کاهش هزینه ها و افزایش بهره وری با اقتصاد اشتراکی

  • ۱۴ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۳:۱۸
  • مدیریت
  • زمان مطالعه تقریبی : 8 دقیقه

در دنیای امروز با افزایش جمعیت، رونق تجارت، کمبود فضای فیزیکی و بالا رفتن هزینه های انبار داری و حمل ونقل، اغلب شرکت های تولید کننده، فروشگاه های اینترنتی و ارائه دهندگان خدمات ترجیح می دهند تا قسمتی از روند کاری خود را به شرکت های لاجستیکی طرف سوم (Third-party logistics)  یا همان 3PL بسپارند. در بین مردم دنیا اقتصاد اشتراکی با شرکت هایی مانند Uber, Lyft و Airbnb که نمونه های موفقی در این حوزه هستند شناخته می شود.
 اقتصاد اشتراکی این امکان را به افراد می‌دهد که دارایی‌های مادی و معنوی خود را در اختیار یکدیگر بگذارند. هر چیزی از خودرو،‌ دوچرخه،‌ خانه،‌ محل کار،‌ غذا تا زمان و تخصص، همه شامل این دارایی‌ها می شود. اقتصاد اشتراکی یک مدل نوین است که به نظر می‌رسد در برخی کشورها به خوبی مورد استقبال قرار گرفته است و در  ایران نیز ظرفیت‌های زیادی برای این مدل وجود دارد.

در این مقاله قصد داریم مزیت ها و برتری های اقتصاد اشتراکی در زمینه ی لاجستیک که شامل انبار داری و حمل و نقل مرسوله ها، بسته ها و کالاها می باشد را بررسی کنیم.

 

دارایی های مشترک، انعطاف پذیری و سودآوری بیشتر

با پیدایش و گسترش تجارت الکترونیکی در اروپا و نیاز روز افزون شرکت ها و مشتریان به دسترسی سریع به کالا و حمل و نقل مناسب با هزینه ای مقرون به صرفه، فرصت شگفت انگیزی پیش روی شرکت های حمل و نقل کالا و شرکت های لاجستیکی طرف سوم (3PL)  قرار گرفت تا با افزایش ظرفیت ها و انعطاف پذیری، پاسخ مناسبی به نیازهای متعدد و متنوع مشتریان خود بدهند.
با بهره مندی از انبار داری و سیستم حمل و نقل اشتراکی، تحولی بزرگ در سودآوری و انعطاف پذیر بودن مطابق با سلیقه مشتریان ایجاد شده است.

 

انبارداری اشتراکی

به تازگی "انبار داری اشتراکی" توجهات و علایق افراد مشغول در حوزه صنعت را به خود جلب کرده است. به عنوان مثال گزارشی از تحقیق موسسه Frost & Sullivan (یک شرکت مشاوره ای که در تحقیقات و تجزیه و تحلیل بازار، مشاوره استراتژی رشد و آموزش شرکت ها در صنایع مختلف فعالیت دارد) در مورد بینش های کلیدی و فرصت های رشد در بازار حمل و نقل و لاجستیک انگلستان در فوریه سال 2018 منتشر شد، که در این گزارش آمده است: "به دلیل کمبود فضای انبارها، انبارهای اشتراکی با سازه های عمودی ظهور خواهند کرد".

 

انباداری اختصاصی یا اشتراکی؟!

