راه حل های موفقیت در روش جذب سرمایه جمعی (Crowdfunding)

  • ۰۱ اسفند ۱۳۹۸ - ۲۱:۵۷
  • مدیریت
  • زمان مطالعه تقریبی : 10 دقیقه

جذب سرمایه جمعی یا همان Crowdfunding، به کار آفرینان و مخترعین امکان دسترسی بیشتری به سرمایه، برای راه اندازی شرکت نوپا یا ایده های خود را می دهد. شاید شما نتوانید برای ایده خود کمک های مالی اولیه که به "سرمایه بذر افشانی" (Seed Money) معروف است، یا سرمایه سری A را از یک شرکت سرمایه گذاری به دست آورید، اما پشتیبانان سایت های Kickstarter یا Indiegogo این کمک های مورد نیاز را به شما ارائه می دهند. جذب سرمایه جمعی شامل هر چیزی از ساعت هوشمند Pebble گرفته تا بازی کارتی Exploding Kittens و فیلم هایی مانند Veronica Mars را شامل می شود. شیوه جذب سرمایه جمعی یا همان کراود فاندینگ فقط برای کسب و کارهای نوپا استفاده نمی شود، بلکه شرکت هایی که از قبل وجود داشته اند نیز می توانند برای تولید محصولی جدید از این روش سرمایه گذاری استفاده کنند.

بیشتر پروژه هایی که به وسیله سرمایه گذاری جمعی تامین سرمایه می شوند، در پایان هدایایی را برای سرمایه گذاران و پشتیبانان در نظر می گیرند. معمولا پروژه هایی که محصولاتی را تولید یا توسعه می دهند، محصول نهایی خود را برای ایجاد انگیزه به سرمایه گذاران هدیه می دهند.

یکی از مواردی که بصورت مشترک در پروژه هایی با سرمایه جمعی وجود دارد، نیاز به تکمیل سفارشات (Fulfillment)، می باشد. در پایان هر کمپین در Kickstarter و Indiegogo، که بطور کامل تامین سرمایه شده است، یک انبار پر از محصول وجود خواهد داشت که نیاز است به دست سرمایه گذاران برسند.

حمل و نقل پاداش ها نسبت به گذاشتن محصولات در یک جعبه و برچسب زدن روی ان ترجیح داده می شود. اجرای روش جذب سرمایه جمعی، نزدیکترین ارتباط شما با مشتریانی است که با رشد تجارتتان وفادارترین مخاطب شما خواهند بود. اجرای دقیق و حرفه ای این روش می تواند محصولات شما را در بهترین شرایط روانه بازار کند و باعث موفقیت کسب وکار شما شود.

 

پایه و اساس تحقق روش جذب سرمایه جمعی

احتمالا زمانی که هزینه های راه اندازی کسب و کار خود را محاسبه کردید، متوجه ریز هزینه های تولید نیز شده اید. اما اگر شما نیز مانند بسیاری از تجارت های کوچک نوپا هستید، ممکن است فراموش کرده باشید که هزینه های تکمیل سفارشات، شامل هزینه های انبارداری و حمل و نقل را محاسبه کنید.

شما می توانید هر محصولی را با دستان خودتان بسته بندی کنید، و ممکن است برای این کار وسوسه شوید. به هر حال، کیت علمی Geode و طرح دوچرخه جدید Spiffy، را در کودکی به یاد می آورید. شما، ماه ها یا سال ها هست که برای توسعه محصولاتتان تلاش می کنید و می خواهید مطمئن شوید که آن ها به بهترین نحو ممکن به دست مشتریانتان می رسند.

با این حال، انجام دادن این کار به تنهایی می تواند مشکلات بیشتری نسبت به آن چیزی را که پیش بینی کرده بودید پیش آورد. هنگامی که یک پشتیبان تصمیم می گیرد تا کیت های علمی Geode را برا معلمان علوم ایالت ایلینویز خریداری کند، شما با یک خانه پر از کیت های علمی روبرو می شوید. اگر انبار داری شما به شیوه صحیح انجام نگیرد، در معرض خطراتی از قبیل جعبه های آسیب دیده، محصولات گمشده و کاهش سود دهی قرار خواهید گرفت. در مورد دوچرخه، شما احتمالا فضا و توانایی اداره بسته بندی هر یک از آن ها در جعبه مخصوص و تنظیم زمان تحویل محصولات را ندارید.

تکمیل سفارشات مانند عضله برای تجارت الکترونیک شما عمل می کند. یک ارائه دهنده خدمات انبارداری برای روش تحقق سرمایه گذاری جمعی می تواند محصولات را از زمان رسیدن از طرف تولید کننده رهگیری و انبار کند. شما لیست سرمایه گذاران را تهیه می کنید، و انبار تحقق سرمایه گذاری جمعی، پاداش های انتخابی را به آن ها می رساند، سپس محصولات شما را بسته بندی و ارسال می کند.

