کنید.

زمانی که شما از یک انبار تکمیل سفارشات استفاده می کنید، از مزایای یک تیم حرفه ای بهره مند می شوید. همچنین تکمیل سفارشات شما با استفاده از جدیدترین روش های جمع آوری و بسته بندی انجام خواهد شد. با این کار می توانید دقت سفارشات را افزایش، و هزینه های حمل و نقل را کاهش دهید.

در این جا فقط چند مورد از گام هایی که برای اطمینان از مناسب بودن خدمات جمع آوری و بسته بندی مورد نیاز است را آورده ایم.

  • از نرم افزارهای سفارشی مدیریت انبار استفاده کنید و بطور مداوم آن را به روز کنید. این بهترین روش برای ارائه جدیدترین و بهترین راه حل های تکمیل سفارشات می باشد.
  • با استفاده از بارکد اسکنر، هر محصول و سفارش را چند مرتبه اسکن کنید. این کار باعث می شود که جمع کننده های سفارشات نتوانند یک محصول را در یک سفارش اشتباه بگذارند و هر سفارش را در هنگام بسته بندی مجددا بررسی کنید.
  • برای هر سفارش ابعاد جعبه مناسب آن را بصورت دقیق محاسبه کنید.

اگر تجارت شما در حال رشد سریع می باشد، برون سپاری می تواند شما را از دردسرهای بعدی نجات دهد. اگر نیاز شما به خدمات جمع آوری و بسته بندی بیش تر از حد توان شما برای ارسال سفارشات می باشد، این می تواند روند گسترش شما را کند نماید. یک انبار تکمیل سفارشات طرف سوم، می تواند مقدار زیادی از فضا و منابع سرمایه شما را آزاد کند. این باعث می شود که کسب و کار شما فضای بیشتری برای توسعه در اختیار داشته باشد.

 

کدام یک از روش های جمع آوری و بسته بندی برای تجارت الکترونیکی شما مناسب می باشد؟

بیشتر کسب و کارهای الکترونیکی، کار خود را در اندازه ای کوچک شروع کرده اند. این که در ابتدا خدمات جمع و آوری و بسته بندی را خودتان بصورت درون سازمانی انجام دهید، منطقی می باشد. هنگامی که کسب و کارتان رشد کرد، نرم افزارهای جمع آوری و بسته بندی سفارشات می توانند تا جایی که حجم سفارش ها خیلی زیاد نشده اند به شما کمک کنند. همچنین انجام کارهای جمع آوری و بسته بندی سفارشات توسط خودتان، این زمینه را برای شما فراهم می کند تا با انواع روش های تکمیل سفارشات آشنا شوید. این آشنایی شما را در موقعیت بهتری قرار می دهد، تا بتوانید شرکت ارائه دهنده خدمات مناسب خود را انتخاب کنید. بدین ترتیب، زمانی که شما آماده برون سپاری فرایند تکمیل سفارشات خود هستید، می توانید با اطمینان بیشتری انتخاب کنید.

راه حل صحیح خدمات جمع آوری و بسته بندی برای کسب و کار شما، به اندازه و مسیر توسعه تجارت شما بستگی دارد.


\n \n \n \n\n