از زمان شیوع کرونا ویروس، تنها یک سوم از کسب و کارهای چینی فعال مانده اند

  • ۱۲ اسفند ۱۳۹۸ - ۲۱:۱۹
  • مدیریت
  • زمان مطالعه تقریبی : 7 دقیقه

دولت می گوید تنها 30% از مشاغل کوچک به روال عادی خود برگشته اند و بسیاری از تولید کنندگان به دلیل شیوع ویروس کرونا به دنبال منابع نیروی کار می باشند.

تولید کنندگان بزرگ تر به مراتب بهتر عمل می کنند، اما همچنان از محدودیت های لجستیکی در سراسر کشور چین متضرر می شوند.

یک ماه پس از تعطیل شدن کارخانه ها برای تعطیلات سال نوی چینی، تصویری از تولید در چین در حال ظهور است که تنها 30 درصد از کسب و کارهای کوچک به دلیل همه گیر شدن ویروس کرونا قادر به بازگشایی هستند.

شو ژاهویی، یکی از مقامات ارشد وزارت صنعت و فناوری اطلاعات روز سه شنبه در یک مصاحبه مطبوعاتی در پکن گفت: " هر چه اندازه شرکت کوچکتر باشد، سرعت از سرگیری مجدد فعالیت آن شرکت کمتر می باشد."

این خیلی متفاوت است نسبت به اظهار نظر یکی از مقامات محلی که گفته است: 91% از شرکت های بزرگ خارجی در جنوبی ترین شهر چین، دونگوان، فعالیت خود را از تاریخ 23 فوریه از سر گرفته اند."

شرایط و موقعیت های مختلف به یک اختلال بی سابقه در زنجیره تامین منجر شده است و هیچ شرکتی، صرف نظر از بزرگی آن، آن را پیش بینی نکرده است، چه رسد به برنامه ریزی.

"طی سالیان، ما به بسیاری از شرکت ها کمک کرده ایم که برنامه های بحران عملی را برای زنجیره های تامین خود انجام دهند، اما سناریو این بود که همیشه یکی از تأمین کنندگان مهم کاهش می یابد. در این مورد، کل کشور تعطیل شد و هیچ کس آن برنامه را اجرا نکرد." کنت کدل

کنت کدل، همکار ارشد موسسه Greater China and North Asia at Control Risks، یک موسسه مشاوره، گفت: "مردم بدون برنامه کار می کنند، مردم در اروپا و ایالات متحده هیچ تصوری از ویرانی در چین ندارند." وی گفت: " طی سالیان، ما به بسیاری از شرکت ها کمک کرده ایم که برنامه های بحران عملی را برای زنجیره های تامین خود انجام دهند، اما سناریو این بود که همیشه یکی از تأمین کنندگان مهم کاهش می یابد. در این مورد، کل کشور تعطیل شد و هیچ کس آن برنامه را اجرا نکرد.

علارغم دستور رئیس جمهور مبنی بر اولویت فعالیت های اقتصادی، گزارش ها نشان می دهند که در شرکت های کوچکی که در مناطق تولیدی چین واقع شده اند، روند برگشت به فعالیت در این هفته افزایش یافته است.

سوزان وانگ، مدیر فروش صادرکننده منسوجات در ژجیانگ، گفت که با وجود اطلاعیه های دولت محلی در ابتدای ماه مبنی بر تولید مجدد، "خوش بینانه ترین پیش بینی یعنی بازگشت به تولید عادی، زودتر از اواسط ماه مارس نخواهد بود."

وی گفت: "بیشتر تامین کنندگان ما فقط کمتر از یک سوم از ظرفیت تولید خود را ترمیم کرده اند." او ادامه داد: "شروع مجدد فعالیت ها در کسب و کارهای کوچک در بخش مدیریتی و فروش بوده است و اما بخش تولید هنوز متوقف می باشد. همه کارخانه ها دچار کمبود شدید کارگران مهاجر هستند."

در حالی که شرکت های بزرگ امکاناتی را در اختیار دارند که نیروهای خود را بصورت اختصاصی از شهر محل سکونت به شرکت ها آورند، تجارت های کوچک که 60% از تولیدات را برعهده دارند از این امکانات بی بهره می باشند.

تجزیه و تحلیل رسمی دولت از شبکه های رومینگ تلفن همراه در استان گوانگدونگ نشان داد که تا 23 فوریه ، حدود 10 میلیون کارگر در زادگاهشان مانده اند و اجازه خروج ندارند، و 1.7 میلیون نفر هم در استان هوبی، مرکز شیوع ویروس کرونا، قرنطینه شده اند.

ژو پینگ، تولید کننده کفش در دونگوان، گفت که تولید در بیشتر بنگاه های هم اندازه خود با چند صد کارگر که می شناسد، هنوز تعطیل می باشند. "سفارشات ثبت شده اند اما ظرفیت ناکافی و کمبود نیرو در کارخانه های تولیدی مختلف در استان دونگوان احساس می شود."

شرکت های بزرگ تر با وجود اینکه با مشکل نیروی انسانی مشابهی دست و پنجه نرم می کنند، توانسته اند میزان تولید خود را افزایش دهند.