اگر یک شرکت دارای انبار اختصاصی باشد یا فضایی را به عنوان انبار مخصوص خود اجاره کند، صرف نظر از اینکه از تمام فضای انبار استفاده می کند یا خیر، تمام هزینه های انبار داری اعم از اجار بها، مدیریت، تجهیزات، امنیت و پرسنل به عهده شرکت می باشد که هزینه ای بسیار سنگین هست.
اما با داشتن یک انبار اشتراکی هزینه های عملیاتی و نگهداری کالاها و مرسولات بین تمام شرکت ها و افراد استفاده کننده بر اساس مدت زمان نگهداری و حجم بسته ها تقسیم می شود. صاحبان انبارهای اشتراکی فضاهای اجاره ای انبار را مدیریت و حتی اغلب خدمات بسته بندی و ارسال را هم ارائه می دهند. با توجه به انعطاف پذیری  و هزینه های آن که بر اساس میزان فضا و زمان مورد استفاده شما کمتر یا بیشتر خواهد شد، استفاده از انبارهای اشتراکی خوشایند بسیاری از کسب و کارهای نوپا و استارت آپ ها می باشد و با کاهش دغدغه ها، در هزینه و زمان شما صرفه جویی می کند.

 

مدل هزینه ای "پرداخت در مقابل استفاده" (Pay As You Go)

در این مدل هزینه ای دیگر نیازی نیست که شما مقداری از فضای انبار را اجاره و هزینه آن را پرداخت کنید. در روش پرداخت در مقابل استفاده (PAYG) هزینه ها بر اساس حجم و وزن مرسولات شما محاسبه می شود که بسیار مقرون بصرفه هست. در این مدل هزینه ای دیگر نگران پرداخت هزینه اضافی بابت فضای خالی انبار خود نخواهید بود و همیشه بابت میزان مصرف فعلی خود مبالغی را پرداخت می کنید. معمولا در روش های Pay As You Go با افزایش میزان استفاده از خدمات، تخفیفات بیشتر و پلن های بهتری شامل حال شما می شود و هزینه های پرداختی شما کاهش پیدا می کند.

 

انبار اشتراکی در واقعیت

شرکت Koninklijke Vezet یک شرکت فرآوری میوه و سبزیجات در کشور هلند است. این شرکت بیش از ده سال است که برای بزرگ ترین مشتری خود، مجموعه سوپر مارکت های Albert Heijn، عملیات های انبار داری را در انبارهای اشتراکی خود انجام می دهد. این شرکت بر اساس پیش بینی های مشترک؛ روزانه پنج نوبت محصولات را در این سوپر مارکت ها توزیع می کند و موجودی کالاهای خود را در مراکز توزیع این سوپر مارکت مدیریت می کند.

خانم Anouk Wissink مدیر زنجیره تامین شرکت Vezet، معتقد است که به اشتراک گذاری اطلاعات با مشتریان خود، کلید موفقیت در انبارداری اشتراکی هست.

 

انبارداری اشتراکی  Airbnb-isation

پلتفرم های به اشتراک گذاری دیجیتال که به طور گسترده در دسترس هستند، در حال تغییر زنجیره ارزش صنعت لاجستیک می باشند. برای مثال یک شرکت آمریکایی به نام Flexe، انبارهای اضافی در سراسر آمریکا را برای بازرگانان تجارت الکترونیکی پیدا و به سرعت به انبارداری Airbnb تبدیل می کند.
در مدت پنج سال، شرکت Flexe یک بازار از فضاهای انباری اضافی با 550 نمایندگی و مساحت تقریبی 2.3 میلیون متر مربع بدون خرید هیچ ملک و تجهیزاتی را تشکیل داد.

در ایالات متحده مفهوم به اشتراک گذاری فضای ذخیره سازی شخصی در خانه های شهری رو به گسترش هست. این سرویس این امکان را به افراد و شرکت ها می دهد تا بوسیله تلفن های هوشمند یا شبکه اینترنت، فضاهای شخصی ذخیره سازی (انبار) بلا استفاده در خانه های شهری، ادارات، گاراژها و املاک اجاره ای خالی را در ازای دریافت هزینه ای برای استفاده به اشتراک بگذارند. دو شرکت تازه کار آمریكایی MakeSpace و Omni در این زمینه پیشگام هستند.