شرکت های ارائه دهنده خدمات تکمیل سفارشات در برخورد با بسته های عمده و اندازه ی بزرگ تخصص دارند. آن ها می توانند اقتصادی ترین گزینه های حمل و نقل و تخفیفات نسبت به حجم بسته ها را ارائه دهند.

زمانی که تحقق سرمایه گذاری جمعی را برای ارسال پاداش ها انتخاب می کنید، نباید از نظارت شخصی خودتان غافل شوید. یک انبار تکمیل سفارش خوب می تواند مواد اضافی را در هر جعبه بگذارد. شما می توانید یک نامه شخصی، یک کاتالوگ از محصولات دیگر یا حتی یک جایزه برای تشکر، برای سخاوتمندترین سرمایه گذاران ارسال کنید.

برون سپاری انجام سرمایه گذاری جمعی می تواند زمینه ی کنترل کیفیت و حذف اشتباهات تازه کاران در بسته بندی و ارسال که موجب نارضایتی سرمایه گذاران می شود را فراهم می کند. انبار تحقق سرمایه گذاری جمعی شما می تواند این اطمینان را به شما بدهد که صندلی های بادی شما بدون هیچ گونه آسیبی می رسند و یا حمل ونقل عینک های شما بدون شکستگی انجام می شود.

 

موفقیت در روش جذب سرمایه جمعی

شرکت جذب سرمایه جمعی Kickstarter

صدها شرکت جذب سرمایه جمعی وجود دارد، اما Kickstarter بزرگترین آن ها می باشد. از زمانی که Kickstarter در سال 2009 تاسیس شد، میزان بیش از 3 میلیارد دلار را از مجموع 5.3 میلیارد دلار، برای 125000 پروژه مختلف با موفقیت تامین اعتبار کرده است. این بالاترین میزان موفقیت (35%) در هر سیستم عامل سرمایه گذاری جمعی می باشد. Kickstarter یک روش عالی برای به دست آوردن دید مناسب برای محصول جدید یا تجارت نوپای شما می باشد.

در وبسایت Kickstarter شما هدف مالی خود و مهلت جمع آوری این مبلغ را برای پروژه خود مشخص می کنید. برای مبلغ تعهدات مختلف می توانید پاداش های مختلفی ارائه دهید. یک سرمایه گذار که به میزان 25 دلار مشارکت داشته است، ممکن است یک تیشرت تبلیغاتی دریافت کند، درحالی که افراد با مشارکت بالای 50 دلار یک نسخه از بازی جدید تخته ای شما را می گیرد و افرادی که بیشتر از 1000 دلار سرمایه گذاری کرده اند فرصتی برای بازی با شما را پیدا می کنند.

اگر پروژه شما در Kickstarter در مهلت مشخص شده بطور کامل تامین مالی شد، تمام پولی را که در این سامانه به شما وعده داده شده است پرداخت می شود و محصول جدید شما چراغ سبز می گیرد. اگر تامین مالی شما به هدف مشخص شده نرسید، Kickstarter مشارکت ها را به سرمایه گذاران باز می گرداند. مزیت این رویکرد همه یا هیچ چیز این است که تضمین می کند پروژه ها از پشتوانه کافی برای راه اندازی کامل برخوردار خواهند بود و پشتیبانان بازپرداخت تعهدات خود را خواهند گرفت.

تعدادی کار آفرین هم وجود دارند که موفق می شوند بیشتر از هدف مشخص شده سرمایه جذب کنند، زیرا محصولات آن ها باعث هیجان سرمایه گذاران می شود. بهترین برنامه برای موفقیت این است که قبل از شروع به کار، برنامه تحقق Kickstarter خود را آماده کنید. زمانی که متوجه شدید که سفارش ها در حال انباشته شدن می باشند، نیازی به تلاش برای یافتن انبار تحقق با ظرفیت کافی نیست.