هفته گذشته شرکت میان رده تولید کننده لوله و اتصالات Rifeng Group، اعلام کرد که یک کاهش میزان سفارشات را نسبت به یک سال گذشته تجربه کرده است. با این حال، در این هفته کارخانه آن ها در شهر فوشان استان گوانگدونگ، سفارش های زیادی را دریافت کرده است، زیرا مشتری ها تلاش می کنند تا سفارش خود را قبل از یورش پیش بینی شده مشتریان در ماه مارس، ثبت کنند.

اما با بزرگ ترین تجهیزات تولیدی خود در شهر فوشان، و حدود 70% از نیروی کار خود، عمدتا به دلیل کمبود نیرو در حال مبارزه است تا تقاضاها را برآورده کند.

رابین یانگ مدیر عملیات Rifeng در مقایسه با پرداخت دستمزد 1800 یوانی برای کارگران تمام وقت گفت: ما حداقل به 300 کارگر احتیاج داریم، اما اگر آن ها را از طریق کارگزاران به خدمت بگیریم، باید برای قرارداد هر کارگر 2000 تا 3000 یوان دستمزد پرداخت کنیم. وی همچنین گفت: "آموزش کارگران وقت زیادی را تلف می کند، اما معتقدم برخی کارخانه ها مانند ما با این مشکل روبرو هستند."

مدیر عامل مشاغل خارج از کشور، جیسون چنگ گفت: در مقایسه با هفته گذشته، صادرات این شرکت به بیش از 80 کشور جهان با سرعتی ملایم شروع بکار کرده است، و با خدمات لجستیک داخلی گوانگدونگ و زیر ساخت های صادرات به حالت عادی بر می گردد.

سایر امکانات آن در شهرهای چانگ کینگ، شیان و تیانجین با حجم بسیار کمتری فعالیت می کنند، در حالی که کارخانه آن در استان هوبی، مرکز انتشار ویروس کرونا، کاملاً تعطیل است.

چنگ گفت: "اوضاع روز به روز بهتر می شود." "در گوانگدونگ، کامیون ها قادرند کانتینرها را به فرودگاه ها ببرند و ما می توانیم کالاهای خود را در بازار عرضه کنیم."

در زنجیره غذایی، ،Andritz China غول تولیدی و مهندسی اتریش، این هفته توانست سطح کارگران خود را از 73 درصد در هفته گذشته به 80 درصد از حالت عادی برساند و کارمندان دفتری از 85 درصد به 91 درصد رساند.

توماس اشمیتز، رئیس شرکت گفت: امیدواریم تا پایان هفته 90 درصد از 2،000 نیروی کارمان به کار خود بازگردند.

اشمیتز گفت: "با آشکار شدن شدت شیوع ویروس کرونا، این شرکت در راستای تلاش برای مدیریت خطرات اجتناب ناپذیر زنجیره تامین، در برنامه WeChat از کارمندان خود نظر سنجی کرد و در تعطیلات سال نوی چینی با تامین کنندگان خود ارتباط برقرار کرد.

وی گفت: "ما اوایل به تامین کنندگان خود نزدیک شدیم و افرادی را داریم که بصورت روزانه بر روی کار آن ها نظارت می کنند." وی گفت: "در 13 فوریه، 61% از تأمین کنندگان ما هنوز کار نمی کردند، اکنون 10% هنوز کار نمی کنند. از میان 112 تأمین کننده برتر ما، فقط 10 مورد در دسترس نیستند."

با این حال، این شرکت که محصولات مختلفی را از تجهیزات نیروگاهی گرفته تا مواد غیر بافته شده برای ماسک های صورت و تجهیزات جدا سازی بازیافت ایجاد می کند، در حال تجربه همان محدودیت های حمل و نقل استانی مانند دیگر تولید کنندگان است.

وی گفت: رساندن محصولات به دست مشتریان در استان گوانگدونگ (محل استقرار کارخانه ها) به راحتی انجام می پذیرد اما دسترسی به مشتریان در دیگر نقاط مانند استان جیانگ سو غیر ممکن است. همچنین هنگام تحویل دستگاه ها باید آن ها راه اندازی کنیم، که بیش از 200 نفر از ناظران ما از سفر برای راه اندازی دستگاه ها خود داری می کنند.

او گفت: "در حال حاضر محصولات زیادی در انبارها در انتظار حمل ونقل هستند. من پیش بینی می کنم که به زودی هر کسی اعلام می کند که به حمل و نقل احتیاج دارد و شرکت های ارائه دهنده خدمات لجستیکی نیز بار سنگینی خواهند داشت. در این زمینه عقب افتادگی هایی وجود دارد که من حدس می زنم تا اواسط ماه مارس پا برجا باشد."

اشمیتز افزود، با وجود تلاش های نسبتاً موفق این شرکت برای شروع بکار مجدد و ادامه دادن آن، احتمالاً کل تولید یک ماه امسال را از دست خواهد داد.

وی گفت: "من فکر می کنم این یک توهم است که بگویید می توانید همه چیز را به دست بیاورید."


\n \n \n \n\n