 

به اشتراک گذاری بسترهای اقتصادی و تبادل بار

فضای خالی تریلرهای حمل کالا یک مساله مهم در صنعت حمل و نقل و ترانزیت کالا است. انجمن حمل و نقل بار انگلستان هر ساله میزان فضای خالی تریلرها را به عنوان بخشی از گزارش لاجستیکی آنالیز می کند. از سال 2011 میزان فضای خالی تریلرها تقریبا 30% از کل سفرهای آن ها را شامل می شود. این میزان فضای خالی در تریلرها برای سودآوری شرکت های تجاری و محیط زیست مضر می باشد. یک راه حل این است که صاحبان این تریلرها به شرکت های تبادل بار بپیوندند. در اروپا وبسایت هایی به معرفی شرکت های تبادل بار پرداخته اند. این شرکت ها تلاش می کنند تا افراد و شرکت هایی که تمایل به ارسال کالاها و مرسولات خود، به وسیله حمل و نقل جاده ای با استفاده از فضاهای خالی تریلرها را دارند به یکدیگر معرفی کنند.

 

به اشتراک گذاری اقتصاد و ادغام بارها

امکان افزایش یا کاهش سریع تعداد ناوگان تریلر از طریق اجاره تریلر ، شما را قادر می سازد تا با ادغام بارها در فرصت جدیدی را برای درآمد زایی شرکت ایجاد کنید.. "ادغام" فرآیندی هست که به وسیله آن محموله هایی را که بطور معمول با چند تریلر نیمه پر توسط شرکت های مختلف به یک مقصد واحد حمل می شوند در تریلرهایی با ظرفیت کامل و بصورت اقتصادی تر به همان مقصد حمل شوند.
ادغام نیازمند همکاری در بین خرده فروشان ، تولید کنندگان ، انبارها ، مراکز توزیع و یا رقبا می باشد. این روش، حمل و نقل و توزیع نهایی آن را مقرون به صرفه می کند.

 

انعطاف پذیری با تریلر های اجاره ای

تریلرهای اجاره ای یک راه حل قدرتمند و انعطافپذیر هستند. خرید تریلر به یک سرمایه هنگفت نیاز دارد، نگهداری آنها و حتی خرید تریلرهای جدید به سرمایه ای بیشتر نیاز دارد. تریلرهای اجاره ای این امکان را به شما می دهند که بدون سرمایه ای کلان و هزینه های مالکیت و بیمه آنها، به بهترین تریلرها و جدیدترین تکنولوژی ها دسترسی داشته باشید.

 

و در پایان به طور خلاصه 5 مورد از مزیت های اقتصاد و انبارداری اشتراکی:

هزینه ها- با اشتراک گذاری فضای انبارداری، هزینه ها بین همه ی مشترک ها تقسیم می شود و در نهایت هزینه انبارداری شما کاهش می یابد. شرکت شما فقط هزینه های فضای مورد نیاز خود را می پردازد.

منابع اشتراکی- برخی انبارها شرایط برای نگهداری خاص (مانند کنترل دما و یخچال) از کالاهای شما را فراهم می کنند. کالاها و مرسولات شما با دقت و به طور صحیح طبق آن چه مورد نیاز هست نگهداری می شوند.

دانش های مورد نیاز- یک شرکت لاجستیک طرف سوم (3rd-party logistics) با انبارداری اشتراکی دارای کارمندانی می باشد که با کالاها و محصولات متنوعی سر و کار داشته اند و تجربه و دانش کافی در رابطه با اصول نگهداری کالاها را دارند.

تخصص- با انبار داری اشتراکی شما به انبارها و سیستم های مدیریت پیشرفته دسترسی خواهید داشت. شرکت لاجستیک طرف سوم (3rd-party logistics) با انبار اشتراکی می داند که چگونه مرسولات را به روش صحیح و با گزارش آنلاین و شاخص کلیدی عملکرد (Key Performance Indicator) ارسال کند.

امنیت- با انبارهای اشتراکی کالاها و بسته های شما بوسیله مامورین امنیتی بصورت شبانه روزی، دوربین های مدار بسته و سیستم های دزدگیر محافظت می شود و کالاهای شما تحت تدابیر شدید امنیتی قرار می گیرند.


\n \n \n \n\n