 

زمانی که مشکلات تحقق، واقعی می شوند

شما داستان AirHook، که توسط Craig Rabin در زیر زمین خانه اش راه اندازی شد را بررسی کنید، زمانی که لیوان های خلاقانه مخصوص استفاده در خطوط هوایی نسبت به هواپیماهایی که قرار بود این لیوان ها در آن ها استفاده شوند، زودتر تامین مالی شد، Chad مبهوت ماند. هدف اولیه آن ها که 15000 دلار بود، طی 73 ساعت محقق شد و در ظرف مدت 30 روز سفارشهای زیادی به ارزش 78000 دلار به ثبت رسید. بله، این ها مشکلات بسیار بزرگی هستند که هر کارآفرین و مخترعی آرزوی روبرو شدن با این مشکلات را دارد، اما با این وجود این ها مشکلات بزرگی هستند. با این تعداد زیاد سفارش که به ثبت رسید، این سوال پیش می آید که Craig چگونه می خواهد به تنهایی تعداد 4000 سفارش را برای مشتریان مشتاق خود ارسال کند، و این به یک نگرانی تبدیل شد. در این زمان Craig دیگر مخترع نبود و برای یافتن یک راه حل مناسب باید به یک برنامه ریز لجستیک تمام وقت مراجعه کند.

خوشبختانه Craig با یک متخصص تکمیل سفارشات که در قسمت شرق کشور حضور داشت همکاری کرد. در زمان افزایش سفارشات Airhook در Kickstarter یک مشکل بزرگ برای روبرو شدن با آن وجود دارد، این برای برندهای روبه رشد و قدیمی ضروری است تا درک کنند که کدام ویژگی و شایستگی آن ها باعث رشد تجارت آن ها می شود و مطمئن شوند که شرکت شما می تواند روی آن ویژگی که کسب و کار آنلاین آن ها را در کانون توجهات قرار دهد، تمرکز کند. داشتن یک شریک قابل اعتماد یک روش عالی برای اطمینان از این که زمان شما برای آن شایستگی های اصلی صرف می شود، می باشد.

زمانی که شما در مراحل اولیه با یک شرکت تکمیل سفارشات در Kickstarter، ارتباط برقرار می کنید، می توانید هزینه های تحقق خود را در مدل بودجه خود پیش بینی کنید. علاوه بر این، شما می توانید پیشنهادات خود را بر اساس قابلیت های انبار تحقق خود ارائه دهید، نه بر اساس تولید کننده خود. برای مثال، مرکز تحقق سرمایه گذاری جمعی شما می تواند کارهای گمرکی را اداره کند تا تا به شما اجازه دهد حمل و نقل بین المللی را راحت تر انجام دهید. این باعث گسترش تعداد سرمایه گذاران و بازارهای هدف برای کسب و کار نوپای شما می شود.

 

شرکت جذب سرمایه جمعی Indiegogo

شرکت Indiegogo یک سال قبل از Kickstarter شروع بکار کرد و صدها میلیون دلار برای پروژه ها جذب سرمایه داشته است. دومین پلتفرم جذب سرمایه بزرگ، دسترسی بین المللی بیشتری نسبت به kickstarter دارد. Indiegogo پروژه ها را از حدود 200 کشور سراسر دنیا تامین مالی می کند، در حالی که Kickstarter این کار را در کمتر از 20 کشور انجام می دهد.

تنها 9% از پروژه های Indiegogo بطور کامل به اهداف مالی خود می رسند. و این به معنای شکست 90% پروژه های Indiegogo نمی باشد. بر خلاف Kickstarter، پولی که در این پلتفرم جمع آوری می شود به حساب شما واریز می شود، مهم نیست که این پول به چه میزان است. این ویژگی به شما این امکان را می دهد تا سرمایه جذب شده در سرمایه گذاری جمعی را با سایر منابع مالی برای راه اندازی محصول خود بکار گیرید.

حتی یک ویژگی مثبت دیگر وجود دارد که کار با Indiegogo را نسبت به Kickstarter ترجیح دهید. از آنجا که شما یک مبلغی را از Indiegogo دریافت خواهید کرد، می دانید که محصولات را باید برای سرمایه گذاران ارسال کنید. شاید شما پولی را که در پلتفرم سرمایه گذاری جمعی دریافت کرده اید به شما بجای تولید 30000 دستگاه پرینتر سه بعدی امکام تولید تنها 10000 دستگاه را بدهد. هنوز فاصله زیادی تا میزان هدف دارید. زمانی که شما به بازاریابی آنلاین محصولات جدید خود می پردازید، سفارش هایی را که بعد از سرمایه گذاری جمعی دریافت کردید را حساب نمی کند.

همکاری با یک شرکت تأمین کننده سرمایه گذاری جمعی می تواند سرآغاز یک رابطه زیبا باشد. شما با رشد و گسترش شرکت خود، به یک شرکت ارائه دهنده خدمات لجستیک طرف سوم (3PL) نیاز دارید تا تکمیل سفارشاتتان را اداره کند. پس از موفقیت شما در Indiegogo یا Kickstarter، شرکت شما می تواند ارتباط خود را برای سالیان متمادی با مشتریان حفظ کند.


\n \n \n \n\n